In 2010 waren de crimefighters van Rutte in hun nopjes. Eindelijk een superministerie dat de criminaliteit voortvarend aanpakt. Maar we horen vooral veel over de affaires op Veiligheid en Justitie. Tijd voor een balans. 10 NIEUWS £^;)K00PJEPEAL.NL) dagaan«len van Nu slechts 70% €14,95 Nu slechts €49,95 Nu slechts 74% €12,95 Nu slechts 22,95 Nu slechts 17,95 71% Nu slechts €39,95 DEN HAAG. Een ministerie van Veiligheid? Vre-se-lijk slecht idee. Niet doen. Was getekend: Ivo Opstelten. Samen met WD-collega Ed Nijpels klimt de toenmalige burgemeester van Rotterdam in 2005 in de pen voor een opiniestuk in de Volks krant. In de landelijke politiek is op dat moment - na de moord op Theo van Gogh - weer eens de discussie opgelaaid: moet Veilig heid misschien deel worden van Justitie, een superministerie van boeven vangen? Opstelten en Nijpels, dan burgemeester van Breda, zijn helder: „Wij zijn daar tegen." De verhoudingen tussen rechtsstaat en criminaliteitsbe heersing raken zoek, vrezen ze. De voormalige VVD-leider Ed Nijpels lacht als hij aan het stuk herinnerd wordt. „Ik vind dat nog steeds... maar ik moet consta teren dat Ivo wel behoorlijk van ons pad is afgedwaald, haha." Wat heet. Als het regeerak koord in 2010 in elkaar geknut seld wordt, is de geboorte van een 'superministerie' van Veilig heid en Justitie één van de voor naamste punten. En de man die het op z'n WD's moet leiden als minister: Ivo Opstelten. Hogere straffen, keiharde aan pak van criminelen, hij en com pagnon Fred Teeven oogsten in de eerste maanden na de verkie zingen veel lof met de beloftes. Inmiddels is die glans wat dof fer. Het ministerie wordt ge plaagd door affaires. Opstelten en Teeven struikelden over de bon netjesaffaire, terwijl opvolgminis- ter Ard van der Steur na vier affai res vorige week maar net overleef de. En dan is er nog een ogen schijnlijk verziekte cultuur onder de ambtenaren. Hoewel daar met een grote schoonmaak in de mi- nisterietop een frisse wind waait, blijft aan het ministerie het ima go kleven van een departement van Verzwijgen en Jokken. Intussen gaan bovendien in de Tweede Kamer, ook bij coalitie- partner PvdA, steeds meer stem men op om Veiligheid en lustitie maar weer uit elkaar te trekken. De kritiek: V en J zou 'onbestuur baar' zijn. Te groot, te veel hoofd pijndossiers. Bovendien: te veel organisaties die langs elkaar heen werken, zoals het OM, dat meer zelfstandig opereert. En: dualis me tussen Binnenlandse Zaken (waar politie was ondergebracht) en Justitie (waar de rechtspraak zat) werd juist gezien als iets goeds; de twee ministeries ble ven op afstand van elkaar en kon- 'Bezuinigingen, tomen aan vergoedingen. Er is sprake van disbalans' den elkaar zo ook controleren. Zelfs minister Van der Steur zag zich na een motie van D66 ge dwongen tot een onderzoek tot een splitsing. Het document zou bij de volgende kabinetsformatie zomaar het fundament kunnen vormen van een scheuring. Wie nu al de balans wil opma ken vanuit 'het veld', heeft een zware dobber. Politiebonden, de advocatenorde, de rechtspraak: liever zeggen ze niet (te) openlijk wat ze vinden. Politiek té gevoe lig- Oud-minister van justitie Hirsch Ballin (CDA) kijkt inmid dels met meer afstand. Over 'het signaal' dat de titel Veiligheid vóór Justitie op het naambordje van het ministerie kwam, is hij nog steeds niet enthousiast. „Voor het ministerie is het func tioneren van de rechtsstaat altijd heel bepalend geweest. Dan is het niet handig om het tref woord dat iedereen daarvoor Snoerloze Onkruidbrander; handig en effectief Onkruid verwijderen zonder chemische bestrijdingsmiddelen Ook geschikt tegen algen en schimmels of het bestrijden van mierennesten Na enkele brandbeurten zal het onkruid niet meer teruggroeien Adviesprijs Korting U bespaart: korting €49,95 korting Adidas Trainingspakken - Mooi en sportief! Must-have voor iedere sporter Beschikbaar in maat S t/m XXL Beschikbaar in 4 verschillende kleuren Uiteraard 100% origineel - gegarandeerd! Adviesprijs Korting U I €99,95 50% €50,- Overzetzonnebril met polariserende glazen Makkelijk over je bestaande bril heen te plaatsen Geen last meer van laaghangende zon in de auto Geschikt voor dames en heren Adviesprijs Korting U bespaart: korting €49,95 korting Kleurrijke Hangstoelen - Optimaal genieten! Het beste van twee werelden: goede houding én comfort Belastbaar t/m 100kg Geschikt voor binnen én buiten Verkrijgbaar in het rood en blauw Adviesprijs Korting U I €89,95 74% €67,- Set van 4 Luxe solar LEO Buitenlampen Creëer snel en eenvoudig veel sfeer in je tuin Ideaal als inbraakpreventie Werkt ook bij weinig zonlicht, geschikt voor het hele jaar Nog geen 5.- per lamp! Adviesprijs Korting U bespaart: €79,95 78% 62,- korting korting Krachtige Draadloze MultiTool Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen en nog veel meer Onmisbaar in ieder huis Geleverd incl. vele accessoires en opberg koffer Garantie: 5 jaar Adviesprijs Korting U bespaart: €139,95 71% 100,- BESTELLEN 00E JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPbenPay (VfK-UR NIET TEVBEOEN? GELO TERUGl) Superministerie: megaflop blijvertje? door Susanne Geuze en Tobias den Hartog Geertjan van Oosten strafrechtadvocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10