J. Koninklijke kaas Verzekeraar gaat de boer op met debat en app Uber krijgt weer boete voor lakse screening chauffeurs Het pensioen is het beste onderwerp om een feestje te verpesten. Tijd voor een communicatie-offensief Uber Technologies, het bedrijf achter de bekende taxi-app, heeft in de Verenigde Staten een stevige boete gekregen voor ge brekkige onderzoeken naar de achtergrond van zijn chauffeurs. De screening op bijvoorbeeld cri minele activiteiten was volgens aanklagers in Californië lang niet zo grondig als Uber zelf had geadverteerd. Uber moet nu 10 miljoen dollar (bijna 9 miljoen euro) aan autori teiten van San Francisco en Los Angeles betalen. Volgens de aan klagers wist het bedrijf niet te voorkomen dat dieven, inbre kers, een kidnapper en zelfs een veroordeelde moordenaar door de screening kwamen. Uber mag nu geen misleidende informatie over de checks meer verspreiden en ook niet meer beweren dat zijn checks het allerbeste zijn. Als het bedrijf zich aan de afspra ken houdt, ontloopt het een extra betaling van 15 miljoen dol lar (ruim 13 miljoen euro). Eer der dit jaar betaalde Uber ruim 28 miljoen dollar in een vergelijk bare zaak die was aangespannen door passagiers. Meer schade 'NXP wil door gestolen onderdeel betaalpassen verkopen' De schade als gevolg van gestolen betaal passen is afgelopen jaar gestegen van 3,3 miljoen naar 4,7 mil joen euro. Oorzaak is een nieuwe fraudeva riant waarbij crimi nelen pashouders zo ver krijgen dat ze hun pasje opsturen. Banken doen nooit zulke verzoeken. De totale schade door fraude in het beta lingsverkeer is even eens licht gestegen, van 17,3 miljoen euro in 2014 naar 17,9 mil joen euro vorig jaar. Darvoor was juist sprake van daling. Chipmaker NXP denkt na over de ver koop van zijn divisie die relatief eenvoudi ge elektronicacompo- nenten als transisto- ren en diodes maakt. Het onderdeel zou minstens 2 miljard dollar (1,8 miljard eu ro) moeten opbren gen, meldde persbu reau Bloomberg gis teren op gezag van ingewijden. Vooral Chinese bedrijven zouden belangstel ling hebben. Een van de partijen die wordt genoemd, is investeerder Jian- guang (JAC). Dijsselbloem: geen deadline Griekenland De eurolanden heb ben geen deadline voor Griekenland. Wel moet de Griek se regering 'onver mijdelijk' nog moei lijke maatregelen ne men. De Griekse be groting is nog niet langjarig op orde. Dat benadrukte mi nister Jeroen Dijssel bloem van Financiën gisteren. Dijssel bloem ziet geen nieu we Griekse eurocri sis aankomen. „Er is voldoende voort gang en we bekijken de komende weken of we knopen kun nen doorhakken." Meerstadt nu ook weg bij Lucas Bols Bert Meerstadt legt ook zijn func tie als commissaris bij Lucas Bols per direct neer. Dat maakte de producent van gedistilleerde dranken gisteren bekend. Meer stadt trad een dag eerder al terug bij ABN AMRO, nadat zijn naam was genoemd in een affaire rond mogelijke belastingontwijking uit de Panama Papers. „Ik wil hiermee voorkomen dat Lucas Bols nadelige effecten onder vindt", liet Meerstadt in een ver klaring weten. Hij benadrukte dat hij zelfheeft besloten zijn commissariaten neer te leggen. KEURMERK I AMSTERDAM. Arthur van der Wal, directeur pensioenen bij verzeke ringsmaatschappij Nationale Ne derlanden, gaat nog altijd blij moedig naar de Libelle-zomer- week. Ook voor een debatavond met jongeren draait hij zijn hand niet om. „Maar", weet hij daar door, „het pensioenbewustzijn is inderdaad laag in Nederland, erg laag." „Zeker, het gaat erom hoe je ze benadert. Jongeren kijken heel an ders naar de materie dan de oude re generatie. Bij hen moet je meer aan tooiing doen. We heb ben een app ontwikkeld waar mee je op een speelse manier in vloed op je pensioen kan uitoefe nen. Die spreekt jongeren meer aan dan een klassiek debat over de ontwikkeling van pensioe nen." „We hebben een grote actie ge had met Libelle. We merkten dat vrouwen vaak niet op de hoogte zijn van een partner- of nabe staandenpensioen. We proberen op zo veel mogelijk manieren mensen te bereiken. Soms doen we dat zelf, soms met de pen sioenadviseurs en de werkgever. Het pensioenbewustzijn is laag in Nederland. We proberen via communicatie mensen aan te zet ten tot nadenken en doen. Er is een verwachtingenkloof ont staan. Uit onderzoek blijkt dat 'Jongeren kijken heel anders naar de materie. Bij hen moetje meer aan tooiing doen' veel mensen een veel hoger pen sioen denken te krijgen dan ze werkelijk zullen ontvangen." „Bij ons zijn gegarandeerde pen sioenen ook echt gegarandeerd. Discussies over kortingen en dek kingsgraden hebben betrekking op pensioenfondsen, niet op ver zekeraars. Bij een gegarandeerd pensioen ligt de rekening voor de lage rente bij de verzekeraar, niet bij de deelnemer. Maar garanties worden bij ons ook duurder. Dat is onvermijdelijk met de lage ren te. Daarnaast komen er steeds meer regelingen waarbij een vas te premie wordt betaald en de hoogte van het pensioen niet ge garandeerd is. Dat is goed voor de werkgever, die weet wat zijn kosten zijn. Het risico ligt bij de deelnemers." „Dat is een lastige vraag. Voor een individu in de opbouwfase van zijn pensioen is het erg lastig een beslissing te nemen voor een periode van 40 tot 50 jaar." Economie SAN FRANCISCO 386 Het aantal faillissementen in Nederland is vorige maand gedaald, na een halfjaar van bijna onafgebroken toenames. In maart werden 386 bedrijven failliet verklaard. Dat waren er 93 minder dan in februari. De meeste faillissementen werden uitgesproken in de handel. Relatief gezien gingen de meeste bedrijven failliet in de horeca. AMSTERDAM EINDHOVEN DEN HAAC AMSTERDAM zeer Oude Genever E R D P Bert Meerstadt. foto Bart Maat/ANP SCHOONREWOERD. Kaasfabrikant Bel Leerdammer uit Schoonrewoerd mag zich voortaan 'Koninklijk' noemen. Commissaris van de Koning van Zuid-Holland Jaap Smit (rechts) reikte het predikaat uit aan Joost van der Hoogte van Bel Leerdammer. Het bedrijf bestaat al 100 jaar en maakt sinds '74 de combinatie van Goudse en Emmentaler. foto Jerry Lampen/ANP 'Bewustzijn over pensioen is laagf door Peet Vogels Een avond debatteren over pen sioen met jongeren. Hebben die hun ogen nog open op het einde? En hoe bereik je ouderen voor het te laat is? Arthur van der Wal NN Dat is lastig. Door de kortingen is er groot wantrouwen tegen pensioen fondsen en verzekeraars. De Nederlandsche Bank pleitte er onlangs voor een deel van het pen sioengeld in te zetten voor de koop van een eigen huis. Goed idee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25