'Banken op Havenplein zijn geen gezicht en zitten niet lekker* Herstel fouten in plan 2e fase Oostkenshil Dorp zet zichzelf opnieuw op de kaart SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Het hart van Westenschouwen is gereanimeerd. Op aandringen van de bewonersvereniging zijn de wegen en het centrale plein opgeknapt. De Rotterdammer Hans van Hoek kent Westen schouwen als z'n broekzak. Gepas sioneerd wijst hij de houten woningen aan en ver telt over de vakanties die hij daar in de jaren vijftig doorbracht met zijn ouders. „Dan gingen we met de boot over, helemaal naar Burgh- sluis. Ook in het rampjaar t953. Daar is hij zich later een beetje voor gaan schamen. „Hoe kan je hier nou onbezorgd van zon, zee en strand gaan genieten, terwijl andere delen van het eiland in die pe ellende zijn gedompeld? De Kop van Schouwen was dan welis waar gespaard gebleven, maar er bestaat toch ook nog zoiets als saamhorigheid en solidariteit?" Maargoed, dat was toen en valt niet meer uit te vlakken, schudt Van Hoek de nare gedachte snel van zich af. Het typeert de man die de gemeenschapszin hoog in het vaandel draagt. In 1957 werd zijn vader vaste huurder van een Oostenrijkse woning in het strand- dorpje, dat later door koop perma nent in familiebezit kwam. Het huis werd twee keer drastisch ver bouwd en sinds 2011 hebben Hans en zijn vrouw zich er definitief ge vestigd en werden ze één van de spaarzame 156 vaste huishoudens (zo'n 300 vaste inwoners) die Wes tenschouwen nog rijk is. Van Hoek schat dat zo'n tachtig procent van de huidige inwoners Zo'n tachtig procent van de inwoners van Westenschouwen is 'import', hoofdzakelijk uit Rotterdam valt terug te voeren op 'import'. „Zoals ik zelf, komen de meesten uit Rotterdam." Maar ze bestaan dus nog wel degelijk, de oorspron kelijke Westenschouwenaren. Hij noemt de familie Boot, agrariërs die nu een camping bestieren. „Van der Klooster, die had vroe ger een ijsjestent. En zo zijn er nog wel een paar achtergebleven." Officieel staat Westenschou wen niet te boek als afzonderlijke kern, vastgeplakt als het dorpje zit aan Burgh-Haamstede. Dat steekt toch wel een beetje. In 2008 nam een groepje inwoners het initia tief tot oprichting van een bewo nersvereniging met de welluiden de naam Westenschouwens Wel varen. Een zeer actieve club, zegt bestuurslid Van Hoek trots, pri mair gericht op bevorderen van de gemeenschapszin en het leefkli maat voor bewoners en bezoekers van het dorp. „Elke drie weken hebben we voor de leden (dat zijn er zo'n 200) 'eten wat de pot schaft' bij de plaatselijke horeca, eens per maand is er een welzijns- bijeenkomst, 30 april is er een len temarkt, we hebben een eigen troepploeg die met knijpers de straten schoon helpt houden én, één van de hoogtepunten elk jaar, de zomeravondconcerten in onze boswachterij." Op aandringen van de bewo nersvereniging besloot de gemeen te de belangrijkste doorgaande we gen op te knappen. Het vergane as falt is vervangen voor passende klinkers, voetpaden knisperen zo- 'Elke 3 weken hebben we voor de leden eten wat de pot schaft bij de plaatselijke horeca.' als het hoort in een stranddorp en het centrale horecaplein nodigt uit tot aangenaam verpozen. „Wes tenschouwen straalt weer." De herinrichting wordt morgenmid dag feestelijk afgesloten. ZIERIKZEE. Comfortabele bankjes met een rugleuning, net zoals in het vernieuwde Havenpark, dat wil Martin Glerum ook terug zien op het Havenplein in Zierik- zee. Hij schreef een brief aan de ge meenteraad van Schouwen-Dui- veland met het voorstel, namens meerdere leden van de facebook- groep ZierikNieuws. Volgens Gle rum zijn de huidige bankjes zon der leuning niet goed voor je rug en komen ze het aanzien van de stad niet ten goede. Maar de meningen in de face- bookgroep zijn verdeeld. Uit ver schillende reacties blijkt dat ook een heleboel inwoners vinden dat je een gegeven paard niet in de bek moet kijken. Daarom vin den zij het niet nodig om er een punt van te maken. De huidige bankjes op het Ha venplein staan er sinds juni 2013, toen het vernieuwde plein werd geopend. De gemeenteraad behandelt de brief van Glerum in de volgen de raadsvergadering op donder dag 28 april. OOSTERLAND. Met het bestem mingsplan voor de tweede fase van Oostkenshil 2 in Oosterland is iets fout gegaan. Daardoor is een aantal van de percelen geheel of deels bestemd voor verkeersdoeleinden in plaats van woondoeleinden, is het bouw vlak van vier kavels verkeerd over genomen en mag er op sommige percelen gebouwd worden tot een goothoogte van zes meter in plaats van vier meter. De gege vens zijn niet goed overgenomen bij het opstellen van het bestem mingsplan Nieuwerkerk en Oos terland. Om de fout zo snel mogelijk te herstellen wordt het ontwerpbe- stemmingsplan voor Oostkenshil 2e fase direct ter inzage gelegd en kunnen bouwplannen die daarin passen na de ter inzagelegging ge woon worden vergund. DONDERDAG 7 APRIL 2016 Vereniging van Welvaren Hans van Hoek in het hart van Westenschouwen. De kringen in de bestrating symboliseren de rimpeling van het water. In de middelste cirkel wordt vrijdag een steen onthuld, die verwijst naar de legende over de door vissers geroofde zeemeermin. Tegenover de restaurants is een fietsenstalling gebouwd, al had de horeca daar liever autoparkeerplaatsen gezien, foto Marieke mandemaker door Marcel Modde Hans van Hoek bestuurslid VWW door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67