Feest met het jarige Scheldeloodsenkoor 'Geen bewijs voor plegen overval' Het Zeemanshuis in Vlissingen-Oost bestaat een halve eeuw WALCHEREN 7 Weer extra zand op de stranden De Flying Angel Club viert feest. Het Zeemanshuis is voor zeelui al vijftig jaar dé plek voor praatjes en nu vooral wifi. Niks geen ruwe zeebonken: 'Ze zijn altijd heel beleefd' Angel In de Vlissingse haven kom je niet zo veel ellende meer te gen. De roestbakken met wantoestanden aan boord laat Zeeland Seaports niet toe. Maar reders die het loon van hun opvarenden korten 'omdat ze toch niets doen' als het schip in de ha ven ligt, dat is nog schering en in slag", vertelt Marianne Klooster boer, bestuurder bij de Mission to Seafarers in Ritthem, ook bekend als het Zeemanshuis. Vandaar de kleine prijzen aan de bar van de Flying Angel Club, zoals de huizen van de internatio nale organisatie heten, die voort komt uit de Anglicaanse kerk. Kof fie en thee zijn gratis. Zo'n tienduizend bemannings leden per jaar bezoeken de Flying Angel Club. Voor de winkel, met tweedehands kleding, souvenirs en telefoonkaarten, tegenwoordig vooral ook voor de wifi, voor de bar en bovenal om even van boord te zijn. En niks geen ruwe zeebonken: „Ze zijn altijd heel be leefd", zegt vaste kracht Marleen Besuijen. In de beginjaren legden er wel 23.000 bezoekers per jaar de ar men op de bar, weet vrijwilliger Koos Postma. „Vroeger duurde het laden en lossen van een schip nog dagen en dagen. Nu duurt het twee dagen. Soms langer, als ze wachten op een vrachtorder." Soms zijn er tien gasten op een dag, soms veertig. „Maar af en toe, als er een groot passagiersschip ligt met 200 man hotelpersoneel aan boord, worden we overwel digd", lacht pastor Ank Muller. De schepen met grote beman ningen die bij de reparatiewerf van Damen aanleggen, vormen zestig procent van het klantenbe stand. „Die schepen blijven soms maanden liggen, dan bouw je best een band op met de bemanning." Voor hen is het zeemanshuis aan te lopen, pal naast de werfpoort aan de Ritthemsestraat. Voor opva- renden van schepen elders in de haven verzorgt een vrijwilliger een haal- en brengdienst. De Miss ion tot Seafarers gaat ook aan boord: met twee vrijwilligers is Muller scheepsbezoeker, voor hen die willen praten. Een kapitein van een bananenboot bijvoor beeld, die verzucht dat zes maan den in ruwe zee op en neer naar Costa Rica wel zwaar genoeg is. „We komen altijd aan boord, al leen bij chemische lading doen ze soms moeilijk om veiligheidsei sen. Die worden strenger. Steeds vaker is alcoholgebruik verbo den", weet Muller. „Mensen van die schepen komen hier niet. Bang voor de verleiding, mis schien", denkt Postma. De snelle laad- en lossystemen zoals in de Rotterdamse haven, waarmee schepen al na een halve dag weg kunnen, zijn ook een be dreiging voor het Zeemanshuis. „Zoals we nu draaien, met Zee land Seaports, Damen, Verbrugge Marine en het Loodswezen als hoofdsponsors, redden we het", stelt Besuijen. De viering van een halve eeuw Zeemanshuis in Vlissingen-Oost begint zaterdag 23 april met een dienst in de Sint Jacobskerk met zang van het Scheldeloodsenkoor, dat dit jaar het 45ste bestaansjaar beleeft. Aanvang is 9.30 uur. Het koor en het Zeemanshuis trekken vaker samen op; enkele koorleden zijn ook vrijwilliger bij de Flying Angel Club. Het loodsenkoor treedt ook 's middags op bij de Flying Angel club om 16.00 uur. De Flying Angelclub is die zater dag vanaf 13.00 uur open. De club en de winkel zijn te be zichtigen. Er is een minibraderie met lote rij en kinderactiviteiten. Het verleden van het Zeemans huis - en hoe het ook weer was vóór de verbouwing in 2010 - kan herbeleefd worden aan de hand van foto's en projecties. Vanaf 19.00 uur speelt er een muziekband met nummers uit de jaren '80 en '90. Zijn cliënt is C.I. (21) uit Veere. Deze jongeman zou volgens offi cier van justitie Rob Rammeloo zich schuldig gemaakt hebben aan een gewapende overval. Hij zou in de nacht van 5 juni de chauffeur van Bakker Bliek in Veere hebben overvallen. Toen die man midden in de nacht aan het lossen was, zou hij hem heb ben bedreigd en beroofd. Maandenlang wist politie en Openbaar Ministerie niet wie die overval had gepleegd. Tot vier maanden na die bewuste nacht de stiefvader en zus van I. zich bij de politie meldden en vertelden dat ze vreesden dat C. de dader is. Zij had onder andere een ver- Officier van justitie Rammeloo eist een celstraf van drie jaar waarvan één voorwaardelijk tegen inwoner van Veere. dacht briefje van hem gevonden en hij was ooit op zoek gegaan naar een bivakmuts. Volgens het OM herkenden de beide familieleden zijn manier van lopen aan de hand van came rabeelden van die bewuste nacht. Van der Want stelde dat dat on zin was, omdat het niet om een videofilm gaat, maar om een se rie foto's. De raadsman toonde zich heel verbaasd: „Hoe kan je nu daarop iemands manier van lo pen herkennen?" Hij wees ook naar de telefoon signalen van zijn cliënt. Eén mi nuut nadat de chauffeur de over val meldde, zou I. ook hebben ge beld. Zijn signaal werd opgepikt door een zendmast in 's-FIeer Arendskerke. En een tweede sig naal door een zendmast in Arne- muiden. Van der Want: „Maar wel door een paneel van die zendmast die gericht staat op het zuiden. Ie mand die die overval heeft ge pleegd, kan onmogelijk zo snel zich ten zuiden van Arnemuiden bevinden." Rammeloo blijft ech ter vinden dat de man de verdach te is en eiste een celstraf van drie jaar waarvan één voorwaardelijk. De verdachte zelf weigerde ant- Verdachte weigerde antwoord te geven op alle vragen van de rechtbank. Hij beriep zich consequent op zijn zwijgrecht. woord te geven op alle vragen van de rechtbank. Hij beriep zich consequent op zijn zwijgrecht. Ook toen een van de rechters vroeg of hij de naam van zijn zus goed uitsprak. Uitspraak 25 april. VLISSINGEN. Het Badstrand in Vlis- singen krijgt vanaf volgende week maandag weer een nieuwe laag zand. Rijkswaterstaat laat weer zandsuppleties verrichten. Het werk aan het Badstrand en aansluitend het Nollestrand tot strandpaviljoen Boomerang neemt vier weken in beslag, als het weer goed blijft. Rijkswaterstaat laat de hele Walcherse kust onder handen ne men. Eind mei moet het werk tot bij Westkapelle klaar zijn voor het zomerseizoen. Tijdens het aanbrengen van het zand is het strand niet toeganke lijk. Nadien kunnen de zandlagen nog enige tijd instabiel zijn. c?/?ien' s DINSDAG 12 APRIL 2016 Toevluchtsoord voor zeelui Zeelui komen niet alleen naar het Zeemanshuis van de Flying Angel Club voor koffie en een praatje, maar ze bezoeken ook het bijbehorende winkeltje met tweedehands kleding, foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan Marleen Besuijen Zeemanshuis zie ook: http://seafarers.nl/site/nl/flying-an- gel-club-2/ door Emile Calon MIDDELBURG. Geen enkel bewijs is er dat mijn cliënt die gewapende overval heeft gepleegd, zo zei gis teren raadsman Martijn van der Want tegen de Middelburgse rech ters. COND CLothes SHOES BPOh SCOT C30 NEBUlUS C3S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35