Toeristenbus rijdt niet langer rond Brede discussie over toekomst van Doel Tegengas Bloedhond Door Brabander gecharterde 2 ZEELAND Over drie weken moet de schipper van cokeboot De Zeeland voor de rechter verschijnen. Een reconstructie van een mislukte cocaïnesmokkel die eindigde op het strand van Cadzand. COMMENTAAR De PvdA-Kamerleden Joyce Vermue en Duco Hoogland zijn bij de les. Zij reageren onmiddellijk op het Vlaam se voornemen om na een kilometerhefïing voor vrachtwagens ook zo'n systeem voor personenauto's in te voeren. Jammer dat de reactie van de parlementariërs te voorzichtig is. Zij pleiten voor maatwerkoplossingen voor inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen. Dat is prima, want die Zeeuwen komen straks hopeloos klem te zitten tussen de tol van de Wes- terscheldetunnel en de kilometerheffing in Vlaanderen. Maar het probleem met de Belgische heffing is veel groter. De hele Neder landse economie heeft belang bij het vrije verkeer van mensen en goederen. In het regeerakkoord is zelfs vastgelegd dat wij niet aan een heffing zullen beginnen. Het vrije verkeer is ook een van de ar gumenten om de Westerschelde- tunnel zo snel mogelijk gratis te maken. Belasting per kilometer is overigens wel veel eerlijker dan wegenbelasting, dus zo'n heffing zal er vroeg of laat wel komen. Maar als elk Europees land dat op zijn eigen manier invult, wordt het een puinhoop. Zo'n heffing zal pas goed werken als alle automobilisten in één systeem kun nen betalen voor alle kilometers in alle EU-landen. Zo ver is het nog lang niet. Tot die tijd kan België beter inbinden. Zeeuws-Vlamingen zitten straks hopeloos klem tussen toltunnel en kilometerheffing Stapten in 2010 en 2011 gemiddeld driehonderd mensen per dag in de vrolijk versierde halve cabrio- bus, dat aantal daalde de afgelo pen jaren behoorlijk. En dat ter wijl de kosten voor de verantwoor- In het begin was de bus ook voor eilandbewoners een attractie, maar na een paar jaar is voor hen het nieuwtje eraf delijke ondernemers na het stop pen van subsidies alleen maar toe namen. „Het één heeft het ander in de hand gewerkt", vermoedt Ar jen Brinkman van de stichting Noord-Beveland Express. „Om het project na de subsidiestops enigs zins kostendekkend te maken, moesten we overstappen van gra tis naar betaald vervoer. Dat is niet bevorderlijk geweest voor het aantal ritten." Wat volgens voorzit ter Brinkman ook meespeelt, is de afname van animo bij de lokale be volking. „In het begin was de bus ook voor eilandbewoners een at tractie, maar na een paar jaar is voor hen het nieuwtje eraf." De wachttijd van twee uur op een vol gende bus bleek ook geen succes factor. Brinkman: „Er was niet echt sprake van het hop-on, hop-off idee wat we in gedachten hadden. Toeristen pakken liever de auto. Die biedt meer vrijheid." Omdat de stichting Noord-Be veland Express niet verwacht dat de toeristenbus binnen een paar jaar kostendekkend wordt, heeft het bestuur besloten de stekker uit het project te trekken. Brink man ziet het niet als verloren geld. „Natuurlijk hadden we het liever anders gezien, maar een hoop mensen hebben de afgelo pen jaren plezier beleefd aan de bus en het is leuk om te merken dat ons initiatief andere gemeen ten enthousiast heeft gemaakt." De stichting kijkt nu of de toe ristenbus dit jaar ingezet kan wor den bij een- en meerdaagse evene menten op het eiland. Almanak Een 'spookhond' hield afgelopen woensdag de gemoederen flink bezig. Het dier maakte een wandeling door de Westerscheldetunnel en hield het verkeer enige tijd op. Een chauffeur uit Terneuzen zat in de auto te wach ten en zag het hondje plots voorbij trippelen. Het dier vervolgde doodge- moedeerd zijn weg langs de tolpoort- jes. „Wat zou dat voor ras zijn?", vroeg de chauffeur aan zijn bijrijder. „Een bloedhond", sprak de bijrijder se rieus. „Ik wed dat hij op weg is naar het dierenziekenhuis in Terneuzen, want daar zoeken ze met spoed do norhonden die bloed willen geven." Meezingen in een groot koor Dames en jongeren die een keer mee willen zingen in een groot koor kunnen op zaterdag 7 mei meedoen aan een zogeheten scratch- middag- en avond in de Grote Kerk in Kapelle. 's Middags worden christelij ke liederen ingestudeerd. Die worden 's avonds ten gehore gebracht tijdens een concert. Iedereen van 13 tot 49 jaar die van zin gen houdt, is welkom. In schrijven kan via www. classicalmusicevents.nl. De opbrengst gaat naar de Stichtng Help het Doel. Ook militairen in Noord-Beveland De gemeente Noord-Beve land is - net als Kapelle - van maandag 11 t/m vrij dag 15 april het decor voor militaire oefeningen. De oe fening wordt gehouden in het kader van het bevoorra den van militairen van de luchtmobiele brigade. Er wordt alleen op bestaande wegen en paden gelopen en gereden. Aan de oefe ning nemen 130 personen deel en 80 wielvoertuigen waarbij oefenmunitie zal worden gebruikt. Waar no dig wordt de omgeving geïnformeerd. Opnieuw award voor JéPé IT ICT-bedrijf JéPé IT van Jean-Paul de Pundert (fo to) uit Goes heeft dit jaar twee ICTWaarborg Awards in de wacht gesleept. Hier door mag JéPé IT zich aan komend jaar 'Computer webwinkel en Servicebe drijf van het jaar 2016 voor de provincie Zeeland' noe men. JéPé IT is door het pu bliek gekozen uit 5000 deelnemende ICT-bedrij- ven. Het is het derde ach tereenvolgende jaar dat het bedrijf in de prijzen valt. Raadsgriffier naar Schiedam Raadsgriffier Hans Scher- penzeel verruilt de gemeen te Goes na tien jaar voor Schiedam. Scherpenzeel (45) wordt in de raadsvergadering van 12 april voorgedragen voor be noeming in Schiedam en begint daar op 1 juli. Voor dat hij naar Goes kwam, werkte hij als raadsadvi seur in de gemeente Dord recht. Tevens is hij freelan ce trainer via de stichting Pro-Demos en voorzitter van de Commissie integri teit van de Vereniging van Griffiers. VUSSINGEN. 'Vier vissers gered in vliegende storm', meldt de Ko ninklijke Nederlandse Redding maatschappij vrijdagochtend 15 januari. Het bericht gaat over een staaltje zeemanschap van de bemanning van reddingboot Zee- manshoop uit Breskens, geholpen door een helikopter met kikvors man van de Belgische kust wacht. Met gevaar voor eigen le ven halen ze in het holst van de nacht de kapitein en drie henge laars van boord van het stuurlo ze sportvisbootje De Zeeland. Dat gebeurt zo'n tien kilome ter voor de kust van Knokke. Het 12 meter lange schuitje is een speelbal van de zeven meter ho ge golven en de gierende storm. De autoriteiten vragen zich meteen af wie het in zijn hoofd haalt om in zulke barre weersom standigheden gezellig te gaan wrakvissen op de Noordzee. Het antwoord ligt de volgende mor gen op het strand van Cadzand, waar De Zeeland is aangespoeld. Aan boord vinden douaniers geen kisten met kabeljauw maar zakken vol cocaïne, in totaal 1200 kilo. De politie gaat ervan uit dat de lading drugs drie wekem eer der aan de andere kant van de oceaan, voor de kust van Parama ribo, aan boord is gehesen van de Marian-V. De zeesleper met thuishaven Rotterdam is voor de ze trip gecharterd door een za kenman uit Halsteren, die via een bedrijf in Rotterdam actief ANTWERPEN. Het zo goed als ver laten Vlaamse Scheldedorp Doel blijft de gemoederen bezighou den in België. In Antwerpen is vandaag, zaterdag, een brede dis cussie over de toekomst van het dorp dat al sinds 1965 gedoemd is te verdwijnen. Het debat vindt plaats in de Bourlaschouwburg aan de Kome dieplaats in Antwerpen. Mensen die elkaar zelden ontmoeten, zul len er met elkaar de degens krui sen. Eddy Bruyninckx, de alge meen directeur van het Gemeen telijk Havenbedrijf Antwerpen, zal er plaatsnemen in één forum met Jan Creve van de actiegroep Doel 2020. Doel 2020 strijdt tot nu toe met redelijk succes tegen het ver dwijnen van Doel. Het Gemeen telijk Havenbedrijf Antwerpen wil in 2020/2021 op de plek van het Scheldedorp het nieuwe Saef- tinghedok hebben. Voorafgaand aan de discussie wordt vanaf 15.00 uur de film Oratorium van Doel vertoond. De Vlaamse regisseur Manu Ri- che laat daarin alle hoofdrolspe lers aan het woord in het 'Griek se drama' dat zich rond het Schel dedorp afspeelt. De twee uur lan ge documentaire is zondagavond vanaf tien over half elf ook te zien op de Vlaamse televisiezen der Canvas. door Ellen Jobse WISSENKERKE. De toerist uithangen op Noord-Beveland kan niet langer met de Noord-Beveland Express. De pendelbus voor toeristen houdt na vijfjaar op te bestaan. Het pro ject is te duur. Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE NOORD-BEVELAND GOES GOES Rampzalig door Hessel de Ree OULLl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77