'Kritiek op afketsen deal Vroon onterecht' Zoektocht naar betere toekomst Cidsenteam komt met wandel-strippenkaart Terneuzen praat met eigenaren lege winkels over verlaging huurprijzen Vuurdoop zondag in Sas van Gent ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Zangtalent uit Vogelwaarde met plankenkoorts, 'tot ik op het po dium sta'. Zingen deed ze eigen lijk altijd wel. Ge woon als juf. Gabien Lambert (47) uit Vogel waarde werd - met eni ge dwang - zangeres. Zondag be leeft ze in Sas van Gent haar ech te vuurdoop. Dat Gabien graag zong, was al gemeen bekend. „Vrienden zei den altijd tegen me 'kom toch eens achter die boom vandaan'." Maar ja, toch nerveus. Ze had de spreekwoordelijke schop onder de kont nodig om het aan te dur ven. Het bevriende muzikanten echtpaar Jos en Yvonne Neve uit Vogelwaarde sleepte Gabien in fe bruari 2014 tijdens Friends of Folk in De Halle in Axel het po dium op. Ze trok de aandacht van muzikant David Egter van Wisse- kerke. 'Wie is die mevrouw in het zwart?' Contact werd gelegd en een maand later stond ze op Music from the Heart in De Spot in Middelburg. „Zat ik daar als groentje tussen de echte muzi kanten. Ik stierf duizend doden." Alle zorgen om niks. Haar op treden werd heel goed ontvan gen. In de zomer van 2015 klikte het met een aantal muzikanten. De folkband Merrow ontstond. Zondag staat ze in De Statie in Sas van Gent op het podium. Het eerste echte optreden van de folk band Merrow. „Plankenkoorts, nee niet echt", zegt ze nuchter. „Ja, tot ik op het podium sta. Dan is het snel weer over. Ik ben eigenlijk heel verle gen. Ik zat in een dansgroep vroe ger en trad op in musicals, maar da's heel anders. Met een grote jurk en een pruik op mijn hoofd, dan durf ik wel." Dat zingen, dat hoort er als juf natuurlijk ook gewoon bij. „Een leerling zei nog dat ik in de film moest zingen. Ik vind mezelf he lemaal niet goed. Ik zou een folk- stem hebben... Ja, het zaJ wel. Vroeger durfde ik niet eens te zeg gen dat ik van folk hield." Ze grin nikt. „Ik was een newwaver vroe ger, ik heb The Ramones nog ge zien." Folk is een muziekstroming die zo nu en dan weer opkomt, dan weer in de marge wegzakt, maar nooit echt verdwijnt. „Wij willen de echte Ierse folk spelen. We hebben geen illusies, hoor. Gewoon af en toe een optreden is al leuk. Doorbreken, daar zijn we helemaal niet mee bezig. Daar ben ik een beetje te oud voor, die tijd heb ik wel gehad. We hebben ook genoeg andere dingen waar we mee bezig zijn." Het concert in multifunctio neel centrum De Statie in Sas van Gent begint zondag om 14.00 uur. Naast Merrow treedt ook de Zeeuws-Vlaamse folkcoverband Woodworks op. TERNEUZEN. Dat rederij Vroon uit Breskens heeft besloten geen nieuw hoofdkantoor te bouwen in Terneuzen, valt de gemeente niet te verwijten, vindt de Terneuzen- se burgemeester Jan Lonink. „Wij hebben slagvaardig opge treden", verklaarde hij donderdag avond in de raadscommissie be stuur en middelen. „Op basis van de tijdsplanning van Vroon zelf had het bedrijf ook op tijd in het hoofdkantoor in Terneuzen kun nen zitten, maart 2018." Toch zag Vroon af van nieuw bouw, officieel omdat het te lang duurde. Vorige week werd bekend dat het bedrijf naar Breda verkast, naar een huurpand. In Breskens en Terneuzen gaan daardoor zo'n 150 arbeidsplaatsen verloren. Sep tember 2017 moeten alle mensen over zijn. Lonink constateerde dat Vroon te maken heeft met 'veran derde marktomstandigheden'. Hij doelde daarmee op de problemen in de offshore die door de lage olieprijs op haar gat ligt. TERNEUZEN. De gemeente Terneu zen sluit zich aan bij het initiatief Global Goals. Deelnemers beloven zich tussen nu en 2030 in te zet ten voor een duurzame en sociale toekomst. Het uiteindelijke doel is ambiti eus: alle armoede de wereld uit. Global Goals is de opvolger van het wereldwijde initiatief'Millen niumdoelen', dat vorig jaar afliep. Terneuzen sloot zich daar in 2000 bij aan. Burgemeester Jan Lonink ver telt dinsdag vanaf 19.30 uur in het stadhuis hoe Terneuzen een steen tje wil bijdragen. Ideeën zijn een 'eerlijke winkelroute' langs win kels met duurzame producten en deelname aan wereldarmoededag. Lonink geeft ook zijn ideaalbeeld van hoe de wereld er in 2030 uit moet zien. TERNEUZEN. De streek leren ken nen aan de hand van een erva ren gids. Stichting Gidsenteam Zeeuwsch-Vlaanderen komt met een wandel-strippenkaart om nog meer mensen daartoe te ver leiden. De kaart telt zes strippen die goed zijn voor evenveel wande lingen. De eerste strippenkaart wandeling is zaterdag 16 april door Terneuzen, start om 14.00 uur bij 't Gerecht aan de Markt. De andere wandelingen die tot en met 31 oktober elke week gelo pen kunnen worden, zijn maan dag in Zaamslag (Plein, voor Stro- pielekkersbeeld), dinsdag in Sas van Gent (hoek Oostdam-Keizer Karelplein), woensdag in Axel (museum Het Warenhuis), don derdag in Westdorpe (De Kirke) en vrijdag in Philippine (Mossel monument). Vertrek is steeds om 14.00 uur. De wandeling in Terneuzen is ook op koopzon dag. Een strippenkaart kost tien euro, kinderen gratis. Het is volgens Caroline van der Hulst van het gidsenteam de bedoeling - bij succes - het strip penkaart-idee uit te breiden naar andere delen van Zeeuws-Vlaan- deren. Wethouder Jack Begijn maakte dit donderdagavond bekend in de raadscommissie bestuur en midde len. Vastgoedbeheerder Camelot heeft al een poging gewaagd met eigenaren tot afspraken te komen, zei Begijn. Camelot kreeg echter nul op het rekest. „Mijn collega Frank van Hulle en ik gaan daar om zelf contact opnemen met ei genaren", liet Begijn weten, „want iedereen is erbij gebaat dat zoveel mogelijk winkels ingevuld zijn." Vijf locaties zijn in beeld. Terneuzen onderzoekt de invoe ring van een leegstandsverorde ning, als stok achter de deur. Eige naren van langdurig leegstaande panden kunnen dan gedwongen worden tot actie. Zo'n verorde ning geldt in Nederland in zo'n tien gemeenten, vooral in grotere steden, aldus Begijn. Hij liet in het midden of Terneuzen dit voor beeld volgt. De gemeente Sluis heeft ermee gewerkt in Oostburg en de verordening na twee jaar af geschaft. Eigenaren bleken pan den niet leeg te laten staan uit on wil, maar omdat er geen kandida ten waren. Ondertussen is Terneuzen via de Stichting Citymarketing ook bezig nieuwe bedrijven naar de binnenstad te halen. Begijn noem de met name de Belgische formu les Paprika (damesmodezaken) en Bel en Bo (een kledingketen met ruim negentig verkooppunten in België). Hij kon niet aangeven wat de stand van zaken is. ZATERDAG 9 APRIL 2016 Juf Gabien zangeres tegen wil en dank door Guido van der Heijden Zangeres Gabien Lambert met haar band Merrow. foto Merrow door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het aantal leegstaande winkelpanden in de Terneuzense binnenstad moet omlaag. Om dat voor elkaar te krijgen gaat de ge meente met de eigenaren over 'marktconforme', dus lagere huur prijzen praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83