Minister erkent: 'Ik heb er onvoldoende bovenop gezeten' Zo gedeukt als een derdehands auto, maar Ard van der Steur heeft het debat wéér overleefd. 6 NIEUWS DEN HAAG. Ditmaal geen excuses, maar beterschapswensen. Na een debat van bijna zeven uur blijkt dat net genoeg om het politieke le ven van minister Ard van der Steur (Veiligheid, WD) te red den. Nog één keer heeft hij moeten toegeven dat de latere zelfmoord terrorist Ibrahim El Bakraoui onge merkt door Turkije naar Neder land werd uitgezet. Hoe de inlich tingendiensten niet in actie kwa men door falende 'procedures' en een gebrek aan 'alertheid'. Ook Van der Steur ziet dat in middels in. Hij erkent 'dat het be ter had gemoeten', al weegt hij z'n woorden op een goudschaaltje. Zijn beloftes en 'zelfreflectie' op rij: „Ik heb er onvoldoende bo venop gezeten." En: „Ik trek les sen." Of: „Ik had meer moeten doen, moeten doorvragen." Meer door het stof gaan dan dat, wei gert Van der Steur. Niet zonder re den, want zijn excuses zijn zo'n beetje op. Na eerdere affaires rond MHi7-deskundige George Maat, de fotodeal van Volkert van der G. en z'n kwalijke rol in de Teeven- deal vestigde hij een record om in z'n eerste jaar als minister drie keer 'sorry' te zeggen na gemaakte fouten en vergissinkjes. In het debat van gisteren lijkt hij ook lang met zijn ik-be- loof-het-beter-te-doen-houding geruisloos naar het einde te zei len. Maar zoals al eerder maakt Van der Steur het zichzelf weer moeilijk. Als D66-leider Alexander Pechtold vraagt waarom Neder land onlangs na de Brusselse aan slagen niet alsnog de gangen van El Bakraoui in ons land is nage gaan, prevelt Van der Steur dat dit 'allereerst' aan de Belgische politie is. Dit doet de voltallige oppositie in woede ontsteken. „Nu geeft u wéér geen blijk van de beloofde alertheid", foetert Pechtold. In een koortsachtig overleg op de werkkamer van CDA-voorman Sybrand Buma hangt zijn minis terschap daarom een dik uur later alsnog aan een zijden draadje. Iedere ochtend denk ik wel even: haal ik het einde van de dag?' Niet dat Van der Steur daar iets van merkt. Onder het oog van de camera's drinkt hij ontspannen een cola met zijn vriendin in de koffiehoek van de Tweede Kamer. Pechtold en Buma strijken na lang beraad de hand over het hart. „Uiteindelijk heeft hij geen blun ders met ernstige gevolgen ge maakt. De terreurbestrijding is nu niet gebaat bij zijn vertrek", aldus Buma. Dus van de grote oppositiepar tijen steunen toch alleen de PW, GroenLinks en SP de motie van wantrouwen om afscheid te ne men van de minister. Jesse Klaver geeft hem nog 'een genadezesje' voor het debat, maar 'het vertrou wen is weg'. Van der Steur is na afloop opge lucht dat een meerderheid van de partijen hem in het zadel houdt: „Ik geef leiding aan een departe ment dat verantwoordelijk is voor risicovolle zaken. Iedere ochtend denk ik wel even: haal ik het ein de van de dag? Nu was er veel kri tiek, nou, daar ga ik mee aan de slag." Hij mag dan al drie keer door de Tweede Kamer de maat zijn genomen, aan nederigheid doet Van der Steur niet vandaag. „Mag ik u erop wijzen dat dit mijn eerste motie van wantrou wen is en dat het ook voor het eerst is dat ik op het gebied van terrorismebestrijding kritiek krijg. Zo, fijne avond." Het wil niet zeg gen dat Van der Steur daarmee uit de gevarenzone is. Integendeel. Wilders houdt 'die amateur' en 'zijn geklungel' vanaf nu 'nog scherper in de gaten'. Dat geldt voor de hele opposi tie. Ieder persbericht, iedere Ka- merbrief, ieder woord in een de bat zal onder een vergrootglas lig gen. Het minste misstapje kan hem op een nieuw kruisverhoor komen te staan. Zijn definitieve ondercuratelestelling is een feit, stelt men in de wandelgangen. Van der Steurs VVD neemt dat verlies. De val van een derde be windsman van die partij op het ministerie van Veiligheid en Justi tie (na Opstelten en Teeven) is de partij bespaard gebleven. Een to taal demasqué voorkomen. Voorlo pig- Premier Rutte lost minister Van der Steur af in het bijna zeven uur durende debat, foto Pim Ras Met 'een genadezesje mag Van der Steur door door Tobias den Hartog en Deborah Jongejan Minister Ard van der Steur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6