NIEUWS 21 Snow City: oase van rust in de woestijn tot rust kunnen komen. Snow City heet het. Een nogal opval lende naam voor een kamp waar het zo warm is dat er nooit een sneeuwvlok zal vallen. Maar dit is de enige plek in de wijde omgeving met witte kiezels, zo luidt de verklaring. Het kamp is niet te missen dank zij een afgedankte straaljager die militairen als cadeautje aan de vorige commandant prompt naast de toegangspoort hebben gezet. Op het terrein staan tien tallen witte barakken, allemaal voorzien van airconditioning. En dat is nodig, want in de zo mer kan het er met gemak meer dan 40 graden zijn. Sergeant x John is maar wat ge lukkig met zijn onderkomen. De vorige keer toen hij hier was, sliepen ze nog in tenten. Nu heeft de man die de vliegtuigen aftankt een slaapkamer hele maal voor zichzelf. Het is er nog ste schade kan aanrichten, maar als het even kan, gebruiken ze lie ver een zogenoemde small diame ter bomb. Lichtgewicht, maar zo nauwkeurig dat ze één verdieping uit een flat kunnen blazen terwijl de rest blijft staan. „En dus veel minder nevenschade aanrichten", zegt Thomas. Maatje Chico zal de projectie len later onder de vleugels monte ren. In de hoop dat hij ze nooit meer terugziet. De monteur maakt er met zijn collega's een challenge van. In hun zelfgebouw de onderkomen houden ze precies bij hoeveel bommen er zijn afge worpen. „Dan weten we dat we ons werk goed hebben gedaan." Als de commandant van het de- ,1SL tachement Johan zijn mannen zo aan het werk ziet, kan hij alleen maar trots zijn. „Na Brussel wordt pijnlijk duidelijk dat het dezelfde vijand is die we hier aan het be strijden zijn. Dat gaf een enorme boost aan het moraal hier. Islamiti sche Staat is een vreselijke vijand en daarom is het goed dat wij hier zijn. Al snap ik dat sommige men sen er in Nederland misschien angstig van worden. Mijn familie vroeg ook laatst of ze nog wel op vakantie kon. Maar we moeten ons niet laten afschrikken door een stelletje terroristen. Wij zit ten hier aan het front en zien dat ze aan de verliezende hand zijn." En zo denkt ook luchtmacht- generaal Sander Schnitger erover. „We kunnen ze beter hier bestrij den dan bij ons in de metro", zegt hij. Voor de zesde keer bezoekt hij nu het kamp. Hij ziet dat er zicht baar resultaat wordt geboekt. Bijna 2.000 keer trokken zijn pilo ten ten strijde tegen IS. Er vielen meer dan 1.500 bommen. Olieop slagplaatsen, bunkers, wapenop slagdepots. Niet eerder in de na oorlogse historie van de lucht macht was een missie zo intensief en zo succesvol. Tot nu toe ging het in twee keer mogelijk mis. Het OM onderzoekt nog of er bij een Nederlandse aanval burger slachtoffers zijn gevallen. Schnitger weet één ding zeker: we zijn aan de winnende hand. „Ik denk dat IS vrij rap op een punt komt dat ze gaan verkruime len. We zien dat ze het steeds moeilijker krijgen. Dat ze steeds minder voorraden hebben. Dat ze minder mensen kunnen recrute- ren. Executies van de eigen men sen zijn een signaal dat het niet zo goed dichtgetimmerd meer is. Toen ik hier de eerste keer kwam rukten ze nog op naar Bagdad en probeerden ze de yezidi's in het noorden te verdrijven." Het moment dat IS verslagen is, gaat de Nederlandse lucht macht niet meer meemaken. Be gin juli komt iedereen thuis en neemt België de missie over. Dat is volgens Schnitger niet frustre rend. „Wij gaan hier met opgehe ven hoofd weg. Hebben een super- bijdrage geleverd, maar nemen een jaartje pauze want dat is hard nodig." Vlieger Jasper maakt zich on dertussen al weer klaar voor zijn volgende operatie. In de volle over tuiging dat hij hier het juiste doet. „Nog nooit eerder heeft IS zo dui delijk laten zien, wat ze kunnen veroorzaken. Hier, maar ook dich ter bij huis. Oorlog is voor nie mand leuk, maar dit is wel ons vak. Hier doen we het voor." En die snor? Die gaat pas af zo dra hij weer voet op Nederlandse bodem heeft gezet. Bijna 2.000 keer trokken de piloten ten strijde tegen IS en er vielen meer dan 1.500 bommen Er is een minimarket, een kap per, zelfs een huis van bezin ning. Midden in de woestijn ligt een klein dorp waar Nederland se militairen buiten alle hectiek rond de start- en landingsbanen wat gehorig. „Maar we hebben wel veel meer privacy", zegt hij. Al had de tent ook zo zijn char mes. „We sliepen er met zijn twaalven en één keer per week hielden we met z'n allen een filmavondje. Dat heb je nu dus niet." In alle rust kan hij nu wel contact onderhouden met het thuisfront. Op het terrein is vol op mobiel bereik en ook is er draadloos internet. Maar net zo lief staat hij in het Camelcafé, waar gegeten en gedronken wordt (alleen fris en alcoholvrij bier). Hoogtepunt van de week is voor John de briefing over de missies die ze hebben gedraaid. De commandant laat er filmpjes zien van doelen die zijn be stookt en toont hoe IS langzaam maar zeker wordt teruggedron gen. „Dat geeft altijd een enor me boost, en dan weten ook wij niet-vliegers weer even waarom we dit doen." ZATERDAG 9 APRIL 2016 2.000 Foto boven: Snow City, het basiskamp van de Nederlanders in het Mid den-Oosten. Hier kunnen de militairen tussen de missies door tot rust ko men. foto Sergeant 1 Ron Foto onder: Een Nederlandse F-16. De huidige missie loopt af in juli. Dan neemt de Belgische luchtmacht het over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22