Rutte gaat zich maanden 'bekreunen' over referendum Brandweer redt sleutels uit gracht Dossier Holleeder van site Ook onrust over de lycra van Dupont 4 NIEUWS Oud-voetballer lohn de Wolf moet Als ouderenambassadeur wil De Wolf werkgevers enthousiast maken over 50-plussers. Hij zag het gistermiddag zo gebeuren. Hij pakte zijn jas van de bijrijder- stoel van de leenauto die hij vlak langs de waterkant had geparkeerd. Iets te enthou siast: de autosleutels van de Rot terdamse Joshua Klappe zwiepten zijn jaszak uit, de gracht aan de Delftse Koornmarkt in. Gelukkig woonden er kennis sen van de designer in de buurt. Bij hen kon hij een schepnet en een magneetje lenen. „Dat was echt hopeloos. Stond ik daar voor janlul in de sloot te hengelen, ter wijl er rondvaartboten langskwa men met lachende toeristen. Ze maakten zelfs foto's van me." Een paar bouwvakkers tipten Klappe dat hij de brandweer moest bellen. „Ik dacht niet dat ze echt zouden komen, maar blijk baar als het niet te druk is kunnen ze er tijd voor vrijmaken. Ik vond het eigenlijk intimiderend dat er zo'n grote wagen met een profes sionele duiker kwam voor een bos je sleutels. Maar binnen 2 minu ten was het gepiept. De brand weermannen gaven aan dat het slim was dat ik niet langer had staan vissen, dan had ik de sleu tels verder het slijk ingedrukt. Ze lagen nu al best wel diep. De dui ker zag gelukkig één klein deeltje dat reflecteerde op de bodem." Woordvoerder John Kardol van de Delftse brandweer benadrukt dat ze niet op iedere hulpvraag van deze aard kunnen reageren. Hulpverlening gaat altijd voor dienstverlening. „We worden wel vaker gebeld voor dit soort klus jes. Als we er tijd voor hebben, zijn we bereid te helpen bij bij voorbeeld een ondergelopen kel der. Maar als de persoon in kwes tie dan zelf vrolijk op de bank tv gaat zitten kijken, sturen we wel een rekening. Dat zou een loodgie ter ook doen." Klappe had zelf al van alles ge daan om zijn sleutels uit het wa ter te vissen en er waren geen spoedklussen. „Dus kwamen we in actie om niet een persoon, maar een sleutelbos uit het water te redden", grinnikt Kardol. „De procedure is hetzelfde als bij een persoon te water. Voor ons was het dus een tussentijdse oefe ning." Om de redders te bedan ken, trakteerde Klappe op taart. Dat heeft de rechter in Arnhem gisteren in kort geding bepaald. „Het strafrechtelijk onderzoek loopt nog. Er moeten nog vele getuigen worden gehoord. Het gevaar dreigt dat deze getuigen worden beïnvloed door de in houd van die verklaringen. Ook verwijzingen naar andere sites zijn niet toegestaan", stelde de rechtbank gisteren. Beens publiceerde de dos siers op zijn site nadat de rech ter eerder had besloten dat web site Vlinderscrime.nl die dos siers van de website moest ha len. Volgens het OM kan het on derzoek naar Holleeder voor zijn betrokkenheid bij liquida ties ernstig in gevaar komen als potentiële getuigen voor hun verhoor op internet kunnen le zen wat er is verklaard. De rech ter is het daarmee eens. Holleeder wordt vervolgd voor zijn veronderstelde rol bij verschillende criminele afreke ningen. Er gebeurt iets als John de Wolf op zijn sneakers het ministerie van So ciale Zaken binnen wandelt. Receptio nistes beginnen te giechelen. Ambtenaren willen met hem op de foto. Iedereen draait zijn hoofd om. Zo'n sterrenbehan deling krijgt minister Asscher niet eens op zijn departement. De Wolf verruilt het voetbal veld voor het kantoor met een bijzondere reden: hij wordt ouderenambassadeur. De 53-ja- rige oud-voetballer moet werk gevers overtuigen vaker 50-plussers aan te nemen. „Zeg maar jij hoor. Anders voel ik me zo oud." „Ik ben zelf ook 50-plus, hè. Ik wil daadwerkelijk wat beteke nen, ik zal niet achteroverleu nen. Zo ben ik groot geworden. Ik ben een voetballer met niet zo heel veel talent. Ik heb elke dag moeten knokken en alles uit mezelf moeten halen. Daar heb ik veel mee bereikt. Dat hoop ik ook over te brengen op werkzoekenden." „We moeten nog een plan de campagne maken, dus vraag me niet naar details. Ik ga in elk geval het land in om men sen te ondersteunen en met werkgevers te praten. Mis schien kan ik sportclinics ge ven, noem maar op." „Nee, ik ben altijd bezig. In mijn sportcarrière ben ik maan den geblesseerd geweest, een gescheurde kruisband. Ander halfjaar kon ik niet spelen. Maar ik ben sterker teruggeko men dan ooit ervoor. Natuur lijk is het een andere situa tie dan werkloosheid, je hebt een contract, geen geldproblemen. Maar je moet wel weer terugko men. Ik heb elke dag van 9 tot 5 gerevalideerd." „Precies. Ga niet in zak en as zitten. Blijf posi tief en ga vooral van die bank af. Ga des noods fietsen. Of naar de sportschool, dat is ook een plek om nieuwe mensen te ontmoeten." „Je moet openstaan voor nieuwe dingen. De wereld moet niet verande ren, jij moet zelf mee. Ik sta op de planken (met andere oud voetballers geeft hij theater shows over voetbal, red.) en geef lezingen voor de Rabo bank. Dat had ik vijfjaar gele- Dat materiaal werd in de fabriek verwerkt voor onder andere het maken van bh's en panty's. Volgens Anneke Pap, die zes jaar in de fabriek werkte, hebben veel vrouwen onverklaarbare ge zondheidsklachten en willen ze duidelijkheid hebben van hun oude baas wat er in die lycra zat. „Het werd gemaakt door man nen met beschermende kleding aan en kapjes voor. De lycra kwam daarna op rollen bij ons en wij moesten de draad vastkno pen zodat die niet zou afrollen." Veel vrouwen kregen daarbij vol gens haar pijnlijke kloven op hun knokkels. „Dan kreeg je handschoentjes onder het wer ken en dat was het." Ze eisen nu duidelijkheid. „Destijds werden we dom gehouden. Nu willen we weten wat er eigenlijk in die draad zat." De vrouwen willen 21 april tijdens een personeelsbij eenkomst opheldering vragen. Dupont-woordvoerder Wil lem Buitelaar herkent zich niet in het geschetste beeld. „Dupont heeft altijd verantwoordelijk en passend gehandeld op basis van de beschikbare informatie. Wij hebben steeds opengestaan en blijven openstaan voor voormali ge medewerkers die vragen en zorgen hebben." Dupont verkocht de lycrafa- briek in 2004 aan een Ameri kaans bedrijf. De stof wordt niet meer in Dordrecht verwerkt. 'We moeten een afweging maken tegen de achtergrond of er voldoende draagvlak is in Europa' Volgens minister-president Rutte gaan hij en zijn kabinet zich de ko mende tijd 'bekreunen over de vraag hoe hier mee om te gaan'. Voor de volgende Europese top van eind juni zal er geen beslis sing worden genomen. „Ik wil eerst praten met onze Europese partners", zegt Rutte. „Wij kunnen niet in isolement be slissen. We moeten een afweging maken tegen de achtergrond of er voldoende draagvlak is in Euro pa." Het kabinet wil het verdrag niet 'zonder meer' ratificeren nu een ruime meerderheid bij het re ferendum van woensdag tegen stemde. Rutte wil ook kijken naar de beweegredenen van de nee-stemmers. „In de campagne kwamen duidelijke zorgen en grie ven naar voren: angst dat Oekraï ne lid wordt van de EU en dat we het land militair beschermen bij conflicten." Bronnen rond het kabinet sug gereerden eerder dat er een extra passage in het verdrag wordt opge nomen, waarin wordt benadrukt dat Oekraïne geen lid wordt van de EU of de NAVO. Maar daar wil de Rutte gisteren niet op reage ren. Woensdagavond debatteert hij eerst met de Tweede Kamer. Daar na moet hij de boer op in Europa. Tot die tijd doet hij er het zwijgen toe. Het enige wat hij kwijt wilde is 'dat er een breed palet aan op ties is tussen het verdrag gewoon ratificeren en niet ratificeren'. „Al les wat ik er nu over zeg, maakt de kans van slagen gering." Niet alle bewindspersonen uit Ruttes kabinet doen er het zwij gen toe. Minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken, verant woordelijk voor het referendum, speculeerde gisteren op het om gooien van de subsidieregels. „Moeten we politieke par tijen nog wel financieren of kunnen ze dat zelf doen?" Er werd vooraf gaand aan het referen dum 2 miljoen euro verdeeld onder voor- en tegen- 4 standers. Die kon den daarmee die 100.000 rollen wc-papier liet bedrukken met leuzen tegen het referendum. Al eerder vroeg Plasterk zich af of de opkomstdrempel van 30 pro cent niet omhoog moest. Volgens hem worden veel kiezers zo ver leid om niet naar het stemhokje te gaan. Een deel van hen wilde mo gelijk dat het referendum ongel dig zou worden verklaard, ook om dat het de initiatiefnemers niet om het associatieverdrag met Oe kraïne was toe doen. Advocaat Gerard Spong over weegt daarom naar de rechter te stappen. Volgens hem is het in de referendumwet verboden onder valse voorwendselen een referen dum aan te vragen, zo stelde hij donderdagavond bij praatprogram ma Pauw. Hij sprak van een 'crimineel referen dum'. campagne voe ren. Een kleine 50.000 euro ging naar een ondernemer door Ismay Cossen Met een magneet en schepnetje kwam Joshua Klappe niet ver. Zijn sleutelbos, die in een Delftse gracht was gevallen, bleef spoor loos. De brandweer bracht redding. ARNHEM. Sebastiaan Beens uit Utrecht moet de getuigenissen van 'topcrimineel' Willem Hol leeder en zijn zussen Sonja en Astrid van zijn website afhalen. Anders volgt een dwangsom. 'Ooit was door Deborah Jongejan Wat weet u als voetballer... Wat moet jij nou als boegbeeld van ouderen? Hoe ga je ervoor zorgen dat be drijven meer ouderen in dienst ne men? Heb je zelf wel eens werkloos aan de kant gestaan? Daar zie je een parallel met mensen die nu thuiszitten? Ouderen moeten zelf ook iets veranderen om aan werk te komen? John de Wolf foto Guus Schoonewille door Ingrid de Groot DORDRECHT. Na de ophef onder oud-medewerkers van de teflonfa- briek van Chemours/Dupont in Dordrecht die gewerkt hebben met C8, is er nu ook onrust onder een groep Dordtse vrouwen die er met Lycra werkten. Mark Rutte premier door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Premier Mark Rutte houdt de komende maanden zijn mond over hoe zijn kabinet om gaat met de uitslag van het referen dum over het associatieverdrag tus sen de EU en Oekraïne. Eerst wil hij achter de schermen overleggen met de andere EU-landen. Mark Rutte. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4