Perron station Kruiningen-Yerseke is tien centimeter hoger geworden Stichting Op Goede Gronden probeert afzetmarkt te vinden oud landbouwras BEVELANDEN en THOLEN 15 In de Zwaakse Weel staat over enkele maanden Zeeuwsche haver. Gemoedelijk sjokken de trekpaarden deze zater dagmiddag over een ak ker in de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder. Op zich niet zo bijzonder, het werk dat ze doen des te meer: met hulp van de dieren van Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland wordt Zeeuwsche haver gezaaid en het is voor het eerst dat dat op deze ma nier én op deze schaal gebeurt. „Bij de oogst in augustus levert dit drieduizend kilo haver op", zegt voorzitter Arndjan van Wijk van de Veerse Stichting Op Goede Gronden (OGG). Die stelt zich tot doel de traditionele Zeeuwse land bouw in stand te houden door enerzijds de herintroductie van oude landbouwrassen en ander zijds het inzetten van paarden en traditionele landbouwwerktui gen. Zeeuwsche haver is één van die rassen. In 2012 heeft OGG bij het Centrum voor Genetische Bronnen in Wageningen een klei ne hoeveelheid havermateriaal op gevraagd en in de jaren daarna is dat vermeerderd, zodat in 2015 0,86 hectare kon worden uitge zaaid in de Soelekerkepolder bij Kamperland. „Dat leverde driedui zend kilo op", zegt Van Wijk. Op honderd kilo na die deze zaterdag wordt uitgezaaid in de Zwaakse Weel ligt die oogst overigens nog steeds opgeslagen. Een afzetmarkt vinden blijkt lastig, aldus de OGG-voorzitter. „We waren heel ver met een geïnteresseerd be drijf, maar dat is om onduidelijke redenen afgehaakt. We willen er toch iets mee doen, want haver is een interessant product omdat het glutenvrij is." Het geoogst haver- graan kan onder meer worden ge bruikt als voedingsmiddel (meel en havermout), voor vermouting voor bierproductie en groenbe- mesting. „Mouterijen beginnen pas bij 10.000 kilo, dus wat we hier in de Zwaakse Weel doen is vooral voor de traditie", zegt Van Wijk. 'Haver is een interessant product omdat het glutenvrij is' 'Bij de oogst in augustus levert dit perceel zo'n drieduizend kilo haver op' In opdracht van spoorbeheer- der ProRail is het perron afgelo pen weekeinde volledig op de schop gegaan, als onderdeel van een programma om alle Neder landse stations de komende jaren op een Europese standaardhoogte te brengen: op 76 centimeter van af de bovenkant van de spoorstaaf. Daardoor moeten treinen ook voor mensen in een rolstoel mak kelijker toegankelijk worden. Dat duurt overigens nog wel lang, want de treinstellen zelf moeten daar ook op worden toegerust en ze worden pas vervangen als ze zijn afgeschreven. Om de klus te kunnen klaren reden er afgelopen weekeinde geen treinen tussen Goes en Ber gen op Zoom, maar wie zaterdag een kijkje nam bij de werkzaamhe den kon zich eigenlijk niet voor stellen dat die in twee dagen kon worden uitgevoerd. Het volledige perron lag overhoop en was eigen lijk niet meer dan een berg zand. Maar de uitvoerder heeft vaker met het bijltje gehakt en met spe cialistisch materieel - zoals een machine waarmee de bovenkant van de keerwanden werd 'afge zaagd'. Ook de wachtruimte moest er aan geloven. Er komt een nieuwe terug, maar eerst moet de betonnen fundering uitharden dus dat duurt nog even, legde bouwmanager Ruud Tielen van ProRail zaterdag uit. Ook zullen deze week nog bestratingswerk zaamheden plaatsvinden op het perron. „We wilden eerst de oude tegels terugleggen, maar er is toch gekozen om die ook te vernieu wen", aldus Tielen. En zo heeft Kruiningen-Yerseke straks een ha gelnieuw perron. Het is niet be kend of en wanneer er nog andere Zeeuwse perrons op de schop gaan. Soms is ook het hoger leg gen van spoorbielzen afdoende. MAANDAG 11 APRIL 2016 Wie wil Zeeuwsche haver? door Luc Oggel Geïnteresseerden kunnen zich mel den via ajvanwijk@stichtingopgoedegronden. nl Arndjan van Wijk voorzitter Stichting OGG Oud zaaiwerktuig van de Fa. Massee uit Goes. Emma en Jonas Jacobse laten de haver door hun handen lopen, vader Johan kijkt toe. foto Johan van der Heijden door Luc Oggel KRUININGEN. Treinreizigers die van daag in- of uitstappen op station Kruiningen-Yerseke, zetten voet op een fonkelnieuw én hoger perron: tussen de vijf en tien centimeter om precies te zijn. Perron Kruiningen-Yerseke was even een zandbak, foto Johan van der Heijden Kruiningen-Yerseke CARRIEREBEURS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71