'Ik heb nog een mooie toekomst voor me' 'Ik voel me niet anders dan toen ik 50 was' 'Duurinspanningen hou ik gemakkelijk vol' 37 procent van de ouderen voelt zich tien jaar jonger dan werkelijke leeftijd 8 NIEUWS Een halve eeuw geleden was een 55-jarige een bejaarde. De huidige generatie doet niet aan oud zijn. Tonny Surendonk (84) uit Heemstede kent het geheim om actief te kunnen blij ven. „Je moet ergens warm voor lopen. Dat geeft energie. Ik zeil vanaf mijn 8e en ik doe het nog steeds. Ja, ook wed strijdzeilen. Mijn te genstanders worden steeds jonger, maar ik zit nog altijd bij de eerste helft. En heel af en toe zit er ook nog een podium plaatsje in." Ze heeft geluk. Sterke genen, haar moeder werd 95 jaar. „Haha, ik heb nog een mooie toe komst voor me. Als mij iets gaat manke ren, lichamelijk of geestelijk, gaat het natuurlijk niet meer. Maar ik hoor zo vaak van ouderen dat ze niet meer fietsen of niet meer op de gro te weg komen. Je moet ook willen. Laatst had ik een zeiltocht met mijn twee kleinzonen van 12 en 14 jaar. Of ik me dan 84 voel? Ik denk niet in leef tijd. Als het niet meer lukt, merk ik dat wel op een dag." Piet Blok (65) loopt twee keer per week van zijn woonplaats Pijnacker naar Delft naar de sportschool. Twee uur wandelen heen, drie kwartier sporten en via een andere route ander half uur terug. Met de auto naar de sport school gaan vindt hij raar. Blok stopte vo rig jaar met zijn schoenenzaak en sport nu meer dan voorheen. Hij ten nist ook. Zijn grote passie is wandelen, soms tientallen kilo meters per dag. Hard lopen trekken zijn knieën niet meer. „Wandelen vind ik heerlijk. Het geeft me een voldaan ge voel. En ik zie het als noodzakelijk onder houd voor mijn lijf, als ik eens een week niet sport vliegen de pondjes eraan. Ik ben nu 65 jaar, maar het lijkt wel of ik twintig jaar jonger ben. Ik voel me niet anders dan toen ik 50 of 40 jaar was. Ik ken mensen van 80 die nog steeds doen wat ik doe. Ik hoop dat ik dat ook haal." De ANWB bevroeg zo'n 1.100 55-plus- sers over hun le vensstijl. 37 pro cent voelt zich 10 jaar jonger dan zij werkelijk zijn. En 70 procent voelt zich jonger dan de generatie bo ven hen zich voelde op dezelfde leeftijd. Ze gedragen zich er dan ook naar. 62 procent houdt van uit dagende fysieke activiteiten en liefst 87 procent van de 55-plus- sers doet aan sport. Die sporten zijn veelal de rustig-aan-varian ten. Wandelen (58 procent) en fiet sen (53 procent) zijn het popu lairst. Een kwart doet ook aan fit ness en ook een kwart trekt baan tjes in het zwembad. Een enkeling tart de wetten van het verval volle dig en doet aan kungfu of kickbok sen. 14 procent bezoekt festivals. De ANWB, die miljoenen oude re leden heeft, stelt dat de senio ren in Nederland tot op hoge leef tijd actief blijven en niet van plan zijn om daar mee op te houden. Hoogleraar sociologie Nardi Ste- verink van de Rijksuniversiteit Groningen beaamt dat de bevin dingen van de ANWB passen in het tijdsbeeld. „We leven in een maatschappij waarin jong zijn meer wordt gewaardeerd dan oud zijn. Mensen groeien in hun bele ving niet mee met hun leeftijd. Uit onderzoek blijkt dat veel oude ren zich 8 jaar jonger voelen. En naarmate je ouder wordt, neemt dat toe. De groep die nu rond de 65 zit is een andere groep dan hun ouders. Ze zijn actiever, ze kleden zich anders, zijn met andere din gen bezig. Dat zet door, zolang ze gezond blijven. De groep tussen de 55 en 75 jaar is over het alge meen heel gezond.En beweging helpt", zegt Steverink. „Je blijft li chamelijk en geestelijk fit. Maar misschien nog belangrijker is om sociaal actief te blijven. Sociale re laties spelen een grote rol bij het gelukkig oud worden." 86 procent van de 55-plussers wil zo lang mogelijk blijven doen wat ze altijd al deden, ondervond de ANWB. Maar niet iedere 55-ja- rige staat als een jonge god in de kickboksring. Vandaag komt de ANWB met een app waarbij de fietsende, zeilende, en wandelen de 55-plusser met één druk op de knop contact heeft met de ANWB Alarmcentrale. „We kregen het idee toen de Alarmcentrale een te lefoontje kreeg van een mevrouw vanuit het verzorgingshuis waar ze woonde. Ze kreeg niemand van het huis te pakken", zegt Ad Vonk van de ANWB. De Alarmcentrale kijkt dan in het dossier en kan me dische zorg regelen, of gewoon de familie bellen. De app geeft de exacte locatie aan. „Het is een hulpmiddel voor de actieve groep. Mensen die zeilen, door de bossen wandelen. Wat als er dan iets ge beurt? We hopen dat met de app mensen langer actief blijven." Feite Hofma (66) uit Haren roeit twee keer per week bij zijn club in Gronin gen. „Zaterdag roei ik met twee anderen de Weerribbentocht, zo'n 55 kilometer. En ik ben zeker niet de oudste van de vereni ging. Er zijn mensen bij van in de 80. Het is een niet-blessure- gevoelige sport. En met mijn vrouw wandel en fiets ik veel. En ik heb ook nog een racefiets. Ik voel me prima bij al die activiteiten." De gepensioneerde ict'er is fit en slank, maar voelt zich wél zijn leeftijd. „Ik ben 66 jaar. Dat is toch echt anders dan toen ik 40 was. Ik ben minder sterk, maar ik hou de duur- inspanning wel vol. Ik vergeet nog wei eens wat. Vroeger zat de planning van een drukke dag ge woon in mijn hoofd. Maar als ik mezelf vergelijk met mijn ouders toen ze mijn leeftijd hadden, daar zit een wereld van verschil tussen. Ik bén niet bejaard." Tonny Surendonk (84) zeilt nog graag wedstrijden. Het houdt haar jong. foto Wietse Vonk Piet Blok (65) doet nog meer aan sport sinds hij zijn schoenenzaak van de hand heeft gedaan. foto Marco de Swart Oud? De duvel is oud! door Ton Voermans Feite Hofma (66) roeit nog graag: „Ik ben niet bejaard" foto Karei Zwaneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8