'Axel heeft geen nieuwbouw nodig* Biologische landbouw Zorgverzekeraar CZ dempt premiestijging Theater van de democratie Krant Melkveehouder Van de Sande 2 ZEELAND Bij boer Van de Sande is in augustus alles biologisch, zelfs de mest. Maar de kost ging wel voor de baat uit. COMMENTAAR De kiezer heeft gesproken. Een duidelijke meerderheid van de mensen die de moeite hebben genomen om te stemmen is tegen het verdrag met Oekraïne. Wat is dat waard? Bij het sluiten van de krant wees alles op een opkomst boven de dertig procent. Alleen dan is het referen dum geldig. Maar zelfs als die hindernis is genomen, blijft de twijfel. De meeste Nederlanders kunnen helemaal niets met de ze raadpleging en zijn dus thuis gebleven. Wat zegt dat? En wel ke draai zal de regering aan de uitkomst geven? Het moest wel fout gaan. De verschillende initiatiefnemers had den geen eenduidige motieven. De voorstanders ontkenden tot in het ongeloofwaardige dat het ver drag niet politiek is. De tegenstan ders hadden last van EU-fobie. Om het nog ingewikkelder te ma ken: in sommige scenario's was het slim om niet te stemmen, in andere juist wél. En dan zijn er nog de mensen die het referen dum bewust negeren. Zo werd de ze stemming een blamage. Als er nog eens burgers op de onzali ge gedachte komen een referendum aan te vragen, dan moeten zij zich eens achter de oren krabben. Hopelijk leren zij de lessen van 6 april 2016. Voor de zekerheid moet het parlement de wet zo bijstellen dat we niet meer in dit theater kunnen belanden. Burgers moeten zich eens achter de oren krabben voor ze om referendum vragen „Dat blijkt ook uit de beperkte be langstelling voor projecten die in middels gelanceerd zijn", zei Van Hulle dinsdagavond in de raads commissie omgeving. Volgens hem heeft de vrije markt recent verschillende kansen gehad, maar die niet opgepakt. Van Hulle had begrip voor de zorgen van de stadsraad die in een brief aan de gemeenteraad werden geuit. Hij zag overeenkomsten met noodkre ten van andere dorps- en stadsra den, die zich allemaal sterk ma ken voor nieuwbouw om de bevol kingsafname te remmen en de trek naar de stad (Terneuzen) een stapje voor te zijn. Van Hulle: „Er is nu eenmaal sprake van een trek naar de stad." Inspreker Johan Hessing (advi seur van de stadsraad) betreurde het dat een deel van het bestem mingsplan Buitenweg niet be bouwd kan worden, omdat de ge meente eerder niet bereid was het bedrijf Luteijn Machines Mari ne Engines uit te kopen. Hessing deed een beroep op Van Hulle on derhandelingen over verplaatsing van het bedrijf te heropenen. PvdA'er Jack d'Hooghe onder steunde dit. Van Hulle voelde er niets voor. Eerdere langdurige on derhandelingen leverden volgens hem niets op. Het gevolg is dat een deel van het plan Buitenge bied braak blijft liggen. 'De vrije markt heeft recent diverse mogelijkheden in Axel gehad, maar niet opgepakt' Frank van Hulle wethouder Overigens was er grote verwon dering bij zowel Hessing als de commissieleden over het feit dat de brief van de stadsraad, gericht aan de raad, razendsnel was beant woord door de stedenbouwkundi ge van de gemeente. Terwijl de raad niet eens was geïnformeerd. Van Hulle: „Dan hebben we eens heel voortvarend geantwoord..." Almanak Het is beroepenweek op die Kloeting- se kleuterschool. Papa's en mama's mogen een praatje komen houden over hun werk. Ook een Kloetingse vader, in dienst van deze krant, werd gestrikt voor een spreekbeurt. Hij be reidde zich goed voor, zodat hij op al le onverwachte vragen een antwoord had. „Zo", begon de kleuterjuf, toen de journalist zich in het midden van de kring had gezet. „Hoe noem je ie mand die bij de krant werkt?" Het bleef angstaanjagend stil. Totdat een jongetje zijn vinger opstak en met een onverwacht maar logisch antwoord kwam. „De krantenbezorger!" Onderhoudsstop fabriek Dow Met man en macht wordt bij chemiebedrijf Dow Ter neuzen tot half mei ge werkt aan de ethyleenoxi- defabriek. De fabriek on dergaat de driejaarlijkse grote onderhoudsstop. Bui ten de Dow-site, waar ruim twintig fabrieken zijn gevestigd, verraden tal van kranen waar de werk zaamheden plaatsvinden. Vlak bij de Westerschelde- tunnelweg torenen ze bo ven de Dow-site uit. Zo'n vierhonderd medewerkers zijn bij de onderhoudsstop betrokken. Acoustic Night in Café Entrez Café Entrez in Hulst houdt zaterdag een Acoustic Night met optredens van Juanita de Potter en The Bright Unplugged. De acht tienjarige Juanita de Potter is singer-songwriter en speelt zowel eigen num mers als covers. The Bright Unplugged is een akoesti sche coverband bestaande uit de zestienjarige Kay- leigh, Francien en Max. De akoestische optredens in het café aan het Cornelis de Vosplein beginnen om 21.30 uur en toegang is gra tis. Ezelin Frelleke naar Hansweert Ezelin Frelleke is van de Terneuzense kinderboerde rij verhuisd naar kinder boerderij De Binnenhaven in Hansweert. De tien jaar oude publiekslieveling Frel leke werd met tal van ande re dieren door de Terneu zense kinderboerderij te koop aangeboden. Het dier moest onder meer verkas sen omdat ze het niet met haar dochter kon vinden. De boerderij in Hansweert ziet in Frelleke de eerste aanwinst bij een uitbrei dingsplan. Herman Koch in kerkje Sint Anna Herman Koch geeft zondag een literair optreden in het kerkje van Sint Anna ter Muiden. In samenwerking met beheergroep The To wer nodigde Kunstkring Sint Anna ter Muiden de schrijver, acteur, filmma ker en regisseur uit. Koch gaat in gesprek met kunst kenner Nico Out en met het publiek. Aanvang is 15.00 uur en entree be draagt 12,50 euro. Reserveren kan via kunstkringsintan- na@gmail.com Een stier heeft ho rens, een koe niet. Althans: dat is wat de gemiddelde melk- drinker denkt. Maar het klopt niet. In de traditionele melkveehouderij worden de kalfjes onthoornd. Zo niet bij Charl van de Sande. „Twee jaar geleden ben ik daar mee gestopt. Mijn jongvee heeft al hoorns, drie melkkoeien heb ben ze ook", vertelt de bioboer. De 28-jarige melkveehouder stapte een jaar of drie geleden in het bedrijf van zijn vader. Sinds dien zijn vader en zoon bezig met de omvorming tot biolo gisch bedrijf. Ziekten bestrijdt Charl bij voorkeur niet meer met antibioti ca, maar met kruiden. „Ik ben een idealist. Ik vind dat het zo na tuurlijk mogelijk moet en wil be wijzen dat het kan zonder al die chemische troep. Als een koe wonden heeft, probeer ik die te behandelen met een smeersel van jojobaolie met munt, gera nium en teatree. En ik geef de koe zwartebessenblad te eten." Er is net weer een nieuwe voorraad gedroogde kruiden afge leverd, waarmee Van de Sande verder experimenteert. Het voe ren van (gedroogde) kruiden aan vee, bij wijze van supplement of als medicijn, is relatief nieuw in de veehouderij. Van de Sande maakt deel uit van het praktijk netwerk 'Vooruit met het Kruid', ONTWIKKELING VAN BIOLOGISCH PERCENTAGE BIO-LANDBOUW* A o 0 3,0% 2,0% 2,6% 3,8% 3,9% 3,2% 4,8% 1,5% 10,3% 2,6% 2,4% 1,8% GOES. Zorgverzekeraar CZ heeft vorig jaar 576 miljoen euro uit haar reserves gebruikt om de pre miestijging in 2016 beperkt te houden. De verzekeraar - de grootste in Zeeland - heeft geen winst oogmerk. Ze geeft zoveel moge lijk geld terug aan haar klanten. Een deel van de reserves heeft CZ niet nodig en zet die in voor premieverlaging. CZ maakte daardoor in 2015 een 'verlies' op de basisverzekering van 46 mil joen. Maar doordat ze 11 miljoen 'winst' maakte op de aanvullen de verzekering en 47 miljoen bin nenhaalde door goed te beleg gen, hield CZ 12 miljoen over. In totaal was de CZ-groep (CZ, Ohra en Deltaloyd) in 2015 8,52 miljard euro kwijt aan zorg (in 2014 7,64 miljard). De stij ging komt vooral doordat wijk verpleging vanaf 2015 niet meer wordt betaald uit de AWBZ maar uit de basisverzekering. CZ waarschuwt dat ze de ko mende jaren niet kan doorgaan met het zo sterk dempen van de premie. Ze roept dan ook op tot verantwoord gebruik van de zorg. Ga pas naar de huisarts als het echt nodig is en zorgaanbie ders moeten geen 'snotterpoli's' opzetten, is het devies. door Wout Bareman TERNEUZEN. Er is weinig of geen be langstelling voor de bouw van nieu we woningen in Axel. Wethouder Frank van Hulle (ruimtelijke orde ning) van Terneuzen trekt daaruit de conclusie dat er kennelijk nog voldoende woningaanbod is. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN HULST HANSWEERT SINT ANNA TER MUIDEN Biokoeien door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Omzet verkoop biologisch NL Alle bio-bed rijven Bio-landbouw- bedrijven Biohectares 2010 2011 2012 2013 2014 2015 JAAR Zeeland heeft de minste bio-landbouwgrond M van Nederland *tov totale landbouw oppervlakte Bron:Skal Biocontrole/Bionext door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79