Kromowidjojo nadert haar Tom Boonen rijdt 150 kilometer in de aanval, Fabian Cancellera valt en Mathew Hayman stunt. 8 SPORT PARIJS - ROUBAIX Hayman verrast ook zichzelf met overwinning ROUBAIX. „Volgens mij reed Fabi an Cancellara lek." Ramon Sinkel- dam is net gefinisht op de wieler baan van Roubaix, pulkt de pleis ters van zijn vingers en probeert terug te keren op aarde, na een spektakelstuk van bijna zes uur, verdeeld over 255 kilometer. De beste Nederlander van de dag weet niet eens wie heeft gewon nen. Hij weet ook niet dat Cancel lara, die vlak achter hem reed, niet een lekke band had, maar genade loos hard onderuit ging. De val van Cancellara op de kas seien van Mons-en-Pévèle is het spektakel van heel Parijs-Roubaix in een notendop. De crash tart ie dere verbeelding. De drievoudig winnaar is juist met Peter Sagan - die andere huizenhoge favoriet - begonnen aan een indrukwek kende jacht op zijn concurrenten in de kopgroep. Maar hij zal ze nooit bereiken. Cancellara glijdt onderuit op de stenen en neemt onder meer Nederlands kampioen Niki Terpstra mee in zijn val. Wonder boven wonder weet Sa gan de val te ontwijken. De we reldkampioen springt over Cancel lera en zijn fiets heen. Sagan zet niets eens een voet aan de grond en gaat door met zijn verbeten in haalrace alsof er niets gebeurd is. De val van Cancellara en de sprong van Sagan zijn voor de eeu wigheid. De beelden worden bijge- schreven in de lange historie van Parijs-Roubaix. Maar er was nog veel meer. De 114de editie van de klassieker was een aaneenschake ling van opwinding en sensatie. Vanaf de start. Al na 40 kilometer rijdt een grote kopgroep weg, met onder meer tweevoudig Ronde van Vlaanderen winnaar Stijn De- volder en topsprinter Mark Caven dish. Ze zijn koud ingelopen of er gaan opnieuw zestien man van door. Daarbij zit Mathew Hayman (Orica-GreenEdge), die na een vlucht van 180 kilometer de sprint op de wielerbaan wint. „Ik heb de kans om mee te zijn in de ontsnap ping ten volle benut." Droom Het is een afvalrace en een titanen strijd tegelijkertijd. Wat te denken van Tom Boonen, die bezig lijkt zijn eigen wielergeschiedenis te vervolmaken door een aanval op te zetten met nog ruim 150 kilo meter te gaan. Zijn droom - vijf overwinningen in Parijs-Rou baix- strandt in extremis, omdat hij een halve wiellengte tekort komt op Hayman. Boonen: „Ik ben trots op mezelf, want sommi gen hadden mij al afgeschreven. Misschien is die tweede plek juist wel goed. Zo heb ik reden om nog een jaar door te fietsen." Of het verhaal van de vier Sky-renners in de kopgroep. Na de bijna 3 kilometer lange kassei- strook tussen Auchy-lez-Orchies en Bersée is het er opeens nog maar één: Ian Stannard. De andere ROUBAIX. Tot gisteren stond er één overwinning op zijn palma res, maar op de wielerbaan in Roubaix liet Mathew Hayman (37 jaar, Orica-GreenEdge) zijn naam in kapitalen bijschrijven in de wielergeschiedenis. Na vijf tien deelnames in Parijs-Rou baix staat er nu een kassei op een sokkel in zijn huis in het Bel gische Lanaken, als aandenken aan de mooiste dag in zijn wie lerleven. „Mijn gevoel na de fi nish? Totaal ongeloof." Hayman was de laatst overgeble vene uit een kop groep van zestien, die na 70 kilome ter was weggere den. Het bracht hem uiteindelijk in een sprint voor de zege met Tom Boonen (Etixx), Ian Stannard (Sky) en Sep Van- marcke (Lotto-Jumbo). Hayman: „Iedere ploegleider zegt 's och tends tegen zijn renners dat Pa rijs-Roubaix een van de weinige wedstrijden is waar de vroege vlucht een serieuze kans van sla gen heeft. Kijk naar de uitslagen. Eens in de drie a vier jaar is er een verrassende winnaar." Hayman is een product van de opleidingsploeg van Rabobank en reed tien jaar voor die ploeg, voordat hij overstapte naar Sky en later Orica. Zijn broer runt nog altijd een fietsenzaak in Hoo- gerheide en Hayman zelf spreekt nog altijd vloeiend Nederlands. „En ik probeer het hem ook te le ren", zegt hij over zijn 5-jarige zoontje Harper, die de overwin ning van zijn vader viert in een olifantenpak. Ze oogt super afgetraind en ontspannen. Aan alles was de afgelopen dagen in Eindhoven te merken dat Ranomi Kromowidjojo er zin in heeft. Zin om te racen tijdens de Swim Cup, zin om volgende maand voor de Europese kam pioenschappen terug te keren naar 'haar' olympische bad in Lon den en natuurlijk zin om deze zo mer in Rio opnieuw sportgeschie denis te schrijven. Niet voor niets klonk in de wandelgangen van het Pieter van den Hoogenband Zwemstadion de spreuk: 'Met de Olympische Spelen in zicht, ver schijnt er een grote glimlach op Kromo's gezicht'. De nog altijd slechts 25-jarige topzwemster maakt zich op voor haar derde Olympische Spelen. Na een lastige periode heeft Kromo widjojo sinds afgelopen zomer de weg omhoog weer gevonden. Tij dens de wereldkampioenschap pen in Kazan bewees ze dat ze nog altijd tot de wereldtop be hoort. Maar om in Rio de Janeiro in de prijzen te vallen, moet de drievoudig olympisch kampioene nog wel een flinke stap maken. Vooral op het koniniginnennum- mer: de 100 meter vrije slag. En dat hoeft niemand haar te vertellen. „Op de too vrij moet je zeker een 52'er zwemmen om op het podium te komen", benadruk te Kromowidjojo afgelopen week einde nog maar eens. Het is een tijd die zij al vier jaar niet heeft ge zwommen. Op 12 april 2012 zette ze tijdens de Swim Cup in Eindho ven een fabuleuze tijd neer van 52,75 seconden. Maar sindsdien lukte het 'Kromo' niet meer om onder de 53 seconden te duiken. De olympische titel in Londen ver overde ze in 53,00. Terwijl haar 'Ik heb alles gegeven en de tijd is goed voor nu. Alleen op het einde ging ik te langzaam' QoRlO Afvalrace, maar ook strijd der titanen door Daan Hakkenberg door Natasja Weber Ranomi Kromowidjojo zwom zater dag een goede tijd voor deze fase in het seizoen, foto Getty Images Ranomi Kromowidjojo ca*fT'' Green EDGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37