Ticketbureaus krijgen rivaal met Eventbrite 189 ECONOMIE 21 Grotere vraag naar freelancers 'Rijklaarmaakkosten' onderzocht Rondreis Klassiek Roemenië Riviercruise Zuid-Holland De vraag naar freelancers en flex- werkers is ook in het eerste kwar taal van dit jaar toegenomen, meldt payrollbedrijf Tentoo. Zo steeg het aantal bedrijven dat ge bruikmaakt van flexkrachten met ruim li procent. Toezichthouder ACM gaat onder zoek doen naar 'prijsmisleiding' door bijkomende kosten voor het rijklaar maken van auto's. Volgens de Consumentenbond zijn auto's niet altijd te koop voor de prijs waarmee wordt ge adverteerd en kan de consu ment zo moeilijk vergelijken. In 2014 riep de bond auto-impor teurs al op 'all-inprijzen' te han teren. Rijklaarmaakkosten zijn bijvoorbeeld kosten voor trans port van fabriek naar dealer of kentekenplaten. Uit eerder on derzoek van de Consumenten bond bleek dat de kosten varië ren tussen de 660 en 1.300 euro. Het is de zoveelste loot aan de snel groeiende boom van de deel- economie. Waar iedere huiseige naar zijn optrekje tegenwoordig met Airbnb kan omtoveren in een hotel, zijn auto via Snappcar kan verhuren of met Thuisafgehaald kok kan spelen, laat Eventbrite je je eigen events organiseren. „Een concert, lezing of festival organiseren kan met ons in een handomdraai", verklaart Elsita Meyer-Brandt, die verantwoorde lijk is voor Eventbrites internatio nale ambities. Hoe het werkt? Maak een evene ment aan via Eventbrite en koppel de pagina aan Facebook of whatsapp om vrienden uit te nodi gen. Tickets zijn in twee klikken met iDeal te betalen, waarna de koper een QR-code krijgt toege- maild. De organisator kan die bij de ingang met een smartphone scannen dankzij een speciale app. Dure ticketscanners zijn niet meer nodig. Al 200 miljoen toegangskaar ten wist het Amerikaanse bedrijf Eventbrite sinds de start in 2006 zo te verkopen, waarvan de helft in 2015. Eventbrite, opgericht door de bekende Silicon Valley-onder- nemer Kevin Hartz en zijn vrouw Julia, rekent zelf voor zijn tussen komst een klein percentage per tic ket plus een fractie van de op brengst. Wie een gratis evene ment organiseert, betaalt niets. Inmiddels wordt het platform al in ruim 180 landen gebruikt. Met name de laatste twee jaar groeit het platform hard. Ook in ons land, waar de Amerikanen sinds 2012 met een Nederlandstali ge website actief zijn. „In Amster dam alleen vinden dit jaar al zo'n 1.200 evenementen plaats via ons, zonder enige marketing of onder steuning." Het is de reden dat na kantoren in Melbourne, Dublin, Londen en Berlijn nu een vestiging in Amster dam wordt geopend. De groei moet daarmee een flinke impuls krij gen. Meyer-Brandt: „Onze ervaring is dat een team 'on the ground', dat de taal en de cultuur van een land kent, enorm helpt. Alle evenementen zijn im mers lokaal." Zo zijn in de VS zogenaamde 'comic- ons' - stripbeurzen - razend populair. In Berlijn ziet Eventbri te relatief veel food-events. In Ne derland is er veel be weging in de dan- ce-muziek. „In elk 'We willen de hele ticketmarkt ontwrichten' land begint het met zakelijke con gressen en seminars, daarna hangt het af van wat in een land popu lair is. En jullie zijn groot in dance en dj's." Eventbrite, dat zijn hoofdkan toor in San Francisco heeft en in middels vijfhonderd werknemers telt, beklemtoont dat het platform niet slechts voor kleine evenementen dient. „We willen de hele ticketmarkt ont wrichten. In Ameri ka doen we bijvoor beeld veel festivals, we hebben er zelfs één gedaan met 150.000 bezoekers." In die categorie waar de Ticketmas- ters van deze wereld nu heersen, hoopt Eventbrite flink te groeien. Het bedrijf werkt aan een arm band met zogenaam de 'radio frequency identification'. „In plaats van een ticket krijgt de koper een arm bandje met chip opgestuurd. Dat werkt met een klein apparaatje dat bij de ingang aan een hek of er gens anders valt op te hangen. Ook kun je er saldo op laden." Een andere service: een mi ni-printer die met een iPad com municeert zodat aan de deur last-minute tickets verkocht kun nen worden. Vraag is of Eventbrite de welig tierende woekerhandel in concert- kaarten buiten de deur kan hou den als het in ons land grote events gaat doen. Meyer-Brandt hoopt van wél. „Het blijft lastig, maar de ticketmarkt wordt steeds meer mobiel. Kaarten zijn daar door moeilijker te dupliceren of door te verkopen." Eventbrite belooft het organise ren van evenementen steeds een voudiger te maken. En dankzij de aanwezigheid in Nederland heeft het platform binnenkort account managers beschikbaar om grote or ganisatoren bij te staan. nu v.a. 4-/5- of 8-daagse riviercruise StipvandeDag.nl ''Toenkw?ag reizen #nl DINSDAG 12 APRIL 2016 De Wereldbank verwacht dat de opkomende economieën in Azië dit jaar een groei laten zien van 6,3 procent. In 2015 was er een groei van 6,5 procent. door David Bremmer AMSTERDAM. Het Amerikaanse Eventbrite, zeg maar de 'Uber' van de ticketverkoop, opent een kan toor in ons land. Een kookwork- shop, lezing of yogaklas, maar ook een dancefestival; Eventbrite laat ie dereen zijn eigen events organise ren, zonder tussenkomst van ticket bureaus. Kevin Hartz Eventbrite voordeligste! zie stipreizen.nl/rorklb zie stipreizen.nl/crrzwb stipreizen.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. zie stipvandedag.nl Sighisoara Brasov \.J/ Horman Bran 7 Predeal Sinaia Gouda Gorinchem •Dordrecht j •Heusden Heilevoetslui Boekarest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21