Bij de dood van Wim Brands Verdubbel voordeelweken! iPhone 5s hollands nieuwe. 11- NIEUWS 7 'Je met patat volproppen is toch net zo slechtV Jeanette: „Bij ons is het eigen lijk helemaal geen gesprekson derwerp. Fleur is een heel fa natieke atleet die het zelfbe langrijk vindt om fit te zijn. Dus of ze al eens wat gedron ken heeft? Ik weet het niet eens. Ik weet wel dat ze laatst op een feestje was met oude re kinderen waar wel gedron ken werd, maar toen heeft ze zelf niks gedronken. Dat vindt ze stom. En als ze het de ko mende jaren weieens een keer zou willen proberen: ik zou er geen probleem mee hebben. Ik kan me echt niet voorstellen dat één wijntje zo slecht is. Wij dronken als tie ners ook gewoon en we zijn er met z'n allen ook niet slech ter van geworden, toch? En ik denk: als we ons hier met z'n allen over gaan opwin den, moeten we ons dan ook niet opwinden over slechte voeding? Ik bedoel: je met patat vol proppen bij de McDonald's is toch net zo slecht?" i 'PUBERS VOELEN DIRECT ALS ER SPEELRUIMTE IS' COLUMN Tommy Wieringa Iln het voorjaar van 2002 ging de telefoon. Het was Wim Brands, hij zei: 'Dat boek van jou, daar is iets in teressants mee. Daar gaan we over praten.' Ik was opgetogen dat het door hem gezien was. Hij vertegenwoordigde een wereld waartoe ik graag wilde behoren, maar ondanks twee eerdere ro mans geen toegang toe gekregen had. In het radioprogramma 'De Avon den' lazen schrijvers voor en kon je luisteren naar gesprekken die je nergens anders hoorde. Nu zou ik er dan worden geïnterviewd. Ik herinner me de dag en het uur, en ook wat voor weer het was. De Plantage Middenlaan in de zon was de mooiste straat van Amster dam, in de Desmet Studio's zou, na een aantal valse starts, mijn li terair bestaan eindelijk vorm krij gen. Wim Brands bleek aardig, maar ik begreep hem niet. Zijn vragen le ken gericht aan iemand die de Ne derlandse taal slechts passief be heerste. Hij stelde veel belang in wat hij 'het vergroten van het raadsel' noemde. Ik had een bio- grafïeroman geschreven, hij vond dat iemands leven alleen maar ge heimzinniger werd naarmate je het dichter naderde - hoe meer je van iemand wist, hoe raadselach tiger het werd. Steeds namen mijn antwoorden een richting die hem niet beviel. Hij probeerde me iets duidelijk te maken waar ik met mijn door zenuwen en am bitie verduisterd verstand niet bij kon. Ik verliet de studio met het gevoel dat ik gezakt was voor het examen over mijn eigen roman. Pas later begreep ik wat hij be doelde. (Zo moeilijk was het niet.) In de loop der jaren spraken we el kaar vaker. Hij nodigde me uit voor radiogesprekken over het reisdagboek 'Over een voettocht door de kou' van Werner Herzog en het oeuvre van Joseph Roth, over begeerte en de Tao. Hij hield van zinnetjes, zoals die uit het Chinese raadselboek Tao Te Tsjing: 'Regeer de staat zoals je een klein visje bakt (behoed zaam)'. Zijn invalshoeken waren origineel, zijn vragen borend en vasthoudend. Hij nam zelden met een genoegen met een ant woord. Vaak liet hij een vraag vergezeld gaan van de toevoe ging: 'En nou moet je niet zeg gen dat...', waarmee hij het voor de hand liggende ant woord alvast onklaar maakte. In de eerste gesprekken gaf ik vaak het antwoord dat hij vol gens mij zocht, later vertelde ik hoe het volgens mij zat. Wanneer je door Wim Brands geïnterviewd werd, viel het pas op hoezeer de meeste ande re interviews geestloze exerci ties waren, alsof je een enquê te afgenomen werd. Met Wim Brands is niet alleen een bibliotheek verloren ge gaan, maar ook de bibliotheca ris die wist waar de boeken te vinden waren en de letterkun dige die je kon vertellen hoe ze met elkaar in verband stonden. Hij zal onvervangbaar blijken. Vaak liet hij een vraag vergezeld gaan van de toevoeging: 'En nou moet je niet zeggen dat...', waarmee hij het voor de hand liggende antwoord alvast onklaar maakte I O B TOTAAL P/MND fl| "m BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! ZATERDAG 9 APRIL 2016 Jeanette Koekkoek (47), organisatiecoach, met dochter Fleur (15). foto Saskia Berdenis van Berlekom Veel ouders willen zich best aan het alcoholver bod houden, maar heb ben geen idee hóé. Pu berpedagoog Henrike Hofstede van de site Puberpedagogen.nl zet acht tips op een rij. Voor de hand lig gend, maar niet zo makkelijk: ouders moeten het eerst zélf eens worden. „Het is heel lastig consequent zijn als de ene ouder er los ser in zit: pubers voelen direct als er speelruimte is." Kaart het onder werp 'drank' al tij dens de basisschool aan. „Jonge kinde ren staan veel meer open voor de me ning van ouders dan pubers. Die vin den het vooral be langrijk wat leeftijd genoten vinden." Schrik kinderen niet af met gruwel verhalen, maar ver tel ze zakelijk waarom dat verbod er is. En wat er pre cies met hersenen gebeurt als je al jong drinkt. Een handige site: uwkindenalcohol.nl. Wees duidelijk in de boodschap: geen drank tot 18 jaar. Maar: maak ook dui delijk dat, als er ooit iets misgaat, ze wel bij je terecht kunnen. Loon geen 'prijs' uit als ze zich aan de af spraak houden. „Een rijbewijs of een vakantie in het vooruitzicht stellen: niet doen. Het werkt stiekem ge drag in de hand. Bo vendien: ze moeten niet 'extern' gemoti veerd worden, maar 'intern'. Dat het fijn is gezond te zijn." Houd de vinger aan de pols. „Stel open en belangstellende vragen. 'Wie komt er op dat feestje? Zijn er al kinderen in je klas bezig met drank? En wat vind jij ervan?' Niet di rect oordelen, want dan klapt je kind dicht." En ja, je mag best een ouder bellen als je een vervelend gevoel hebt bij een feestje elders. „Ouders voelen vaak schroom, maar het is echt niet gek om vooraf te infor meren of er alleen fris geschonken wordt. Zo kan je als ouders elkaar ook steunen." 1000 MB/MIN/SMS V» kJ 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,-extra Dit voorjaar ben je bij hollandsnieuwe nóg voordeliger uit dan normaal. Je kan namelijk supergoedkoop je bundel verdubbelen, bovenop onze normale aanbiedingen. Je krijgt bijvoorbeeld de iPhone 5s nu i.c.m. 1000 MB/min/sms voor maar 22,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 509,- betaal je slechts 288,-. En als je wilt, krijg je er nu voor maar 5,- per maand 1000 MB/min/sms bij. Per maand €22,- waarvan €10,- abonnement en €12,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €288,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot 30 april 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8