+209.859 +5374 ■7602 -9521 -13.567 'Als Barbara heb ik er moeite mee, als dean niet* Nederlandse landbouw ZEELAND 3 2000 telde de provincie 112.500 big gen, fok- en vleesvarkens. In 2010 waren het er 61.400 en nu rond de 54.000. Het aantal varkenshoude rijen liep in vijftien jaar gestaag te rug van 127 naar 34. De varkens houderijen zijn gelijk verdeeld over de landbouwregio's Noord- Zeeland, Walcheren/Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen. Voor de varkens zelf geldt dat niet. Bijna de helft van de dieren is van varkenshouders uit de regio Noord-Zeeland. Zeeland is landelijk gezien een uitzondering, want over heel Ne derland gezien is van zo'n forse da ling geen sprake. De afname van het aantal dieren en varkenshou derijen is het gevolg van strengere milieueisen en de rem die de pro- Strenge milieueisen en een rem op intensieve veehouderij heeft het aantal varkens fors doen afnemen. vincie Zeeland op intensieve vee houderij heeft gezet. Daar hebben de schapenhou ders geen last van. Maar toch, er dartelen dit voorjaar heel wat minder lammetjes in de wei dan vijftien jaar geleden. Toen waren het er nog ruim 50.000. Toen het CBS vorig jaar voor de laatste keer telde waren het er nog geen 35.000. Vooral de laatste vijf jaar is het hard achteruit gegaan. Dat verwondert schapenhou der Sjaak Jakobsen uit Ritthem Beroepsmatig worden in Zeeland meer dan 2 miljoen dieren gehouden, waarvan 1,9 miljoen kippen niet. Hij heeft net een deel van zijn kudde losgelaten op de zee dijk. „Financieel is het niet zo aantrekkelijk. Je hebt veel werk aan schapen en niet iedereen doet dat graag." Zelfheeft hij een kleine duizend Texelaars - het meestvoorkomende schapenras - rondlopen, inclusief de lamme ren. Hij heeft al 35 jaar schapen en daarnaast vleesrunderen. Tij dens de drukke lammerperiode krijgt hij hulp van stagiaires van de landbouwschool uit Barne- veld. Peter de Korte uit Aagtekerke heeft zo'n 140 Swifters, exclusief de lammeren. „Het is een beetje een uit de hand gelopen hobby. Gelukkig heb ik een aannemers bedrijf." Hij verkoopt de ooitjes voor de fokkerij. De rammetjes zijn voor de slacht. Kleine schapenhouders zijn de afgelopen jaren gestopt, mede door de strengere regelgeving. De Korte ziet ook dat rundveehou ders stoppen met schapen als 'bij verdienste'. De rundveehouderij is als eni ge tak de afgelopen jaren wel ge groeid in Zeeland. Van ruim 50.000 in 2000 naar ruim 57.000 in 2015. Dit is het gevolg van het afschaffen van het melkquotum in april vorig jaar. Daarop vooruit lopend kochten boeren in 2014 al jong melkvee. Dat jaar groeide de melkveestapel met bij 10 procent. ZOVEEL DIEREN ZIJN ER GETELD IN ZEELAND In 2010: 44.329 In 2015: 34.808 In 2010: 39.156 In 2015: 25.589 Hoewel 'veel van de dingen die hij zegt' volgens haar 'niet stroken met hoe Rooseveltstudenten en -docen ten tegen de wereld aankijken' ziet zij geen reden stappen te onderne men. „Hij heeft het recht te zeggen wat hij vindt en hij heeft heel expli ciet duidelijk gemaakt te spreken als burger en niet als UCR-docent." Niemand ontzegt Van Dixhoorn zijn vrijheid van meningsuiting, maar zijn denkbeelden over de re presentatieve democratie, Europa, Poetin, de Krim en GeenStijl heb ben op UCR toch de wenkbrauwen doen fronsen. Professor Ger Rijkers noemt Van Dixhoorns 'argumen ten en redeneringen niet door dacht'. Volgens docent geschiede nis en politicologie Tobias van Gent, tevens Statenlid voor de VVD, hebben veel collega's vraagte kens bij het interview in NRC Han delsblad. „We zijn hier gewend on ze meningen genuanceerd te breng en, weldoordacht, en gestaafd met feiten. Je kunt je afvragen of dat hier gebeurd is." Hoogleraar rechtsgeleerdheid Pieter Ippel zegt het nog iets stelli ger. „Wij leren studenten hier hun betoog te onderbouwen en hij roept maar wat. Wij willen hier als UCR iets positiefs neerzetten en hij ondergraaft dat. Natuurlijk mag je je mening geven, maar je hebt ook een soort verantwoordelijk heid voor het instituut waar je werkt. Onder mijn collega's is er een enorme woede en verontwaar diging over dit optreden." Van Dixhoorn onthoudt zich van commentaar, zowel op het in terview dat landelijk veel stof heeft doen opwaaien, als op de reacties van zijn collega's. „Ik spreek voorlo pig publiek niet over deze zaak." Oomen begrijpt dat Van Dix hoorns opmerkingen veel collega's tegen de borst stuiten. „We zijn een heel internationaal college met ook studenten uit Oekraïne. In een kritische gemeenschap als de onze leidt dit tot discussie en dat is maar goed ook. Hij is hier door collega's op aangesproken. Op allerlei manie ren wordt hij uitgedaagd zijn visie te beargumenteren en te verdedi gen." Zelfheeft ze ook haar gedachten over het interview. „Persoonlijk, als Barbara, heb ik er écht moeite mee. Als dean kijk ik er anders naar. Van Dixhoorn heeft echt zijn best gedaan duidelijk te maken dat dit zijn mening is als burger. Hij doet dit expliciet niet vanuit zijn leeropdracht, die gaat over de ge schiedenis van Zeeland in een be paalde periode. Zolang hij niet straf rechtelijk in de fout gaat, is het niet mijn rol als werkgever actie te on dernemen." Van Dixhoorns aanstelling bij UCR wordt gedeeltelijk gefinan cierd door het Familiefonds Hurgronje. Woordvoerder Matthijs Snouck Hurgronje deelt het stand punt van Oomen. „Maar we blijven kijken hoe deze kwestie zich ont wikkelt." DINSDAG 12 APRIL 2016 maar minder geblaat in de wei kippen In 2010:1.765.791 In 2015:1.975.650 rundvee In 2010: 51.736 In 2015: 57.110 In 2010:1158 In 2015:1253 In 2010: 61.400 In 2015: 53.798 schapen pelsdieren infographic Renske Van de Velde door Ernst Jan Rozendaal middelburg. Dean Barbara Oomen van University College Roosevelt (UCR) in Middelburg be vestigt dat veel docenten het niet eens zijn met de geruchtmakende uitspraken van hun collega Arjan van Dixhoorn in NRC Handelsblad. „Inclusief ikzelf." Dean Barbara Oomen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31