0 LEESTIPS i JAAR IINNENM 3 jjjjji SCHOOLVOORBEELDEN Verlieaal lui nieren in kleine luinljes --- LOVEiï? r J E SI O S - Schip een arbeiderspaleis. Maar dat is voor mij slechts symboliek. Bij het Scheepvaarthuis zijn het de decora ties en details die imponeren, bij Het Schip is het juist de ruimtelijkheid die indruk maakt. Die ervaar je con tinu als je om en door het gebouw heen loopt. Elk aanzicht is anders; door de verschillende hoogtes en vo lumes verandert het gebouw voort durend en ontdek je telkens iets nieuws." De bouw van panden als Het Schip was volgens Van Lent een reactie op de erbarmelijke leefomstandigheden van arbeiders eind 19de, begin 20ste eeuw. Ze verwijst daarbij naar de Woningwet uit 1901, die probeerde een einde te maken aan de paupers in grote steden door bewoning van slechte, ongezonde woningen onmo gelijk te maken en de bouw van goede huizen te bevorderen. Van Lent: „In die krotwoningen leefden zo tien mensen op een kluitje met tegen de muur een poepdoos en onder de bedstede een lade voor het ondergeschoven kindje. Dankzij de Woningwet kwamen er woning bouwverenigingen, die leningen konden krijgen om arbeiderswonin gen te realiseren." Volgens Niko Koers, hoofdredacteur van het Amsterdamse School-inter- netplatform Wendingen (Amster- damse-school.nl), is de beweging na een snelle start in Amsterdam als een olievlek door Nederland gegaan. Van Kootwijk tot Rotterdam, van Groningen tot Oostvoorne: overal in Nederland werd in de jaren '10 en '20 van de vorige eeuw in Amster damse School-stijl gebouwd. Frans van Oorschot, secretaris van het Hurksgenootschap in Roosen daal, kan erover meepraten. De be woner van misschien wel een van de mooiste panden van architect Jacques Hurks werkt er met zijn stichting hard aan het erfgoed van deze bouwmeester in de schijnwer pers te zetten. Via een enorme eetka mer gaat hij voor naar een wintertuin en een trappenhuis met monumentale glas-in-lood-raam- partijen, verticale lichtorna- menten van melkglas en een reusachtige spiegel wand. Geen idee hoe God precies in Frankrijk leefde, maar het moet er ongeveer zo hebben uit gezien. Van Oorschot: „Toch was het niet in alle opzichten liefde op het eerste gezicht. Qua kleurgebruik zijn de huizen van Hurks vrij donker. Veel bewo ners van Hurks-huizen in Roosen daal hebben in het verleden besloten om de witkwast te pakken; iets waar ze nu spijt van hebben." Gerda en Kees Huijbrechts, bewo ners van een in authentieke staat verkerend Hurks-pand in de Lud- wigstraat, hebben ook even overwo gen het interieur te witten. Kees: „Pas toen we hier een tijdje zaten, zagen we de charmes, zijn we ons gaan verdiepen in de stijl en werden we verliefd op dat prachtige glas-in- lood en al die verschillende hout soorten. Toen hebben we de schilder gebeld, die negen weken bezig is ge weest om alles in de originele kleu ren terug te brengen." Aangerand In de Ludwigstraat staan negentien huizen van Hurks. Uniek, want hoe wel de meeste Amsterdamse School- panden in Nederland tegenwoordig een monumentale status hebben, zijn veel huizen in de jaren '70 en '80 gesloopt of aangerand. Koers: „Ook in de eigen tijd was de Amsterdamse School-ar- chitectuur niet bij iedereen geliefd. De oudere genera tie architecten vond al die golvende patronen in baksteengevels te gekun steld, de jongere genera tie vond het gefröbel en wilde architectuur op basis van wetenschap en logica in plaats van fantasie en expres sie." Toch heeft de beweging veel voor el kaar gekregen, zegt Koers. „In die tijd begonnen architecten per wijk of stadsdeel te denken in plaats van per gebouw of woonblok. Ook ontstond toen de notie dat je door beter bou wen en betere voorzieningen een be tere samenleving kon creëren. Bouwen heeft sindsdien een sociale lading. Bij het bouwen werd voor het eerst nagedacht over groenvoor zieningen en over de gezondheid van de bewoners. Die architecten waren hun tijd ver vooruit." vrijdag 8 april 2016 GO Geen (grote) tuin, maar jeuken je vingers om aan de slag te gaan met kruiden, plantjes of bloemen? De oplossing: verti caal tuinieren. Het merk Keter verkoopt bijvoorbeeld voor 34,95 euro een vijfde lige, kleurige set hangende bloempotten, die je onder elkaar kunt bevestigen. Ver ticaal tuinieren verschilt in onderhoud niet zo veel van het gewone tuinieren. Let op of er voldoende zon is, of de plan ten genoeg water krijgen en of dat goed kan weglopen, tuinmeubelen.nl LEMON LIEFDE Tover je vond sten van de markt om tot smakelijke gerechten met Het Love Lemons Kookboek. Voor elke groentesoort biedt het boek een (vaak vegetarisch) re cept. (Het Spectrum, €30) -V-Tv— BIJZONDER VINTAGE Piet Swimberghe en Jan Verlinde tonen in hun nieuwste boek Think Vintage de mooiste vin tage interieurs. Ze be zochten daarvoor bijzon dere hui zen van verzame laars, de signers en architecten (Lannoo, €39,99) TUINIEREN OP BALKON Stadstuinieren is een praktisch doeboek voor mensen f j die in de stad wonen en zon der veel moeite meer willen halen uit hun tuin, bin nenplaats, balkon of dakterras. (Kosmos Uitgevers, €19,99) LOPEN IN DE POLDER Zilveren Camerawin naar Bastiaan Heus fotografeerde voor Lopen in de lage landen 101 hardlopers die graag in de polder trainen. Inspi reert ie dere hardloper om naar buiten te gaan. (WPG Media, 9,95) 100 100 jaar Amsterdamse School wordt gevierd met exposities in Het Schip, het Stedelijk Museum en Architec tuurcentrum Amster dam. Verder organiseren Monumentendag, Hotel Amrath en Het Schip rondleidingen en bus tours. Het programma is te vinden op lOOjaaram- sterdamseschool.nl Wat is typisch Amsterdamse School? Hieronder een elftal schoolvoorbeelden. Deze lijst kwam mede tot stand dankzij Niko Koers van platform Wendingen (amsterdamse-school.nl). Scheepvaarthuis (Jan van der Mey)/ Amrath Hotel, Amsterdam tecten onder wie Piet Kramer, Jan Frederik Staal en Margaret Staal-Kropholler) Park Meerwijk in Bergen (5 archi- De Bijenkorf Den Haag (Piet Kramer) Josefkerk Roosendaal (Jacques Hurks) Gebouw A, Radio Kootwijk (Julius Luthmann) De Dageraad Spangen/Justus (Michel de Klerk van Effenblok en Piet Kramer), Rotterdam (Michiel Amsterdam Brinkman) Gemeentewerken Groningen (Siebe Jan Bouma) Het Schip (Michel de Klerk) Amsterdam Postkantoor Utrecht (Joseph Crouwel) Atelier Roland Holst (Margaret Kropholler) op de Oude Buisse Heide, Zundert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56