Een snelcursus verdedigen met de mandekker Moreno tel van een duel missen SPORT 3 'Ik ben 1,82 meter lang. Een van de kleinste verdedigers in Nederland' 'Ze zeggen dat je verliezen kunt leren, maar mij is het nog niet gelukt' Santiago Arias maakte 36 overtredingen in 28 duels. Hectór Moreno ging 18 keer in de fout in 25 wedstrijden omdat de ruimtes ineens anders werden. Die scherpte moeten we eigenlijk ook kunnen opbrengen als we met elf tegen elf spelen. Ik heb het gevoel dat we dan van ie dereen in de eredivisie kunnen winnen", was hij kritisch. De Jong had Willem II het liefst met huid en haar verslon den, ook al om op doelsaldo ver der in te lopen op Ajax. Zo vrijge vig waren de Tilburgers echter niet en daardoor kan Ajax zich in de resterende vier wedstrijden mo gelijk nog een remise permitte ren. Heel PSV besefte dat de club zich met dat uitgangspunt zater dag gelukkig mocht prijzen. In een halfuur had het stroef draaien de team een flinke tegenslag als een geschenk aanvaard. PSV zat muurvast, maar bleek met De Jong ineens weer over een sterke spits te beschikken, die voor elke bal vocht alsof het de lotingsbal voor de groepsfase van de Cham pions League was. Op een avond waarop Santiago Arias rood heeft gekregen, sprin gen de persoonlijke prestaties van de Mexicaan nog wat meer in het oog. Die bizarre statistiek was op eens daar. Hoe zat het ook alweer? Moreno maakte in zijn eerste tien optredens in de eredivisie welge teld nul overtredingen. En dat ter wijl er in Nederland op dat mo ment toch echt een ander beeld bestond van de mandekker van PSV. Moreno kreeg in september de halve voetbalwereld op zijn dak na een spijkerharde, maar on gelukkige charge op Luke Shaw van Manchester United. En ook voormalig Heraclied Oussame Tannane sprak er enkele dagen la ter schande van toen hij gebles seerd het veld moest verlaten. De dader? Dezelfde. Moreno. Maar de, al dan niet terechte, kritiek is verstomd. Vijf speelron des voor het einde van de competi tie is hij nog altijd een van de meest stabiele verdedigers in de Nederlandse competitie. Moreno staat tweede in het klassement van spelers met de minste overtre dingen achter hun naam. Hij maakte er tot nu toe 13 in 25 wed strijden, 0,52 per duel. Opmerke lijk genoeg kreeg alleen Hidde ter Avest (18) van FC Twente zowel tackles maken, al ga ik voor elke bal. Het heeft veel met timing te maken. Ik ben 1,82 meter lang. Een van de kleinste verdedigers in Ne derland. De meeste spitsen zijn groter, dus ik moet slimmer zijn. Je moet vooruit denken en het contact vermijden. Ook coaching van je medespelers houdt je uit de problemen." „Ik word gek als ik verlies. De meeste latino's hebben dat. Maar gelukkig heb ik vanaf het begin van mijn loopbaan gespeeld in een team dat amper verloor. Hier bij PSV is dat weer hetzelfde. Ze zeggen dat je verliezen kunt leren, mij is het nog niet gelukt." „Ik ben nog steeds dezelfde jon gen. Ik ben geen slager, zoals er over mij werd gezegd na die tack le op Shaw. Ik heb mezelf niet gek laten maken, de jongens zeiden dat ik de kranten maar niet moest lezen. Ik heb ervoor gebeden dat ik nooit meer iemand zal blesse ren. Zo zit ik niet in elkaar. Ik ben happy, op het veld en daarbuiten." „Nee, helemaal niet. Maar mis schien moet ik dan nóg minder vrije trappen tegen krijgen. Wat wel zo is: na de wedstrijd kan ik door de adrenaline nooit slapen. Dan analyseer ik elke actie van me zelf. Daar word je beter van." gemiddeld als in totaliteit minder vrije trappen tegen. Op de rang lijst waaruit is geput, zijn overi gens alleen spelers met twintig of meer duels te vinden. Jeffrey Bru- ma maakte 25 overtredingen in 28 duels, Santiago Arias 36 in 28 en Joshua Brenet 26 in 24. „Ja, en dan pak ik vanavond een gele kaart voor praten. Een dom me kaart, maar dat overkomt me soms. Dat is de passie die in me zit. Maar ik moet dat niet doen. Ar biters zijn ook mensen, en die ma ken fouten. Het is zonde als je geel krijgt voor slecht gedrag." „Allereest wil ik een verdediger zijn die clean is. Ik wil geen harde 'Ik heb ervoor gebeden dat ik nooit meer iemand zal blesseren' „Maar dat zal ik zeker doen." Dat hoefde volgens Kuyt niet meteen tijdens de lange terugreis van En schede naar Rotterdam. Liever de ze week in alle rust in de Kuip. „Maar maak het niet groter dan het is, ik heb veel respect voor Gio vanni van Bronckhorst. Maar ik wil gewoon graag negentig minu ten spelen. Zo gek is dat niet toch? Dat mensen nu kunnen conclude ren dat het afbouwen begonnen is? Onzin, ik ben nog topfit. Daar 'Ik wil gewoon graag negentig minuten spelen. Zo gek is dat niet toch?' is geen sprake van." Dat laatste had volgens de Katwijker niet al leen te maken met het feit dat hij nog altijd topscorer van Neder land kan worden. „Laat duidelijk zijn dat ik gewoon wil presteren met Feyenoord. Dus nu de derde plek veiligstellen, op 24 april de bekerfinale winnen. Maar het klopt wel dat er in de slotfase van wedstrijden zoveel ruimte ont staat dat het maken van een doel punt eenvoudiger is. Tegen Excel sior wilde ik vorige week graag een hattrick maken, nu was er de kans om 0-2 te maken. Dan baal ik gewoon dat ik al aan de kant zat." De zee aan ruimte waar Kuyt over sprak, was er gisteren trou wens niet alleen in de slotfase. FC Twente besloot al vanaf de aller eerste seconde om het midden veld aan Feyenoord te laten. Ka- rim El Ahmadi werd geen stro breed in de weggelegd. „Dat was eigenlijk zo tot de allerlaatste se conde," zei Kuyt. „We gaan de laat ste weken beter voetballen, dat is duidelijk. Maar we moeten ook kri tisch blijven, we hadden veel meer doelpunten moeten maken." Ook Kuyt bleek in de afronding niet zo scherp als de laatste we ken. Maar toch staat de teller na gisteren alweer op zes overwinnin gen op rij. Kuyt knikt als wordt ge vraagd of dat de totale ineenstor ting direct na de winterstop nog pijnlijker maakt. „Maar weet je wat het allerbelangrijkste is? Dat we daadwerkelijk iets gedaan heb ben met die slechte reeks." MAANDAG 11 APRIL 2016 maar alleen de ruit breekt Hectór Moreno Hectór Moreno door Dries Wuytens van Willem II. Het levert een strafschop op. foto ProShots door Bart Hoffman EINDHOVEN. Hectór Moreno grapte na afloop van PSV-Willem II (2-0) dat hij een gooi gaat doen naar het fairplay-klassement. De Mexicaan staat tweede op de ranglijst van spelers met de minste overtredin gen achter hun naam. Je bent niet een typische La tijns-Amerikaanse verdediger. Is het fijn dat er weer met respect over je wordt gesproken? Ben je bezig met statistieken of met het feit dat Ter Avest van FC Twente nog minder overtredingen maakte? Slechts vijftien vergrijpen heb je tot nu toe achter je naam... Wat is volgens jou de kunst van het solide verdedigen? Hectór Moreno Dirk Kuyt Dirk Kuyt (r) feliciteert Michiel Kramer (m) die op aangeven van Eljero Elia (I) de 0-1 maakte, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32