NIEUWS 13 Kinderen van Trump mogen niet stemmen Kazernes extra bewaakt Zittend werk is ongezond. De remedie is simpel: koffie halen, traplopen en staand vergaderen. Eén keer per week alle trappen op Twee kinderen van de Amerikaanse presidents kandidaat Donald Trump kunnen niet op hun vader stemmen tijdens de voor verkiezingen van de Repu blikeinen op 19 april in New York. Eric en Ivanka Trump hebben zich niet op tijd laten registeren. „Ze waren niet op de hoogte van de regels", zegt hun va der. „Ze voelen zich heel schuldig." De afgelopen maanden voerden Eric en Ivanka fanatiek campagne voor hun vader. Het ministerie van Defen sie scherpt de bewaking bij kazernes aan, meldt een woordvoerder. Dat gebeurt naar aanleiding van het SBS-programma Under cover in Nederland. Daarin wist journalist Alberto Ste- geman, gehuld in camoufla gekleding, ongehinderd de legerbasis in Oirschot bin nen te komen. Minister Hennis laat uitzoeken hoe dat kon gebeuren. Welke maatregelen het leger pre cies gaat nemen, wil de woordvoerder niet kwijt. Mensen We kweken met z'n allen een boterberg aan zit vlees. We weten het wel, maar we handelen er niet naar - terwijl veel en lang zitten op termijn kan leiden tot suikerziekte en hartklachten. Re den voor het Diabetesfonds om Nederland tijdens deze tiende Na tionale Traploopweek te stimule ren uit de stoel te komen. Het gaat mis bij die lange ter mijn. Wie het zitten regelmatig af wisselt met staan en wandelen, loopt minder risico op ziektes en leeft langer. „Een beloning die je pas over tientallen jaren krijgt", weet Erik Scherder, hoogleraar in de neuropsychologie. „Als je er niks aan doet, dan zitten je vaten dicht. Maar we zijn dol op korte- termijnbeloningen; we zijn liever lui dan moe." Dus staren werknemers uren achter elkaar naar hun beeld scherm zonder noemenswaardige lichaamsbeweging. Die werkhou ding is ongezond. Slecht voor ons hart, voor onze glucosehuishou- ding, voor ons humeur. Dat heeft niet alleen op lange, maar ook op korte termijn gevolgen, vertelt Scherder. „Je aandacht en concen tratievermogen worden beter als je tussendoor beweegt. Je hebt minder last van inkakmomenten. En je voelt je lekkerder als je spor tief bezig bent." De trap is wat Scherder betreft de beste vriend van zittende be roepsgroepen: altijd in huis, onge voelig voor regen of tegenwind. „Wie de trap neemt, levert altijd een betekenisvolle inspanning." Om 9 uur de trap op naar kan toor, om 5 uur de trap af naar huis: zo makkelijk is het nu ook weer niet. Juist in de tussenliggen de acht uur is beweging belang- Conny Zuidema (46) uit Zeewol- de werkt op de 14e etage in het nieuwe stadskantoor van de ge meente Utrecht. Een gebouw dat verleidt tot trappenlopen, en dat doet de secretaresse dus ook va ker. „Ik loop in ieder geval eens per week alle trappen af." Helemaal omhoog is nog niet ge lukt, dat riekt iets te veel naar sporten op de werkvloer. „Maar voor kortere afstanden neem ik rijk. Het onderbreken van het zit ten is cruciaal om lichaam en geest op gang te houden. Dat kan al heel eenvoudig, door je elk half uur los te weken van de pc. Loop naar een collega toe die je net wilde mailen, haal koffie, ga naar de wc op een andere verdie ping. Of je werkgever geeft je een bureau waar je zowel aan kunt zit ten als staan. Of een stoel waarop je kunt fietsen. Of je gaat staand vergaderen, of lopend lunchen. Dat laatste doet Merel Sprong (32) uit Utrecht bijna elke werk- nu eerder de trap, bijvoorbeeld van de 10e naar de 14e." De stappenteller die ze een jaar geleden aanschafte, vormt haar grootste motivatie om meer te be wegen. Elke dag 10.000 stappen, die wil ze halen ook. „Ik heb zit tend werk en ik gebruik mijn abonnement op de sportschool niet erg intensief. Dat apparaatje stimuleert mij echt om dat doel te halen." dag sinds ze voor zichzelf is begon nen. „Als ik na de lunch blijf zit ten, krijg ik vaak een after dinner dip. Nu wandel ik een half uurtje en ben ik weer fris. Het helpt me ook als ik vastzit op mijn werk. Tij dens de wandeling komen mijn gedachten los." Wat voor Merel inmiddels rou tine is, zit bij het gros van wer kend Nederland nog totaal niet in het systeem. Terwijl dat nu juist dé manier is om het minder zit ten langer vol te houden dan al leen dit weekje dat traplopen cen traal stelt. „Je moet het zo inpas sen in je dagelijks leven dat het geen opgave wordt." Daarbij speelt ook de baas een rol. Die moet het belang van min der zitten inzien en zijn of haar werknemers daarop wijzen. Bewegingswetenschapper In- grid Hendriksen heeft een advies voor de werkgever die gezonde medewerkers wil, maar ze niet een uur aan een personal trainer wil uitlenen. „Een zit-stabureau voor de hele werkvloer vergt een flinke investering, maar het is bij uitstek een middel om veel min der uren zittend door te brengen. En je kunt gewoon doorwerken." Nog een tip voor de werkne mer die dat bewegende bureau daadwerkelijk krijgt. Niet meteen acht uur staan. „Daar krijg je weer heel andere klachten van. Spatade ren bijvoorbeeld." DINSDAG 12 APRIL 2016 NEW YORK Studio 100 is slachtoffer geworden van een 'aanzienlijke fraude' van naar schatting 4 miljoen euro. Dat heeft het Belgische bedrijf, maker van populaire kinderprogramma's als Kabouter Plop en Piet Piraat, maandag bekendgemaakt. De aangehouden verdachte is een 44-jarige werknemer. DEN HAAG TIM KNOL Bij dodenherdenking Singer-songwriter Tim Knol is op 4 mei tijdens de jaarlijk se dodenherdenking bij het Nationaal Monument Wes- terbork. Hij speelt er twee nummers als eerbetoon aan slachtoffers van de Holo caust. Om de onlangs overle den Jules Schelvis (95) te eren, wordt er ook muziek gespeeld uit Er reed een trein naar Sobibor. In Westerbork vertellen op 4 mei betrokke nen hun verhaal over de oor logsjaren. Ook veel jongeren zijn aanwezig. De trap als beste vriend door Heieen Boex

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13