Veere herdenkt eerste stoomschip 5 tips van de 'crime de la crime' tegen cybercrime bewijst nut bij brand Onderzoek op terrein brand Schip tankt vloeibaar aardgas ZEELAND 5 imaar Igiftes 'endien Meer steden claimen dat de eer ste stoomboot er aankwam. Maar Veere was toch echt de aller eerste, weet archivaris Peter Blom van het Zeeuws archief. Dikke pluimen moeten op die 8e mei 1816 over de Campveerse To ren zijn gewaaid toen kapitein William Wager zijn Defiance met flair de haven van Veere in loodste. Zestien uur eerder was de Britse marineofficier vertrok ken uit het Britse Margate, op weg naar Rotterdam voor een 'stoomschip-promotietour'. De Defiance meerde in Veere aan om kolen te laden. In die tijd stonden in de stad een paar grote kolenpakhuizen. De Schotse Hui zen was er bijvoorbeeld één. Die bijzondere aankomst van Een deel van de Kaai wordt in het weekend van 21 en 22 mei aangekleed zoals het twee eeuwen geleden was. twee eeuwen geleden - een begin ook van een nieuw tijdperk - gaat Veere vieren. De stichting Veere-Schotland heeft het voor el kaar gekregen dat het stoomschip VIC96 vanuit Margate de histori sche tocht naar Walcheren en ver der naar Holland maakt. Het klei ne vrachtschip uit 1945 neemt een week later namelijk ook deel aan Dordt in stoom in Dordrecht. In Veere wordt in het week end van 21 en 22 mei de aan komst van de Defiance in 1816 na gespeeld. Een deel van de Kaai wordt aangekleed zoals het twee eeuwen geleden was: zakkendra gers met kolen, dames in hoepel rokken en heren die elkaar be groeten door de hoge hoed af te nemen. „De historische tocht kan niet geheel worden nagespeeld", zegt Blom. „Want het schip zal nu via Vlissingen en het Kanaal door Walcheren naar Veere moeten va ren." MKB'ers denken vaak dat ze niet interes sant zijn voor internetcriminelen, 'om dat ze toch niet zo groot zijn'. Maar juist door die naïeve gedachte, zijn de midden- en kleinbedrijven een makkelijke prooi voor bijvoorbeeld hackers. Zo'n 280 ondernemers die zijn aangesloten bij de Rabobank in Zeeuws-Vlaanderen werden gister avond in het Scheldetheater in Terneuzen gewaarschuwd voor de gevaren van het internet door de 'crime de la crime' van de digi tale wereld. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries (foto), directeur van Cyber Security Northwave Pim Takkenberg, officier van jus titie Yolanda van Setten en hack-adviseur Hong Gie Ong ga ven naast algemene informatie over criminaliteit op internet, ook een aantal concrete tips hoe ondernemers zichzelf ertegen kunnen beschermen. Verdiep je in het onder werp cybercriminaliteit. Takkenberg: „Het is naïef om te denken dat jij niet interessant bent voor internetcriminelen. Door in jouw apparaten of op jouw netwerken 'in te breken', kunnen ze bij allerlei interessan te informatie, zoals creditcardge gevens of klantenbestanden. Zo kunnen ze geld of belangrijke do cumenten van jou stelen en zelfs je hele bedrijf plat gooien. Pas als jij snapt hoe zij te werk gaan, kun je jezelf er goed tegen be schermen." Installeer altijd de updates van de program- ma's die je gebruikt. Gie Ong: „Programmeurs van apps blijven de applicaties ontwikkelen. Dus als er zwaktes in de beveiliging bekend zijn, wor den die er in volgende versies uitgehaald om de ge bruiker te beschermen." 3 Gebruik altijd beveiligde inter- nethotspots. Takkenberg: „Er bestaan apps die ervoor zorgen dat als iemand jouw gegevens en berich ten onderschept, ze enkel gekke co des zien. Dat heet VPN, Virtual Pri vate Network. Door zo'n applicatie op je apparaat te installeren, kun je versleuteld en veilig internetten." 4 Weet welke gegevens je écht nodig hebt en maak daar back-ups van. Takkenberg: „Zonder bepaalde informatie heb je als onder nemer echt een probleem. Zorg daar- iom dat je daar altijd een back-up !van hebt. Als je dan slachtoffer wordt van een virus of een hack, dan kun je toch doorwerken." 5 Toch slachtoffer? Doe aangifte. Dat kan online via het Meld punt Internetoplichting. Van Setten: „Zo wordt het in ieder geval geregis treerd. Het lijkt misschien alsof de niet meteen in actie schiet, vaak pakken we meerdere aan- samen, in de hoop een heel te kunnen blootleggen." Bo- kan onderzoek sneller wanneer je je apparaat een hack aan laat staan. Dan is de groter dat er informatie over de is bewaard. in dit geval een te zwaar middel om in te zetten." Vis is tevreden over het resultaat. „De noodmelding is snel uitge gaan en we hebben het idee dat deze goed heeft gewerkt. Vrijwel iedereen bleef binnen en hield ra men en deuren dicht. De politie is ook nog met een geluidswagen door de wijk gereden." De melding bereikte niet alleen Goes-Noord, maar ook andere de len van de stad en omgeving. De melding gaat automatisch naar al le daarvoor ingestelde smart- phones die zich in een bepaalde straal rond de calamiteit bevin den. Vis: „In het bericht zelf staat voor wie het precies is bedoeld." NL-Alert is inmiddels meerdere malen in Zeeland ingezet, onder meer bij de branden in zetmeelfa- briek Cargill in Sas van Gent en de kerk in Hoek. Diverse mensen meldden zondag geen bericht te hebben gekregen. De Veiligheidsregio kan dat niet verklaren. De eerdere problemen met 4G-netwerken zijn verhol pen. „Het zou dus moeten wer ken", aldus Vis. Oudere smart- phones zijn niet altijd geschikt voor NL-Alert of moeten daar voor worden ingesteld. Op maan dag 6 juni wordt weer een lande lijk controlebericht verstuurd. DINSDAG 12 APRIL 2016 weer adem VLISSINGEN. Een tankwagen met vloeibaar aardgas (Ing) tankt voor het eerst een schip in de Vlissingse haven. De Sundowner, een tanker van Chemgas die op het relatief schone Ing vaart, kan 40 ton Ing laden, foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG. Met 'Veere op stoom' herdenkt de historische stad dat 200 jaar geleden het eer ste stoomschip in Nederland er aanmeerde. De aankomst wordt in het weekend van 21 en 22 mei na gespeeld. door Elodie Kint wordt forensisch onderzoek gedaan, foto Johan van der Heijden Meer informatie: www.nl-alert.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33