Eerste contouren in 'zandbak1 zichtbaar Vragen rond bouwbeleid Sluiskil Van de 'blushalte' naar de brandweerpost 'Kezantenaar' Martin Knuijt tekent voor ontwerp van Maritiem ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Cadzand-Maritiem De aanleg van Cadzand-Maritiem omvat kustversterking, de komst van een jachthaven en aankleding van de openbare ruimte in één project. In de ze serie volgen we de ontwikkelin gen. Bijna al het werk dat landschapsarchitect Martin Knuijt doet voor zijn bedrijf Okra vindt plaats in het bui tenland. Athene, Londen, dat soort bestemmingen. Op één uit zondering na: Knuijt tekent ook voor het ontwerp van Cadzand- Maritiem. Niet voor niets: de man die de inrichting van de duinbou levard en de omgeving van de jachthaven ontwierp, is zelf een geboren en getogen 'Kezantenaar'. Bijzonder inderdaad, glimlacht Knuijt: zo'n wezenlijke bijdrage le veren aan de omgeving waar je vandaan komt. Met Okra kreeg Knuijt een aantal jaar geleden, na een aanbestedingsprocedure, de opdracht om een ontwerp te ma ken voor de boulevard in Cadzand- Bad. Aan de landkant weltever staan. Okra kwam met een plan waarin voetgangers en fietsers, veel meer dan nu, de ruimte krij gen en de auto 'te gast' is. „Maar er zijn nog zoveel bouwplannen in Cadzand, dat de gemeente die eerst wil afwachten voordat ze de boulevard gaan aanpakken", ver telt Knuijt. In de tussentijd kreeg Okra óók opdracht om, als onder deel van Cadzand- Maritiem, een boulevard óp de duinen aan te leg gen en een ontwerp te bedenken voor de omgeving van de nieuwe jachthaven. En dat schoot een stuk beter op. De aanleg van de duinboule vard, die volgde op kustverster- kingswerk, is zo goed als klaar. Er liggen nieuwe paden, er staan fïetsbeugels en bezoekers kunnen er op banken en zelfs zeetribunes uitrusten. „Nog voor de zomer ko men er twee bijzondere objecten bij", geeft Knuijt aan. „Een stilte kapel, waarin mensen alleen de lucht zien, en 'oneindigheid en de zee'; een soort tunneltje waar je aan het eind door een gaatje de zee en de verte ziet." Hoe de inrichting rond de ha ven wordt, is nog niet goed te zien. Het is er nu nog één grote zandbak. Over een paar maanden ligt daar een 'maritiem balkon', 'We laten de kleuren, materialen en vormen overal terugkomen, tot op de strekdammen' vanwaar bezoekers uitkijken op de jachthaven, en een brug naar de boulevard. Haven en boulevard worden vanaf daar met elkaar ver bonden door de 'Walk of Freedom'; een hellend vlonder plein. „Daarmee verbinden we het dorp op natuurlijke wijze met de haven", legt Knuijt uit. Op het plein komt, in een soort richel, een plek waar de winnaars van de 'Four Freedoms Awards' worden vermeld. „Dat was één van de wei nige eisen van de gemeente Sluis", vertelt Knuijt. „Ze wilden de aspecten wellness en 'Walk of Freedom' terugzien in het ont werp. Voor de rest hebben we gro tendeels de vrije hand gehad." Cadzand-Maritiem is bijzonder door de koppeling van kustverster king, aanleg van de haven en op knappen van de duinen. Dat komt ook de inrichting ten goede, vindt Knuijt. „Doordat het allemaal tege lijk gebeurt, is er straks eenheid. We laten de kleuren, materialen en vormen overal terugkomen, zelfs op de strekdammen." Knuijt looft de snelheid waar mee het complexe project werd be dacht en uitgevoerd. „Dat kwam mede doordat er een deadline op de kustversterking zat. Geloof me, ik heb zat ervaring met projecten waarbij de besluitvorming maar blééf duren. Die stok achter de deur heeft Cadzand goed gedaan." De directe omgeving van de toekomstige haven in Cadzand-Bad mag dan één grote zandbak lijken, toch be ginnen de eerste contouren van het eindresultaat zichtbaar te wor den. Zo kun je vóór hotel De Schelde zien dat de weg daar straks omhoog loopt, zodat auto mobilisten een blik op de jachten gegund wordt. Het buitendijkse werk is, in te- De plaatsing van de brug, eind mei, wordt een spektakelstuk genstelling tot eerder, maar moei lijk te volgen. Een groot gebied rond de haven is immers afgezet. Vlakbij het gemaal is het toege staan via een trap de dijk te be klimmen. Wie dat doet, ziet dat de strekdammen zo goed als vol tooid zijn. Op de westelijke dam vordert de bouw van het havenpa viljoen gestaag. Aan de andere kant worden palen in de grond ge trild voor de aanleg van een 'zee tribune'. Vanaf daar komt de brug naar de andere zijde van de haven. De plaatsing daarvan, waarschijn lijk eind mei, belooft een spekta kelstuk te worden. De kop van de boulevard blijft tot zeker eind mei afgesloten. Daarna wordt waarschijnlijk tijde lijk éénrichtingverkeer ingesteld. VVD'er Michiel Groeneveld vroeg zich dat dinsdagavond in de Terneuzense raadscommissie Omgeving oprecht af. In de woonvisie voor Sluiskil, opge steld door B en W, worden de kansen voor huur- en koopappr- tementen en een handvol wonin gen aan de Baljuwlaan hoger in geschat dan een zorgcomplex met een kleine zeventig apparte menten op de plek van het voor malige waterschapslaboratorium. Groeneveld: „Waarom denkt het college dat? In de visie wordt dat nauwelijks onderbouwd." Hij had de stellige indruk dat die voorkeur werd gevoed door het feit dat de bouwgrond aan de Baljuwlaan eigendom is van de gemeente (die die graag wil ver kopen) en het plan in de Peirs- senspolderstraat van projectont wikkelaar Roobeek. Wethouder Frank van Hulle (ruimte): „Probleem met de loca tie aan de Pierssenspolderstraat is de ligging aan het Kanaal Gent-Terneuzen, dichtbij de in dustrie. Dan krijg je te maken met risicocontouren." Als ontwik kelaar Roobeek met een concreet plan komt, wordt het getoetst aan de veiligheids- en milieuei- sen. „Maar ik verwacht wel ha ken en ogen." MAURITSFORT. De brandweerpost in Mauritsfort bestaat tien jaar en viert dat zaterdag uitgebreid. De vrijwilligers laten tussen 11.00 en 17.00 uur zien wie ze zijn en wat ze doen. Er zijn demonstraties, in formatiestands en alle voertuigen zijn te bezichtigen. De brandweerpost heeft voor de gelegenheid ook twee 'blushal- tes' in het leven groepen. Brand weervoertuigen pendelen vanaf de basisschool in Hoek en het Mosselmonument in Philippine heen en weer naar de post in Mau ritsfort. De brandweer van Mauritsfort en de andere Zeeuws-Vlaamse posten zijn ook op zoek naar vrij willigers: Brandweerpost Stam- pershoek in Oostburg houdt op dinsdagavond 19 april een informa tieavond. Aanmelden via ploeglei- der.stampershoek@vrzeeland.nl. DONDERDAG 7 APRIL 2016 Athene, Londen en... Cadzand Martin Knuijt op de door hem ontworpen zeetribune in de duinen bij Cadzand-Bad. Op de achtergrond krijgt de aanleg van de jachthaven vorm. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning door Wout Bareman TERNEUZEN. Waarom denken B en W van Terneuzen dat woning bouw aan de Baljuwlaan in Sluiskil meer kans maakt dan een woon zorgcomplex in de Pierssenspol- derstraat aan de andere kant van het kanaaldorp? Mv>mv|0||

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81