lel** Grote Kreek Ouwerkerk kweekvijver voor toekomst Met Fysant en team meelopen met de Nationale Diabetes Challenge 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Strijd met penalty's beslist 'Ik ben de achterste wandelaar, de bezemwagen' GRIP OP DIABETES In de regio Mijn dorp, mijn stad (Vlnr) Rudy Vercruysse, wethouder Jacqueline van Burg, gedeputeerde Jo-Annes de Bat en voorzitter Eric Marteijn van Sportvisserij Zuidwest Nederland zetten de eerste tarbotten uit bij Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OUWERKERK. De visstand in de Deltawateren is de afgelopen ja ren drastisch teruggelopen. En daarmee ook het ledental van de hengelsportverenigingen, aldus voorzitter Rudy Vercruysse van HSV Oosterschelde. In de glorietijd kende zijn vere niging meer dan duizend leden. Nu is dat nog de helft, memoreer de Vercruysse gisteren bij de af trap van het project Platvis in de Polder. „Toen moest je er 's och tends nog vroeg bij zijn voor een mooi plekje, anders stond je er gens achteraan. Er werd nog volop paling gevangen en het water was helder." Wat de neergang heeft veroor zaakt, durft Vercruysse niet te zeg gen. Sportvisserij Zuidwest Neder land gaat daar drie jaar achtereen onderzoek naar doen, in samen werking met het waterschap en de natuurbeheerders. In de Grote Kreek bij Ouwerkerk werden de eerste van 1500 gekweekte tarbot ten uitgezet. De groei en ontwik keling van de vissen wordt nauw gezet geregistreerd. Ook nemen le den van de Oosterschelde regelma tig watermonsters om de kwali teit te bepalen. De kennis die wordt vergaard, moet leiden tot een verbetering van het viswater in Ouwerkerk en andere plekken in Zeeland. door Esme Soesman Samen aan de wandel, voor een lekker gevoel en een gezonder lijf. Fy- siotherapiepraktijk Fy sant in Zierikzee haakt aan bij de Nationale Diabetes Challenge. „Omdat we het zo'n mooi initiatief vinden, we specia list zijn op het gebied van bewe ging én omdat we zelf ook hart stikke graag wandelen", licht Ja net Vleeshouwer toe. Vanaf medio mei gaat er twee keer in de week gelopen worden vanaf de praktijk aan de Miere- weg. Einddoel is het vier dagen achter elkaar wandelen tijdens de Nationale Diabetes Challenge Week van 12 tot en met 15 okto ber. Met als ultiem moment de ge zamenlijke finish van deelnemers uit heel het land op een soort Via Gladiola in de buurt van Paleis Het Loo. „Er doen in totaal 120 praktijken mee. En waar ik blij mee ben is dat wij ook nog eens meedoen aan het onderzoek. Dat doen er maar twintig." Bij deze groepen wordt geke ken wat het effect van alle inspan ningen nu eigenlijk precies is. Ge wicht, buik- en heupomvang: er wordt van alles en nog wat geme ten. Bewegen heeft een positief ef fect op onder meer bloedsuiker- spiegel, gewicht en benodigde me dicatie. „We weten dat het goed is, maar dat wordt nu nog beter in kaart gebracht. De kwaliteit van le ven vooraf en nadien wordt beke- Janet Vleeshouwer Fysant ken." Leuk extraatje voor de deel nemers: zij krijgen een stappentel ler en een t-shirt cadeau. Twintig mensen kunnen aan het onderzoek meedoen. Veertien mensen hebben zich al aange meld. Deze week krijgen Schou- wen-Duivelandse leden van de Diabetes Vereniging Nederland een mail met een oproep om ook mee te doen. Ook diabetici die geen lid zijn, zijn welkom. „En meewandelen mag natuurlijk ie dereen. Alleen doe je dan niet mee aan het onderzoek." De Nationale Diabetes Challen ge is een initiatief van de Bas van de Goor Foundation, die tot doel heeft om mensen met diabetes te helpen bij het verbeteren van hun leefstijl en gezondheid. Het is moeilijk sommige mensen uit hun stoel te krijgen, weet Vlees houwer uit ervaring. „Maar dit heeft een heel lage instap. Ik ben de achterste wandelaar. Altijd. Ik ben de bezemwagen. Niemand loopt dus achteraan." Daarnaast wordt lang en langzaam opge bouwd zodat iedereen op een rus tig tempo aan de eigen conditie en gezondheid kan werken. Uitein delijk is het de bedoeling 5,10 of 20 kilometer te gaan lopen. Elke wandeling loopt een zorgverlener mee: van huisarts tot pedicure en van podoloog tot diëtiste. „Die ver tellen wat of mensen kunnen vra gen stellen." Waardoor de tijd on gemerkt voorbij vliegt. Bas van de Goor is een bekend voormalig profvolleyballer. Nog tij dens zijn sportcarrière werd diabe tes bij hem geconstateerd. Met de Bas van de Goor Founda tion probeert hij mensen met dia betes aan het sporten te krijgen, omdat hij als geen ander weet dat sport een goed middel is om grip op diabetes te krijgen. De cijfers zijn niet recent, maar waarschijnlijk is het er sinds 2011 niet minder op geworden. Toen tel de Schouwen-Duiveland 1743 dia beten. Wie mee wil doen aan de challen ge kan zich aanmelden via www.nationalediabeteschallen- ge.nl. Onder locaties staat Fysant in Zierikzee. VLISSINGEN Open Dag Werkend Trekpaard Voor geïnteresseer den in de Zeeuwse landbouw van vroe ger houdt Stichting Het Werkend Trek paard zaterdag een open dag. Vanaf 10.00 uur tot en met 15.30 uur zijn bezoe kers welkom bij diver se trekpaardenhou ders. Toegang is gra tis. Locaties zijn te vin den op www.trek- paarden.nl RENESSE Blikmuseum geeft Blik op Zeeland Blikmuseum De Blik vanger in Renesse is tijdens de museum- week van 16 tot 24 april op zondag 17 april extra geopend van 12.00 tot 17.00 uur. In het museum is de expositie Blik op Zee land bekijken te be zichtigen. De ten toonstelling bevat Zeeuwse blikken, Zeeuwse sieraden, beschilderde mosse len, foto's van oud Renesse, boeken met Zeeuwse versjes en een pop in Schouwse klederdracht. OUWERKERK Activiteiten in dorpshuis In Dorpshuis Ouwer kerk staan zaterdag 9 april diverse activitei ten gepland. De deelnemers (met onder andere de ouderengym, muziek vereniging, yoga, bil jart) gaan zich tussen 11.00 en 14.00 uur presenteren aan ie dereen die het maar wil horen en zien. Er staan diverse kraam pje opgesteld die be mant worden door de verenigingen. Ook is er gelegenheid om even te zitten en iets te drinken. Meer informatie: www.dorpsraad- ouwerkerk.nl. ZIERIKZEE. Bloedstollend spannend tot het einde. Het schoolvoet- baltoernooi voor jongens, dat gisteren werd gehouden op de sport velden van MZC in Zierikzee, werd zowel bij de elf- als bij de zeven tallen met penalty's beslist. Bij de elftallen werd 't Staepelhof in Ren esse eerste, de Kirreweie uit Burgh-Haamstede tweede en de Klim op uit Dreischor derde. Bij de zeventallen werd het tweede team van obs Duiveland eerste, het Kofschip uit Zierikzee tweede en de Morgenster in Kerkwerve derde, foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazij n, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Mu ziekles; 19.30 uur: Zangvereniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Pannekoe- kenmolen de Graan halm, 12.00-19.00 uur: Expositie Ivan Ruys; BURGHSLUIS Passagierschip de Onrust, 11.00 uur: Natuurvaartocht; DREISCHOR Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Mu ziekvereniging Cres cendo, 19.45 uur: Re petitie Fanfare Mu ziekvereniging Cres cendo; Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Museum geopend; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer ophalen; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30-15.30 uur: Schilderclub, 13.30-14.30 uur: Meer Bewegen voor Ouderen 55 plus gym; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/ jo- keravond; OUDDORP Port Zélande, 12.00-13.30 uur: Rondvaart over de Grevelingen; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; 18.45 "19-30 Drum band Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziek vereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schilderclub; 11.30 uur: Tafelen voor ouderen; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga Stefïïne; ZIERIKZEE Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Haven 't Luitje, 11.00 uur: Zeehondensafari met Frisia; Sint Lievensmonster- toren, 10.00-17.00 uur: Beklimming van de toren, Expo sitie Phantasm en Expositie Beeld van een zeeslag an no 1304;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66