hollands nieuwe. honderd doden 'Akerboom moet boel omgooien bij politie' Verdubbel voordeelweken! Kabinet grijpt in bij falende spoorbeheerder NIEUWS 5 ProRail raakt zijn zelfstandige positie kwijt. Het bedrijf komt onder ministerie van Infrastructuur en Milieu te hangen. DEN HAAG. Bronnen bevestigen een bericht van RTL Nieuws afgelo pen zaterdag dat het kabinet de lei ding overneemt bij het falende ProRail. Die boodschap zou staan in een 'zeer vroege' conceptreactie van het kabinet op de Fyra-enquê- te. In het vertrouwelijke docu ment worden meerdere scenario's geschetst over de toekomst van de spoorbeheerder, zeggen betrokke nen tegen deze krant. De voorgestelde verandering met het meeste politieke draag vlak behelst een 'Rijkswater- staat-achtige' constructie voor de spoorbeheerder. In dat geval trekt het ministerie van Infrastructuur en Milieu direct aan de touwtjes en wordt ProRail maar een onder geschikt uitvoeringsonderdeel: een rijksspoordienst. Alternatieven voor het kabinet zijn een agentschap (een zelfstan dig onderdeel van een ministerie met een eigen directie en begro ting) of een zelfstandig bestuurs orgaan. Dat is een organisatie die overheidstaken uitvoert, maar niet direct onder het gezag van een ministerie valt. Vooral die laat ste optie wordt erg onwaarschijn lijk geacht, omdat een zelfstandig opererend ProRail de laatste jaren is uitgedraaid op een regelrecht fiasco. Het bedrijf is nu een niet-beursgenoteerde vennoot schap met de Nederlandse staat als eigenaar van alle aandelen. De kabinetsreactie wordt waar schijnlijk openbaar in mei. „Maar zeker is al dat de teugels veel har der worden aangetrokken bij Pro- Rail", verklaart een bron. 'Staatssecretaris Dijksma wil in haar laatste jaar niet nat gaan op gedoe bij de spoorbeheerder' „Staatssecretaris Dijksma wil in haar laatste jaar niet nat gaan op gedoe bij de spoorbeheerder", laat een ander weten. Opmerkelijk ge noeg beschrijft het kabinet in het nog geheime document niet de mogelijkheid om de NS en Pro- Rail weer te laten fuseren, waarbij de spoorbeheerder dan de uitvoer der van 's lands grootste vervoer der zou worden. Speculatie in de spoorwereld is dat het kabinet andere plannen heeft met de NS in de toekomst, zoals privatisering via een (gedeel telijke) beursgang. Dat besluit zal naar verwachting worden overge laten aan een volgend kabinet. De woordvoerder van staatssecretaris Sharon Dijksma, verantwoordelijk voor het spoor, wil alleen kwijt dat er nog geen besluit is geno men over een kabinetsreactie. Naar verluidt zouden de voorberei dende besprekingen tussen kabi netsleden, die moeten leiden tot een plan in de ministerraad, nog niet eens hebben plaatsgevonden. De noodzaak voor verandering is groot. ProRail is financieel en or ganisatorisch een zorgenkindje. De organisatie worstelt met enor me potentiële tekorten op toekom stige projecten. Ook is er onvrede bij vervoerders, reizigers en politi ci over voortdurende problemen met sporen, wissels en bovenlei dingen. De chaos bij ProRail nam het laatste jaar groteske vormen aan. Zo bleek in september dat de falende spoorbeheerder een gat van ongeveer 475 miljoen euro heeft op de begroting voor onder- houds- en vervangingsprojecten. RTL Nieuws meldde afgelopen weekend ook dat reizigers nog ze ker twee jaar moeten wachten op een fatsoenlijk alternatief voor de blundertrein Fyra. Op zijn vroegst in 2018 gaat de NS twaalf keer per dag met een intercity rijden tus sen Amsterdam en Brussel. hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! hulpverleners de ruimte kregen om slachtoffers te bergen. De Puttingal-tempel organi seert elk jaar, aan het einde van een religieuze feestweek ter ere van de hindoe-godin Bhadrakali, Explosie leidt tot enorme vuurzee, instorten tempel en rondslingerend puin tot op honderden meters afstand een groot vuurwerk binnen zijn muren. Verschillende groepen proberen elkaar daarbij te over treffen. De competitie trekt elke keer duizenden toeschouwers. Dit jaar kreeg de tempel echter geen vergunning van het district- bestuur in Kollam. „We gaven om twee redenen geen toestemming meer. De wedijver tussen de groepen zorgt voor steeds meer en groter vuurwerk omdat zij elkaar de loef willen afsteken. Bovendien komen er gevaarlijk veel toe schouwers op af', reageerde een districtbestuurder. De premier van de deelstaat Kerala heeft een gewezen rech ter opdracht gegeven om een on derzoek in te stellen. „Als er mensen inderdaad in de fout zijn gegaan, zal er streng worden gestraft", aldus premier Chandy. TILBURG. De nieuwe korpschef van de Nationale Politie Erik Akerboom moet de hele organisa tie omgooien. Dat zegt de beken de criminoloog Cyrille Fijnaut. Niet slagvaardig. Niet doelma tig. En niet klaar om de veilig heid in het land te garanderen. De jongste kritiek op de Nationa le Politie van emeritus hoogle raar Cyrille Fijnaut is niet mals. Volgens de criminoloog, die van daag een toespraak houdt op het veiligheidssymposium van het BeNeLux-Universitair Centrum, is de huidige opzet nodeloos in gewikkeld. „Als ik Akerboom was, zou ik de inrichting van het korps funda menteel veranderen", zegt Fijnaut. „Nederland valt qua grootte te vergelijken met de stad New York en omgeving. Zo'n metropolitan model als dat van de New York Police Depart ment zou het in Nederland veel beter doen." De 34 grote steden zijn vol gens Fijnaut de vliegwielen van Nederland. Niet alleen econo misch en bestuurlijk, maar ook qua criminaliteit. Om die steden moet Akerboom volgens hem de politie bouwen. „In 34 districten. Met één landelijke bestuurslaag erboven." TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: MAANDAG 11 APRIL 2016 'ProRail is straks rijksspoordienst' door Edwin van der Aa Dit voorjaar ben je bij hollandsnieuwe nóg voordeliger uit dan normaal. Je kan namelijk supergoedkoop je bundel verdubbelen, bovenop onze normale aanbiedingen. Je krijgt bijvoorbeeld de Samsung Galaxy S5 Neo nu i.c.m. 1000 MB/min/sms voor maar 20,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 379,- betaal je slechts 240,-. En als je wilt, krijg je er nu voor maar 5,- per maand 1000 MB/min/sms bij. Per maand €20,- waarvan €10,- abonnement en €10,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €240,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot 30 april 2016. door Koen Voskuil 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5