Schilder Ferdinand Hart Nibbrig keert terug aan de Zeeuwse kust Haventopman en actievoerder Doel voor het eerst met elkaar in debat ZEELAND 11 Eddy Bruyninckx en Jan Creve klommen voor even uit hun loopgraven om er na afloop weer snel in te duiken. verschillende keren is uitgespro ken dat Doel een woongebied blijft. Bruyninckx en Creve komen niet tot elkaar. Het was te ver wachten. Hun belangen zijn zo an ders. Ze zijn voor het debat in Ant werpen uit hun loopgraven ge klommen, maar kruipen er na af loop weer even snel in. Veel lijkt er sinds de jaren zes tig niet veranderd, toen de dorpen Oosterweel, Oorderen en Lillo voor de Antwerpse haven zijn plat gegooid. In één vloeiende bewe ging, dat wel, en zonder al te veel overleg. De Vlaamse televisie maakte daar in 1999 al een docu mentaire over die tv-zender Can vas recent op haar website heeft gezet. Het is een mooi tijdsdocu ment, mooier dan de film van Ma- nu Riche, met een titel die lang zaam, maar zeker waarheid wordt: Containers in de Kerkstraat (van Doel). oor het eerst ston den ze zaterdag te genover elkaar in het Antwerps To neelhuis, topman Eddy Bruyninckx van de Antwerpse haven en Jan Creve van de actiegroep Doel2020. Het tekent de verhouding tussen beide tegenpolen. Doeho2o be staat al zeventien jaar. Tot een dia loog wilde het echter nooit ko men. Zal het deze zaterdagmiddag wel lukken? Bruyninckx, gestoken in vrije- tijdskleding, neemt direct stelling. Voorafgaand aan de discussie is een twee uur lange documentaire vertoond, Doel zonder Oratorium van filmregisseur Manu Riche. Bruyninckx vindt dat Riche een erg eenzijdig beeld heeft ge schetst. Het belang van de Ant werpse haven voor de Vlaamse economie en de werkgelegenheid is volgens hem te zeer onderbe licht gebleven. Hij noemt twee cij fers, dat de haven goed is voor 60.000 directe en 90.000 indirecte arbeidsplaatsen. Creve slaat hier gelijk op aan. Hij wil best de economische bete kenis van de haven onderschrij ven, maar verwijt haar ook veel te hard van stapel te lopen. Het bij Doel aangelegde Deurganckdok is nog lang niet vol, stelt hij, waar om moet er dan in 2020 of 2021 al een nieuwe haven komen, het Saeftinghedok dat over het dorp Doel is gepland. Het antwoord is eigenlijk al in de documentaire van Manu Riche gegeven. Maurizio Aponte van de grootste containerklant van Ant werpen, de Italiaans-Zwitserse re derij MSC, vertelt daarin onom wonden dat MSC naar Rotterdam verkast, als ze niet voldoende gefa- ciliteerd wordt in Antwerpen. 'Het was beter geweest inwoners Doel eerder zekerheid te bieden' te veel diplomaat daar de Vlaamse politiek verwijten over te maken, maar het klinkt wel door in zijn betoog. Te lang is met Doel ge sold. Op zijn beurt spreekt actie voerder Creve van 'een doelbe wust verrottingsproces', hoewel Bruyninckx toont daar in het de bat alle begrip voor. „Scheepvaart bedrijven willen zekerheid voor de lange termijn." Als het aan hem ligt, was die ook al lang geboden aan inwoners van Doel; zo'n 1300 in 1975, nu nog ruim twintig. Bruyninckx is Via veilingverkopen kwam het in het bezit van een Haagse particu lier. Als legaat uit een erfenis kwam het werk onlangs terug naar Zeeland. Het schilderij wordt nu al getoond in het Domburgse museum. Ferdinand Hart Nibbrig woon de en werkte in het Gooi. Het Sin ger Museum in Laren heeft een zaal naar hem vernoemd. Met Jan Toorop wordt hij als één van de eerste neo-impressionisten be schouwd. Hart Nibbrig zocht ook de kust op. Behalve op Vlieland In 1910 liet de schilder het huis Santvlught bouwen aan de Duinweg in Zoutelande, waar hij elke zomer te vinden was. kwam hij ook op Walcheren te recht. In 1910 liet hij aan de Duin weg in Zoutelande het huis Sant vlught bouwen. Tot zijn overlij den in 1915 was hij sindsdien elke zomer aan de Zeeuwse kust te vin den. Hij schilderde er Walcherse landschappen en zeegezichten. Het schilderij Zeewering Zee land (50,5 x 70 centimeter) stamt uit die periode. Conservator Fran- cisca van Vloten van het Dom burgse museum noemt het een uitzonderlijk werk: „Meestal schil derde hij een combinatie van dui nen, dorp en zee, gezien vanaf een duin." Het is niet het enige schen- kingsnieuws uit Domburg. Een Zeeuwse verzamelaar schonk het museum negen werken van Zeeuwse schilders: van Maurice en Sarika Góth, Denis Galloway, Mies Callenfels-Carstens en Mies Elout-Drabbe. DINSDAG 12 APRIL 2016 Antwerpen Antwerpen is niet te stoppen door Harmen van der Werf Containerkranen van het Deurganckdok domineren het staatbeeld in Doel. Topman Eddy Bruyninckx (links) van het Havenbedrijf Antwerpen in debat met Jan Creve van actiegroep Doel 2020. foto Harmen van der Werf Eddy Bruyninckx foto Chris Platteeuw door jan van Damme DOMBURG. Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg heeft het schilderij Zeewering Zee land van Ferdinand Hart Nibbrig (1866-1915) in eigendom gekre gen. Het olieverfschilderij werd ver vaardigd tussen 1910 en 1915. Het olieverfschilderij Zeewering Zeeland, dat Ferdinand Hart Nibbrig tus sen 1910 en 1915 vervaardigde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39