'Maak een vuist tegen belastingontwijking' Panama Papers: bank helpt vennootschappen in belastingparadijzen te verbergen 12 NIEUWS De bank van Zalm zit opnieuw in het verdachtenbankj e door de gelekte Panama Papers. ABN AMRO is woedend. David Cameron verdedigt vader AMSTERDAM. Donderdag nog zei ABN AMRO-topman Gerrit Zalm dat hij vóór de Panama Papers nooit gehoord had van Mossack Fonseca en dat zijn bank geen structuren in belastingparadijzen opzet. Gisteren, vier dagen later, werd zijn bank precies daarmee in verband gebracht. Volgens het Financieele Dag blad en Trouw, die publiceren uit de geruchtmakende Panama Pa pers, helpt ABN AMRO klanten te verbergen dat ze vennootschap pen bezitten in belastingparadij zen. Het is al de tweede keer dat ABN AMRO in het verdachten bankje zit. Eerder stapte commis saris Bert Meerstadt op nadat ont huld werd dat hij een bv had opge zet in een belastingparadijs. De bank reageerde gisteren woedend op de nieuwe publica ties. Het stoort ABN AMRO dat publiekelijk de suggestie wordt ge wekt dat er iets niet in de haak is, terwijl 'nergens uit blijkt dat we iets doen dat niet mag'. Het FD en Trouw meldden gisteren dat een volle ABN AMRO-dochter, het op het Britse eiland Guernsey geves tigde Martello, voor klanten op treedt als nominee shareholder. Dat betekent dat niet de eigenaar zelf, maar de dochter van ABN AMRO bij bepaalde vennootschappen in belastingparadijzen optreedt als aandeelhouder. De daadwerkelijke eigenaar blijft zo buiten beeld. De constructie is niet illegaal, maar wordt volgens critici vaak ge bruikt om activiteiten te verber- 'We kennen de klant altijd, en controleren ook altijd waar het vermogen vandaan komt' gen die het daglicht niet kunnen verdragen. ABN AMRO, voor een flink deel in staatshanden, ont kent dat dit bij Martello het geval is. Een woordvoerder stelt dat de betreffende vennootschappen op gericht zijn om voor een aantal klanten internationale beleggin gen te beheren. „Dit zijn mensen die bijvoorbeeld effecten hebben in de VS, in Australië, Hong Kong en in Nederland. Al die landen hebben andere wetgevingen, en wij kennen die. De klant niet. Daarom nemen wij het bestuur van zo'n vennootschap in handen. Maar we kennen de klant altijd, en controleren ook altijd waar het vermogen vandaan komt." De garantie van anonimiteit kan voor klanten een factor zijn om voor een dergelijke construc tie te kiezen, maar die garantie is volgens de woordvoerder niet on eindig. „De klant is verantwoorde lijk voor het juist informeren van de fiscus. Maar als de autoriteiten gegevens over onze klanten op vraagt, dan stellen wij die ter be schikking." De bank blijft erbij dat het nooit zaken heeft gedaan met Mos sack Fonseca, het bedrijf waarvan de gelekte administratie de basis vormt voor de geruchtmakende Panama Papers. „De reden dat wij erin voorkomen, is dat Mossack Fonseca een keer klantinformatie heeft opgevraagd bij een aan ons gelieerd bedrijf. Dat verzoek heb ben we toen geweigerd." Ondanks de stevige repliek op de publiciteit ziet de bank in dat alle activiteiten in belastingpara dijzen vandaag de dag discutabel zijn. Of dat leidt tot een herover weging van de activiteiten, kan de woordvoerder nog niet zeggen. De Britse premier David Came ron zei gisteren in het Lagerhuis dat hij de afgelopen dagen 'uiterst pijnlijke en volstrekt onware aan tijgingen' over de investeringen van zijn 'hardwerkende en fantas tische vader' heeft gehoord. Die had onder meer een ofFshorefir- ma waar Cameron een aandeel in had. Dat is verkocht in 2010. Ca meron betaalde daar de verschul digde belastingen over. Investe ren in of handelen met behulp van offshorefirma's is een norma le gang van zaken, zei de premier. „Tot nu toe heb ik weinig voorbij horen komen dat echt zoden aan de dijk zet", zegt Francis Weyzig, belastingspecialist bij Oxfam No- vib. Wolfgang Schauble, de Duitse minister van Financiën, was zon dag de zoveelste in een lange rij politieke prominenten die met voorstellen kwam om belasting ontwijking aan te pakken. In zijn tienpuntenplan is onder meer plaats voor een wereldwijd regis ter waarin de daadwerkelijke eige naren van bedrijven vermeld staan, en ook voor sancties aan lan den die zich niet aan de afspraken houden. Vorige week al riep Amerikaan se president Barack Obama op tot strengere regels, en morgen is er een bijeenkomst van de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Daar komen de belastingspecialis ten van 46 landen bijeen om te kij ken hoe ze gezamenlijk beter een vuist kunnen maken tegen belas tingontduiking. Ook het Europarlement ont plooit diverse initiatieven. Zo riep Paul Tang (PvdA) op tot een inter nationale belastingtop, naar het voorbeeld van de klimaatconferen tie in Parijs. Volgens schattingen van de vorige Europese Commis sie gaat aan belastingontwijking en -ontduiking samen elk jaar 1.000 miljard verloren. Dat is ze ven keer de Europese begroting. Optimisten zouden in de trits aan voorstellen een kleine revolutie kunnen zien die belastingontwij king de definitieve genadeklap geeft. Maar vooralsnog ontmoeten de daadkrachtige woorden vooral scepsis. Zo beoordelen links-radi caal Fabio de Masi en diens groe ne collega Sven Giegold Schaubles Europarlementariërs noemen het tienpuntenplan van Schauble 'hypocriet' tienpuntenplan als 'hypocriet'. „Hij blijft met de handrem op rea geren. Beide parlementariërs zijn lid van de bijzondere onderzoeks commissie belastingontwijking, die het Europese Parlement begin vorig jaar na 'Luxemburg Leaks' in stelde. Volgens De Masi maakt de Duit se minister van Financiën zich schuldig aan double speak, omdat Duitsland samen met Malta en Cy prus elke poging de grond inboort om publiek te maken wie zich schuilhouden achter brievenbus- bedrijven of andere nepfirma's. Schauble houdt ook tegen dat der den inzage krijgen in de winst per land van multinationals, vult Gie gold aan. Zijn fractie bepleit van daag een ruim toegankelijk regis ter van belanghebbenden achter trust- en brievenbusbedrijven, de liberale fractie wil dat 'Panama- gate' betrokken wordt bij het lo pende parlementair onderzoek. Weyzig (Oxfam Novib) zegt dat wat Schauble op het gebied van openbaar eigenaarschap voor stelt 'de zwakste versie' is van wat internationaal al is overeengeko men. „Hij wil de gegevens alleen toegankelijk maken voor overhe den, fiscale autoriteiten en geselec teerde ngo's en journalisten. Wij vinden dat de gegevens openbaar moeten zijn. Nederland en het Verenigd Koninkrijk hebben aan gekondigd dat wel te gaan doen." Een element van het plan van de Duitser dat wél nieuw is, is het instellen van sancties tegen lan den die zich niet naar de regels voegen. Een goed begin, zegt Weyzig, maar er is meer nodig. „Het plan is heel erg gericht te gen Panama. Maar de Verenigde Staten hebben zich ook tegen een aantal hervormingen gekeerd, te gen de multilaterale uitwisseling van bankgegevens bijvoorbeeld. Daar zouden ook sancties op moe ten staan, maar dat zie ik Schauble nog niet doen." ABN AMRO weer onder vuur door Sander van Mersbergen Gerrit Zalm, topman van ABN AMRO, ontkende vorige week nog ooit de naam Mossack Fonseca te hebben gehoord, foto Lex van Lieshout/ANP door Frans Boogaard en Sander van Mersbergen BRUSSEL. Houd het niet bij mooie woorden, maar doe écht iets om belastingontwijking tegen te gaan. Met die waarschuwing ontvangen critici de reeks aan pleidooien voor nieuwe wetgeving, die de onthullin gen uit de Panama Papers de afge lopen anderhalve week hebben los gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12