Anwar burgert in: Advocaat uit Aleppo houdt dagboek bij over zijn Nederlandse avonturen. De Syrische Koerd Anwar Mania Sadoon (25) is gevlucht voor de oorlog in zijn land. Hij woonde in vluchtelingenopvang De Koepel in Arnhem, nu verblijft hij bij een gastgezin. Voor deze krant hield hij van week tot week zijn kennismaking met Nederland bij. „Dit is het goede land." 14 NIEUWS Het juiste land Pinnen Stoplicht De eerste week van onze intensie ve cursus Nederlands zit erop. De start was eenvoudig, gelukkig. Het alfabet is ons bekend, de acht deel nemers aan deze training zijn alle maal hoogopgeleid. Zelfben ik ad vocaat. Sinds september verblijf ik in De Koepel, wachtend op een verblijfsvergunning en een huis. Aan de Nederlandse taal ben ik al begonnen, dus de eerste lessen zijn redelijk bekend terrein. Behalve taal- krijgen we ook in- burgeringslessen, zodat we straks niet alleen de taal spreken maar ook het land en de gebruiken ken nen. Ik hoor veel nieuwe dingen. Ik weet nu dat Vitesse de voetbal club van Arnhem is, Ajax van Am sterdam en Feyenoord van Rotter dam. Ook de grondwet is ons uitge legd, met als belangrijkste onder deel: discriminatie. Niemand mag hier benadeeld worden omdat hij of zij homo is, vrouw, gelovig, of allochtoon. Dat doet mij goed. Ik ben een Syrische Koerd. In Syrië voelde ik mij regelma tig een tweederangspersoon, om dat ik een Koerd ben. Gelukkig staat hier in de wet dat niemand als tweederangsburger behandeld mag worden. Ook de verschillende politieke partijen zijn ons uitgelegd. De do cent vertelde dat in Nederland mensen tegen de politiek of de ko ning mogen zijn. Dat wist ik niet. Toen ze dat zei, voelde ik mij kalm worden. Ik kreeg het besef dat ik het juiste land heb gekozen om mij te vestigen. Hier is vrij heid, dat heb ik nodig. Vanuit De Koepel groet ik alle Nederlanders. Hallo! Wauw, in Nederland heb je als werknemer recht op 25 vakantieda gen per jaar! Dat hoorden we deze week tijdens onze inburgeringsles- sen. In Syrië is dat ondenkbaar. Als je een week vrij wilt, ben je ontslagen. En er was meer goed nieuws. Je spaart hier tijdens je werkende leven voor een pen sioen en kunt dan op je 67e stop pen met werken. Zo'n systeem is bij ons niet bekend. De taallessen deze week waren een stuk moeilijker dan in de eer ste week. Soms hebben we hoofd pijn van alle nieuwe woorden die op ons afkomen. Gemiddeld zo'n honderd per opdracht. We leren over alle winkels die Nederland heeft en wat je daar kunt kopen. Waar ga je naartoe voor kleren, waar ga je heen voor de bood schappen? Bij de Spar koop ik af en toe al weieens wat. Ik heb daar ook mijn eerste pinervaring opge daan. Ik had wat boodschappen, legde die op de band en liet de caissière mijn pas zien, ik wist niet wat ik ermee moest. Zij stop te de pas voor mij in het apparaat en toen kon ik mijn code intikken. Ik heb opgelet of er niemand mee kon kijken. Toen het gelukt was, liep ik stralend naar buiten. Echt leuk, dat pinnen! Ik ken nu ook al le provincies van Nederland. Alle deelnemers aan de training vin- den het leuk dat wij in de grootste provincie van Nederland verblij ven! Ik ben het hier echt fijn gaan vinden, dus ik hoop dat ik in Arn hem mag blijven. In een paar maanden tijd heb ik vrienden ge maakt, het zou vervelend zijn om die nu al weer achter te moeten la ten. Ik kon van de week een nacht niet slapen. Ik voelde me wat nerveus, dus ik ging even naar buiten om te wandelen in het donker. Bij een verkeerslicht stond een auto, er was helemaal niemand, maar het stoplicht stond op rood, dus de au to wachtte. Ik keek er naar en dacht: wat doe je? Er is niemand! In Syrië kijk je als automobilist of er politie in de buurt is, maar niet naar de kleur van een stoplicht. Het is grappig om te zien hoe Nederlanders zich precies aan de regels houden. Een groepje men sen wacht samen voor een voet gangerslicht. Als het op groen gaat, steken ze allemaal tegelijk over. Ik wil daar ook aan mee doen, aan die regels. Ik vind het leuk en ik wil me gedragen zoals het hier hoort. Toen ik verder liep in het donker, was er een voetgan gerslicht. Er was niemand, maar ik drukte op de knop en heb ge wacht tot het licht groen werd. Tijdens de inburgeringscursus ging het deze week ook over ver keer. De Nederlandse overheid denkt hier aan iedereen. Er is ruimte op de weg voor auto's, fiet sers, wandelaars en zelfs voor ge- 'Het is echt leuk, dat pinnen' WEEK 9 (MA 29FEB - ZO 6MRT) WEEK 10 (MA 7MRT - ZO 13MRT) Anwar leert fietsen en verbaast zich bij een verkeerslicht. Hij voelt zich hier thuis, foto's Marina Popova WEEK 11 (MA 14MRT ZO 20 MRT)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15