Oekraïne heeft grotere problemen dan afwijzing Nagelbijten op het feest van GeenPeil, gisteravond. Hebben Jan Roos en consorten genoeg gedaan om de nee-stemmers op de been te krijgen? 6 NIEUWS REFERENDUM OEKRAÏNE Test met live tonen opkomst Thierry Baudet was even zoek op verkiezingsdag Op het Maidanplein in Kiev, dé plek om poli tiek ongenoegen te ui ten, was gisteren wel een kleine demonstratie. Niet te gen Nederland of vóór Europa maar tegen corruptie. Graaiende handlangers van de vorige presi dent Janoekovitsj worden er aan de schandpaal genageld: onder hun foto's staat met grote letters vermeld hoeveel ze achterover hebben gedrukt. Ja, erkent een regeringsvoor lichtster, het lijkt raar dat Neder land zich drukker maakt over een Europees verdrag dan Oekraïne. „Mensen hebben hier belangrijker zaken aan hun hoofd. Er is een oorlog gaande, er zijn onderzoe ken naar corruptie, er is werkloos heid. Veel gewone mensen heb ben andere prioriteiten." Alleen in het Oekraïne Crisis Media Centre (UCMC) op het Eu ropaplein, opgezet om internatio nale media te informeren over alle crisis in het land, heerst een beet je opwinding. Vooral onder analis ten, adviseurs en ambtenaren, maar niet genoeg om met zijn 'Ik vind het triest dat zoveel mensen ons afwijzen, maar het verbaast me niet' allen in spanning bij het scherm te gaan zitten voor de uitslag van het referendum. Drie medewer kers van het centrum vertrokken een maand geleden al naar een tij delijk onderkomen in Amsterdam om iets te begrijpen van wat de Nederlandse kiezer in dit alles drijft. Als de eerste uitslagen binnen druppelen, komt de grote afwij zing hard aan bij de mensen die het politieke debat wél gevolgd hebben. „Dit is goed voor Poetin", zegt Olga Golovach op het Mai danplein. „Het is egoïstisch. Ne derlandse mensen willen ons niet helpen. Ze zijn bang dat er veel Oekraïners naar Nederland ko men. Net als Syriërs, maar dat is verkeerd gedacht." Ze kijkt be droefd. „Ik hoop dat de mensen in Ne derland hier blij van worden", zegt een jongeman. Zijn blik zegt genoeg. Hij is duidelijk teleurge steld. Er is ook berusting. „Ik vind het triest dat zoveel mensen ons afwijzen, maar het verbaast me niet", zegt Victoria Nicolaya, die om de hoek werkt in een restau rant. „Ze geloven ons niet meer. Oekraïne is geen geloofwaardig land. Te veel mensen praten nega tief over ons en vaak hebben ze ge lijk. We proberen beter te worden door bij verkiezingen op democra tische partijen te stemmen maar het zal nog lang duren voordat we op eenzelfde niveau zitten als Ne derland." Ze is niet blij met de uit slag. „Nee, ik ben niet boos op u. Ik ben triest voor ons", zegt ze. Waarna ze nog even terugkomt: „Misschien over tien jaar." AMSTERDAM. Eén succes heeft Jan Roos, GeenStijl-verslaggever en campagneleider van de actie 'GeenPeil', al geboekt. In de ge meente Oldenzaal, waar het aan tal stemlokalen was 'geëuthana- seerd' van zeventien naar vijf stonden gisteravond wachtrijen van zeker veertig minuten bij de stemlokalen. „En die burgemees ter maar roepen dat er toch nie mand zou komen", zegt Roos met een triomfantelijk lachje. „Die man is een volksverlakker. Als ik hem was zou ik opstap pen." Daar is ie weer. De rebel in Roos, want zoals je hem de afge lopen weken hoorde, leek hij eer der op een politiek leider dan de verslaggever die bekend staat om zijn brutale vragen. Vanmor gen op de radio werd hem nog gevraagd of hij met een erectie opstond. „Groter dan normaal", antwoordde hij. „Maar het gaat dus niet om Jan Roos", zegt hij later: „Er is bijna een half mil joen mensen die dit referendum hebben afgedwongen." Het actiecomité GeenPeil ver zamelde vorig jaar ruimschoots voldoende handtekeningen om een referendum over het samen werkingsverdrag tussen de Euro pese Unie en Oekraïne af te dwingen. De afgelopen weken hebben drieduizend actievoer ders in het hele land ruim 1,3 miljoen flyers uitgedeeld. Van de afgestudeerde student aardwetenschappen Frank uit Utrecht, metselaar Ruud uit de zelfde woonplaats tot de gepen sioneerde Fred Breuker uit Alme- re, allemaal zijn ze boos. Dat de EU een verdrag sluit met een land dat -zoals Fred dat uit drukt - 'zo corrupt is als de kole re'. „Laten ze eerst maar eens hun zaakjes op een rij krijgen De gemeente Rotterdam gebruik te het Oekraïnereferendum voor een proef. De stad liet live op inter net de opkomst zien, voor Rotter dam als geheel en voor de afzon derlijke stadsdelen. Zo kon ieder een rond 16.00 uur zien dat bijna 14 procent van de kiezers had ge stemd. Live zien wat de opkomst is, kan mensen misschien verlei den om op het laatste moment toch te gaan stemmen of juist om thuis te blijven. De gemeente Zoe- termeer deed met vijftien stembu reaus ook mee met de proef. Tien tallen gemeentes hebben al interes se getoond en er gaat zeker een ver volg komen, aldus projectleider Elin Waning. Thierry Baudet, een van de initiatiefnemers van het referendum, was gis teren even zoek. Hij had dinsdag nog gezegd dat hij op de verkiezingsdag om 12 uur zijn stem zou uitbrengen in een Am sterdams stembureau. Tot teleurstelling van de vele journalisten kwam de EU-criticus niet opda gen. Op Twitter ontstond spontaan de hashtag #whereisthierry. Uitein delijk bleek zijn verdwij ning heel onschuldig. Hij liet gistermiddag weten dat hij die ochtend ziek wakker was geworden. „Misschien een combina tie met de ontlading. In middels ben ik weer op de been en heb ik ge stemd." Op 'Schier' worden de stemmen het snelst geteld Binnen acht minuten wa ren alle stemmen op Schiermonnikoog geteld. Daarmee was het waddeneiland de eerste gemeente die de stem men doorgaf. Op het ei land brachten 353 van de 729 kiesgerechtigden hun stem uit, dat is een op komst van 47,1 procent. Het voor- en tegenkamp hielden elkaar daar goed in evenwicht: 50 procent is tegen het associatiever drag met Oekraïne, 49,7 procent is voor. 0,3 pro cent, één persoon, stem de blanco. Animo op stations groot, maar geen rijen bij bureaus Bij de stembureaus op de grote stations stonden gisteren geen lange rijen. Wie wilde stemmen, was direct aan de beurt. Alleen op Den Haag Cen traal stond tijdens de och tendspits een korte rij. Het Centraal Station in Den Haag werd korte tijd ontruimd vanwege een automatisch brandalarm - volgens de brandweer was sprake van loos alarm door de werkzaam heden - dat was afge gaan. Het gevolg was dat ook iedereen weg moest uit het stembureau. door Bob van Huët Terwijl in Nederland de emoties over het referendum in de media en op internet soms hoog opliepen leek alle herrie voorbij te gaan aan de meest betrokkenen: de Oekraïners. Toch komt de uitslag bij sommigen hard aan. Victoria Nicolaya inwoner Kiev Protest op het Maidanplein draait niet om het handelsverdrag, maar om de graaiende handlangers van de vorige president. Onder hun foto's staat vermeld hoeveel ze achterover hebben gedrukt, foto Bob van Huët Ik sta pas door Hanneke van Houwelingen ROTTERDAM 656 Het NP02-programma Nederland Kiest, dat helemaal gewijd was aan het Oekraïne-referendum, heeft dinsdagavond 656.000 kijkers getrokken. Het staat daarmee op de achttiende plaats in de kijkcijfertop 25 van de Stichting Kijkonderzoek. AMSTERDAM Thierry Baudet foto Robin Utrecht SCHIERMONNIKOOG UTRECHT HE AIHHH8: KOPynqiHHE fllRHHfl: KOPynmftHEfllRHHS: fOTEJlb i&rtfgtfri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6