Trucks zonder flaporen' dankzij slimme camera I Max Havelaar witheet over valse connectie met Panama Papers NIEUWS 9 )K00PJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van CflÊjJ Hp'ac] 66% Nu slechts €12,95 57% Vanaf slechts €19,95 Vanaf slechts 7,95 Nu slechts 19,95 Nu slechts €17,95 Nu slechts €6,95 MirrorEye heet het systeem. De beelden van twee inschuifbare high definitioncamera's aan de zijkanten van een vrachtwagen zijn voor de bestuurder zichtbaar op een monitor in de raamstijl van de cabine. Orlaco-directeur Henrie van Beusekom verwacht dat volgend jaar de eerste vrachtwagens zon der zijspiegels de weg opgaan. „Vijf, zes truckfabrikanten zijn het systeem nu aan het testen." Een team van minstens tien ont wikkelaars werkt sinds drie jaar aan MirrorEye. „Het is absoluut een technisch hoogstandje. We zijn de wereld aan het verande ren", zegt Van Beusekom trots. „Op één punt kunnen we de con ventionele spiegel echter niet ver slaan. Dat is de kostprijs. Het lijkt nu toch te gaan lukken om daar zo dicht mogelijk bij in de buurt te komen." Truckfabrikanten verwelko men de vinding volgens Van Beu sekom met veel enthousiasme. „Zijspiegels hebben nogal wat na delen. In het donker zie je er hele maal niets mee en als je een bocht neemt, is in de spiegel de zijkant van de truck te zien, niet de omgeving. Een spiegel is bo vendien zwaar, dat is al snel een kilo of 15 tot 20, zeker met de ste vige constructie erbij. Daarnaast vangen spiegels veel wind, wat extra brandstof kost. Die 'flap oren' zijn ook nog eens gevaarlijk in het verkeer, vooral op roton des. Er kan zich zo een auto ach ter 'verbergen', die je dan als chauffeur vanuit de cabine niet waarneemt." Van Beusekom (48) is al zo'n dertig jaar bezig met camerasyste men. Hij begon er ooit op zijn zol derkamer mee toen hij een arti kel las over camera's op vrachtwa gens in Japan. Zijn bedrijf (twee honderd medewerkers) bestaat sinds 1989. Orlaco staat voor 'Ogen Rechts Links Achter Com pleet Overzicht' en levert wereld wijd camera-monitorsystemen voor bouwmachines, vrachtwa gens, bedrijfsvoertuigen, hijskra nen, heftrucks, maritieme toepas singen en hulpverleningsvoertui gen. Vrachtwagenchauffeurs krij gen met Orlaco-producten greep op de beruchte 'dode hoek'. Bij de ontwikkeling van het Het systeem waarschuwt als er een auto naast de truck rij'dt; handig als de chauffeur van rijstrook wil wisselen nieuwe camerasysteem heeft Or laco twee serieuze concurrenten in Duitsland. „Ons voordeel is dat zij zich vooral richten op een alternatief voor de zijspiegels. Me de door onze jarenlange ervaring is onze focus het verbeteren van de spiegels en de verkeersveilig heid. Dankzij MirrorEye zal het aantal ernstige ongevallen waar bij trucks betrokken zijn afne men, daar ben ik van overtuigd." Het systeem van Orlaco biedt chauffeurs ook 's nachts beter zicht op het verkeer rond hun truck. Daarnaast bewegen de ca mera's automatisch mee bij het afslaan of achteruitrijden, waar door tijdens deze manoeuvres meer van de omgeving in beeld is. Ook waarschuwt het systeem als zich een andere weggebruiker naast de truck bevindt. Handig voor een chauffeur die van baan wil wisselen. Testen hebben nog een voor deel aan het licht gebracht. Van Beusekom: „Met een aërodynami sche cabine wordt 1 tot 2 procent brandstof bespaard ten opzichte van een traditionele truck met zij spiegels. Dat merkt een transport bedrijf in de portemonnee." Verder kunnen de camerabeel den worden bewaard. „In geval van een aanrijding kunnen ze die nen als bewijslast. Ook zijn ze te gebruiken bij een training van chauffeurs", zegt Van Beusekom. De wetgeving speelt al op de ontwikkeling in. Vanaf volgend jaar is het niet meer verplicht dat een vrachtwagen twee zijspiegels heeft. Twee camera's voldoen ook. Het zal even wennen zijn, er kent de Orlaco-directeur. „We weten niet beter dan dat een truck zijspiegels heeft. Maar het zou mij echt verbazen als er over tien jaar nog nieuwe vracht wagens met die spiegels worden geleverd." Stichting Max Havelaar werd afge lopen weekeinde in één adem ge noemd met Solidaridad. Die ont wikkelingsorganisatie regelde fi nanciële zaken via een firma in Panama om geen belasting te hoe ven betalen over internationale transacties, zo bleek uit publica ties in Trouw en het FD. Hoewel vrijwel gelijk duidelijk werd dat Solidaridad en Max Havelaar geen juridische banden hebben, is het leed al geschied, zegt D'Angremond. „Ik werd witheet toen ik het nieuws hoorde. We werken dag en nacht, en met één pennenstreek worden we drie jaar teruggeworpen in de tijd." De directeur van Solidaridad, 'Met één pennenstreek worden we drie jaar teruggeworpen in de tijd' Nico Roozen, richtte in 1988 het duurzame koffielabel Max Have laar op, maar vertrok zo'n twin tig jaar geleden. In een verklaring stelt Solidari dad nadrukkelijk dat er geen spra ke was van belastingontwijking of fraude, maar dat de gekozen constructie het meest efficiënt was voor haar werk in Midden- en Zuid-Amerika. De organisatie koos voor Panama vanwege de stabiele munteenheid. PvdA, SP en GroenLinks kij ken of een parlementaire hoorzit ting over de Panama Papers kan worden gehouden om betrokke nen snel en desnoods onder ede te kunnen horen. MAANDAG 11 APRIL 2016 korting korting korting Originele Apple EarPods (nieuwste versie) Optimale geluidskwaliteit, diepe en rijke bastonen Geschikt voor handsfree bellen Goede bescherming tegen transpiratie en water Afspelen van muziek en video regelen met de afstandsbediening Adviesprijs Korting U I €29,95 57% 17,- korting Inktpatronen voor HP, Epson, Brother en Canon met FLINKE korting Epson, Brother en Canon: 6-pack (3x zwart 3x kleur) HP:XL-pack(zwart+kleur) Foto's en tekst van laserkwaliteit Inktpatronen zijn voorzien van chip Adviesprijs Korting U bespaart: €59,- 66% 39,05 16-pack Opzetborstels voor Oral-B/Braun en Philips Geschikt voor Oral-B en Philips elektrische tandenborstels Slechts €0,50 per stuk- poetsen wordt weer leuk! Groot ingekocht dus FLINKE korting Adviesprijs 59,95 Korting 87% U bespaart: 52,- Stijlvolle Italiaanse Overhemden Beschikbaar in 8 verschillende kleuren/designs Zowel casual als zakelijk te dragen Van hoogwaardig katoen, optimaal draagcomfort Verfijnde afwerking, Italiaans vakmanschap in optima forma Adviesprijs 59,95 Korting 67% U bespaart: 40,- Adviesprijs €79,95 Korting 78% U bespaart: 62,- Krachtige Mini WiFi Versterker Meer bereik én sneller internet Vergroot het bereik van je internet verbinding Werkt op iedere PC of Laptop Adviesprijs Korting U bespaart: 34,95 80% €28,- BINNEN 3 WERKDAGEN GELEVERD Telescopische waterbezem - Verstelbaar tot 2 meter hoog! Geschikt voor lastig en robuust schoonmaakwerk Schoonmaken wordt weer leuk! Zeer eenvoudig in gebruik Altijd handig om te hebben .korting BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! PPberPoy (7]^ NIET TEVREDEN? GELD TERUG! door Jan Kas BARNEVELD. Vrachtwagens rijden in de toekomst zonder zijspiegels. Het Barneveldse bedrijf Orlaco ontwikkelt een revolutionair came rasysteem waarmee chauffeurs kunnen zien wat er naast en schuin achter hun truck gebeurt. Henrie van Beusekom van Orlaco in een truck met MirrorEye. Links: het vernuftige camerasysteem dat buitenspiegels overbodig maakt. foto's Herman Stover door Hanneke van Houwelingen UTRECHT. Peter d'Angremond, di recteur van ontwikkelingsorganisa tie Max Havelaar, is boos dat zijn stichting in verband is gebracht met de Panama Papers. De club heeft geen banden met Solidari- dad, het goede doel dat onder vuur ligt. Peter d'Angremond Max Havelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9