Henk heeft zijn schaapjes op het droge Tentoonstellingsruimte vanaf komend weekeinde open voor iedereen ZEEUWS-VLAANDEREN 15 Het museum van Sluiskil is afgelopen zaterdag officieel geopend. Sluiskillenaren zijn er trots op. Al ben je maar een klein vlekje, Sluis kil m'n geboorte plekje. Van jou hou ik het meest, aan jou wijd ik dit lied, vergeten, vergeten, dat doe ik jou niet'. Het refrein van het Sluiskils volkslied. Want hoewel het dorp in de geschiedenis steeds is ge krompen, zowel in oppervlakte als inwoneraantal, klinkt het volkslied nog altijd luid. Vooral za terdagmiddag tijdens de opening van het museum zingt iedereen uit volle borst mee. Soms voor de muziek uit, maar enfin. De Sluiskil lenaren zijn trots op hun dorp. En op het museum. Zelfs Sluiskillenaren die al jaren niet meer in het kanaaldorp wo nen, voelen zich betrokken. Lode- wijk van den Berg, Nederlands eerste astronaut en Sluiskillenaar, verontschuldigde zich vanuit Flori da per e-mail dat hij niet bij de opening kon zijn. „Én we hadden hem niet eens uitgenodigd", ver telt Loek van Hecke, van de Com missie (H)Erkenning Monumen ten Sluiskil. Samen met stichting Ter Kille staat de commissie aan de wieg van het museum, dat in de voormalige Oranje Nassau- school in de Vogelschorstraat is ge vestigd. Het museum zat aanvan kelijk in Ter Kille, de oude kleuter school in de Baljuwlaan. Maar na de basisschoolfusie kwam het ge bouw in de Vogelschorstraat vrij. „Een mooier pand", vindt Van Hecke. „En het is bovendien tweeënhalf keer zo groot." In augustus begon de opknap beurt. Elke dag waren er wel een man of vijf, zes aan de slag om te verven, te timmeren of te poetsen. Van Hecke: „Het mooie is dat we niet eens mensen hebben moeten ronselen. Ze kwamen naar me toe: 'Loek, heb je nog hulp nodig?'. Dat is nou typisch Sluiskil. Als we het zonder de vrijwilligers hadden moeten doen, waren we in 2020 nog niet klaar." Vanaf komende zaterdag is het museum voor iedereen open. Be zoekers betreden de tentoonstel ling 'via de Sluiskiltunnel'. Een ronde boog stelt de tunnel voor. Op de twee schuifdeuren: een gro te foto van binnen in de tunnel buis. Als de deuren openen, be reik je dus via de tunnel de eerste van vijf zalen. Daarin is van alles te vinden over de tunnel, zoals een maquette van de boor die is gebruikt, foto's van de voormalige grootste ergernis der Zeeuws-Vla mingen (de brug over het kanaal dus) en fraaie platen van de aan leg van de tunnel. In een andere zaal wordt dan weer alles uit de doeken gedaan over de voormalige Protestantse Kerk, een van de vele gebouwen die ten prooi vielen aan de kanaal verbreding. De kerkklok is er bij voorbeeld te zien. Een ander ge deelte besteedt aandacht aan heel verschillende onderdelen van de Sluiskilse geschiedenis. Zoals het wereldkampioenschap drieban den in 2010, de fanfare, het oude ziekenhuis en de cokesfabriek. Gerben Dijkstra heeft een aparte ruimte waarin hij een brandweer museum heeft gemaakt. De misschien wel belangrijkste zaal is helemaal gewijd aan Ho- noré Colsen, icoon van Sluiskil. Zijn strijd voor de vrije veren, zijn gang naar Den Haag met 2500 Zeeuws-Vlamingen in 1958 om voor die vrije veren te vechten, al les is er over 'de burgemeester van Sluiskil' te vinden. En als het mu seum niet genoeg informatie biedt, is er altijd nog het boek Ho- noré Colsen, een geboren leider van Loek van Hecke. Het werd zater dag vlak voor de opening van het museum gepresenteerd. Burge meester Jan Lonink van Terneu- zen overhandigde het eerste exem plaar aan Theo Colsen, kleinzoon van een van meest markante inwo ners van dat trotse dorp. Van jou hou ik het meest, aan jou wijd ik dit lied. Vergeten, vergeten, dat doe ik je niet. 'Ze kwamen naar me toe: Loek, heb je nog hulp nodig? Dat is nou typisch Sluiskil' 'Honoré Colsen verzette zich altijd tegen de 'hoge heren', hij kwam op voor Sluiskil' In paniek rennen de 25 scha pen de andere kant op. Dat was niet de bedoeling. Maar met alle kijkers op zich ge richt, tijdens de Herding Trail TS in Groede, was de zesjarige hond Ettan gisteren iets te enthousiast. „Normaal gezien kan hij een kud de van driehonderd schapen rus tig houden, maar hij stelt zich aan vandaag", zegt baasje Dorine Gijls- tra uit Latem. Gelukkig kan ze het met de oudere en rustigere Ivan (12) later nog eens proberen. Is ze toch niet voor niets helemaal naar Zeeuws-Vlaanderen gereden. Al is de Herding Trail TS, die afgelopen weekend voor de tweede keer ge houden werd, toch vooral bedoeld om te leren. „De Duitse keurmees ter Andre Roller vertelt onze deel nemers na afloop wat ze goed en minder goed hebben gedaan en wat ze kunnen verbeteren in de toekomst", legt Hanke Karreman van Werkgroep Herderen (WGH) van De Nederlandse Herdershon den Club (NHC) uit. Al komen er toch ook mensen voor de CACITR titel, die dit jaar voor het eerst in Nederland te behalen is. „In alle landen werden al wedstrijden ge houden met herdershonden, be halve in Nederland. Wij hoeden met Hollandse herders en hebben hier allemaal lange, smalle dijkjes. Schapen moeten weten waar de grenzen zijn, waar ze niet mogen komen in verband met hun veilig- 'Die schapen voelen het meteen als een hond de leiding heeft. Maar ook als ze lekker hun gang kunnen gaan' heid. De hond neemt deze gren zen voor zijn hoede. Hij drijft ze dus niet op, zoals bordercollies dat doen bij de collecting style (CS). Wij werken met de traditional sty le (TS)." De Hollandse korthaarherder Henk weet hoe hij de grenzen moet bewaken. Hij krijgt applaus nadat hij het parkoers goed heeft afgerond. „Vorig jaar was mijn doel de schapen uit de kraal te krij gen. Daarna werden we gediskwa lificeerd. Nu wilde ik in ieder ge val dat de schapen rustig konden grazen. En dat is gelukt! Henk heeft ze zelfs netjes terug in de kraal gekregen", vertelt baasje Da nielle van Ee uit Bilthoven enthou siast. Karreman: „Die schapen voe len het meteen als een hond de lei ding neemt. Maar ze voelen het ook als ze lekker hun gang kun nen gaan. Je ziet snel of een her der het goed doet of niet." MAANDAG 11 APRIL 2016 Museum typisch Sluiskil door Bob Maes Theo Colsen krijgt het eerste boek over zijn opa van Jan Lonink. betreden via de tunnelbuis. Er zijn in totaal vijf zalen, foto's Peter Nicolai De eerste zaal van het museum is te Loek van Hecke museum Jan Lonink burgemeester Terneuzen door Gertie De Boey De Hollandse korthaarherder Henk in actie, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74