Ondernemer staakt lobby strandhuisjes Biologische landbouw Zorgverzekeraar CZ dempt premiestijging Theater van de democratie Krant Melkveehouder Van de Sande 2 ZEELAND Bij boer Van de Sande is in augustus alles biologisch, zelfs de mest. Maar de kost ging wel voor de baat uit. COMMENTAAR De kiezer heeft gesproken. Een duidelijke meerderheid van de mensen die de moeite hebben genomen om te stemmen is tegen het verdrag met Oekraïne. Wat is dat waard? Bij het sluiten van de krant wees alles op een opkomst boven de dertig procent. Alleen dan is het referen dum geldig. Maar zelfs als die hindernis is genomen, blijft de twijfel. De meeste Nederlanders kunnen helemaal niets met de ze raadpleging en zijn dus thuis gebleven. Wat zegt dat? En wel ke draai zal de regering aan de uitkomst geven? Het moest wel fout gaan. De verschillende initiatiefnemers had den geen eenduidige motieven. De voorstanders ontkenden tot in het ongeloofwaardige dat het ver drag niet politiek is. De tegenstan ders hadden last van EU-fobie. Om het nog ingewikkelder te ma ken: in sommige scenario's was het slim om niet te stemmen, in andere juist wél. En dan zijn er nog de mensen die het referen dum bewust negeren. Zo werd de ze stemming een blamage. Als er nog eens burgers op de onzali ge gedachte komen een referendum aan te vragen, dan moeten zij zich eens achter de oren krabben. Hopelijk leren zij de lessen van 6 april 2016. Voor de zekerheid moet het parlement de wet zo bijstellen dat we niet meer in dit theater kunnen belanden. Burgers moeten zich eens achter de oren krabben voor ze om referendum vragen Roggeband had het idee om ie dere zomer 75 units te plaatsen aan de kust van Schouwen-Duive- land om deze te verhuren aan toe risten. Dat zorgde voor een hoop ophef binnen de gemeente. Het college van B en W heeft onderzoek gedaan naar de moge lijkheden voor de strandslaaphuis- jes en legde dat begin deze week met een negatief advies voor aan de gemeenteraad. Daar staat Roggeband niet van te kijken. „Ik had al wat signalen vernomen die niet positief waren voor mij", zegt hij. „Ik vind het jammer. Ik denk dat de huisjes goed zouden zijn voor het imago van Renesse als familiebadplaats. Op de andere eilanden worden ze namelijk vooral gehuurd door ge zinnen en ze zitten bijna altijd vol. Maar als er geen draagvlak voor is, is er niets aan te doen." De uiteindelijke beslissing ligt in handen van de gemeenteraad, maar de ondernemer verwacht niet dat de raadsleden er heel an ders over denken dan het college. „De meerderheid is tegen, dat is duidelijk", vindt hij. „Maar ik ga niet lobbyen om ze aan mijn kant te krijgen." Ed Troost, afdelingsvoorzitter van Recron Schouwen-Duiveland, vindt dat helemaal niet erg. „Van af seconde één was ik al tegen de komst van strandslaaphuisjes", zegt hij. „Gelukkig heeft het colle- 'Als er geen draagvlak is voor de strandslaaphuisjes, is er niets aan te doen' ge bijtijds het licht gezien. Door de Schouwse kust onbebouwd te laten, blijven we uniek." Hij ziet het advies als een stap in de goede richting, maar wil nog niet te hard van stapel lopen. „We moe ten het besluit van de gemeente raad nog even afwachten." De raad komt eind mei met een besluit. Almanak Het is beroepenweek op die Kloeting- se kleuterschool. Papa's en mama's mogen een praatje komen houden over hun werk. Ook een Kloetingse vader, in dienst van deze krant, werd gestrikt voor een spreekbeurt. Hij be reidde zich goed voor, zodat hij op al le onverwachte vragen een antwoord had. „Zo", begon de kleuterjuf, toen de journalist zich in het midden van de kring had gezet. „Hoe noem je ie mand die bij de krant werkt?" Het bleef angstaanjagend stil. Totdat een jongetje zijn vinger opstak en met een onverwacht maar logisch antwoord kwam. „De krantenbezorger!" Boekenbeurs in Jacobuskerk De Jacobuskerk in Renesse is zaterdag het toneel van een boekenverkoop. Er worden ruim vierdui zend boeken in verschillen de thema's en talen ver kocht. De boekenmarkt is geopend van 10.00 uur tot en met 15.00 uur. De op brengst gaat naar de PKN Kerk Renesse-Noordwelle en het Kerkkoor Renesse. De kerk bevindt zich aan de Korte Reke in Renesse. Lachworkshop op strand Op het strand in Renesse is zondag 10 april een lach workshop. Lachcoach Gerdien Janse laat deelnemers lachen zon der reden. De workshop be gint om 15.00 uur en duurt tot omstreeks 16.15 uur. Kosten bedragen 15 euro per persoon. Opgeven kan via www.zeelandlacht.nl. Het verzameladres krijgen de deelnemers bij hun in schrijving. Ezelin Frelleke naar Hansweert Ezelin Frelleke is van de Terneuzense kinderboerde rij verhuisd naar kinder boerderij De Binnenhaven in Hansweert, die uitbrei dingsplannen heeft. De tien jaar oude publiekslie veling Frelleke werd met tal van andere dieren door de Terneuzense kinder boerderij te koop aangebo den. Het dier moest onder meer verkassen omdat ze het niet met haar dochter kon vinden. Militairen komen weer oefenen De gemeente Kapelle is van maandag 11 tot en met vrijdag 15 april weer het de cor voor militaire oefenin gen. De oefening wordt ge houden in het kader van het bevoorraden van mili tairen van de luchtmobiele brigade. Er wordt alleen op bestaan de wegen en paden gelo pen en gereden. Aan de oe fening nemen 130 perso nen deel en 80 militaire wielvoertuigen waarbij oe fenmunitie wordt ge bruikt. Een stier heeft ho rens, een koe niet. Althans: dat is wat de gemiddelde melk- drinker denkt. Maar het klopt niet. In de traditionele melkveehouderij worden de kalfjes onthoornd. Zo niet bij Charl van de Sande. „Twee jaar geleden ben ik daar mee gestopt. Mijn jongvee heeft al hoorns, drie melkkoeien heb ben ze ook", vertelt de bioboer. De 28-jarige melkveehouder stapte een jaar of drie geleden in het bedrijf van zijn vader. Sinds dien zijn vader en zoon bezig met de omvorming tot biolo gisch bedrijf. Ziekten bestrijdt Charl bij voorkeur niet meer met antibioti ca, maar met kruiden. „Ik ben een idealist. Ik vind dat het zo na tuurlijk mogelijk moet en wil be wijzen dat het kan zonder al die chemische troep. Als een koe wonden heeft, probeer ik die te behandelen met een smeersel van jojobaolie met munt, gera nium en teatree. En ik geef de koe zwartebessenblad te eten." Er is net weer een nieuwe voorraad gedroogde kruiden afge leverd, waarmee Van de Sande verder experimenteert. Het voe ren van (gedroogde) kruiden aan vee, bij wijze van supplement of als medicijn, is relatief nieuw in de veehouderij. Van de Sande maakt deel uit van het praktijk netwerk 'Vooruit met het Kruid', ONTWIKKELING VAN BIOLOGISCH Alle bio-bedriiven PERCENTAGE BIO-LANDBOUW* A o 0 3,0% 2,0% 2,6% 3,8% 3,9% 3,2% 4,8% 1,5% 10,3% 2,6% 2,4% 1,8% GOES. Zorgverzekeraar CZ heeft vorig jaar 576 miljoen euro uit haar reserves gebruikt om de pre miestijging in 2016 beperkt te houden. De verzekeraar - de grootste in Zeeland - heeft geen winst oogmerk. Ze geeft zoveel moge lijk geld terug aan haar klanten. Een deel van de reserves heeft CZ niet nodig en zet die in voor premieverlaging. CZ maakte daardoor in 2015 een 'verlies' op de basisverzekering van 46 mil joen. Maar doordat ze 11 miljoen 'winst' maakte op de aanvullen de verzekering en 47 miljoen bin nenhaalde door goed te beleg gen, hield CZ 12 miljoen over. In totaal was de CZ-groep (CZ, Ohra en Deltaloyd) in 2015 8,52 miljard euro kwijt aan zorg (in 2014 7,64 miljard). De stij ging komt vooral doordat wijk verpleging vanaf 2015 niet meer wordt betaald uit de AWBZ maar uit de basisverzekering. CZ waarschuwt dat ze de ko mende jaren niet kan doorgaan met het zo sterk dempen van de premie. Ze roept dan ook op tot verantwoord gebruik van de zorg. Ga pas naar de huisarts als het echt nodig is en zorgaanbie ders moeten geen 'snotterpoli's' opzetten, is het devies. door Elodie Kint RENESSE. Als ook de gemeenteraad tegen de komst van strandslaap- huisjes aan de Schouwse kust stemt, dan legt ondernemer Jan Roggeband zich daarbij neer. Dat laat hij desgevraagd weten. Jan Roggeband ondernemer Tip? redactie@pzc.nl RENESSE Nadere informatie is te ver krijgen bij Wim van der Waal telefoon 0111-461745 of per e-mail: waalrenesse® zeelandnet.nl. RENESSE Meer informatie: tel. 06-15345473 HANSWEERT KAPELLE Biokoeien door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Omzet verkoop biologisch NL Bio-landbouw- bedrijven Biohectares 2010 2011 2012 2013 2014 2015 JAAR Zeeland heeft de minste bio-landbouwgrond M van Nederland *tov totale landbouw oppervlakte Bron:Skal Biocontrole/Bionext door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65