NIEUWS 5 Het eerste raadplegende referendum werd niet met veel enthousiasme onthaald. De campagne kwam traag op stoom. Het was misschien wel de gekste ver kiezingscampag ne ooit. Direct na dat bekend werd dat het raadge vend referendum er zou komen, in oktober 2015, schoot het nee-kamp uit de startblokken. Het ja-kamp, en zeker het kabinet, liet zich lange tijd niet zien. De initiatiefnemers, die van meet af aan duidelijk maakten té gen het associatieverdrag met Oekraïne te zijn, leverden een knappe prestatie: de benodigde 300.000 handtekeningen om het eerste raadgevend referendum ooit af te dwingen, werden ruim schoots behaald; aan publiciteit geen gebrek. En Jan Roos, het wan delende uithangbord van Geen- Peil, was maar al te graag bereid om tekst en uitleg te geven. Zo werd het referendum al snel eigendom van het nee-kamp, dat vanaf het begin uitstraalde dat het hen helemaal niet om Oekraïne te doen was, maar om de al maar uit dijende Europese Unie. Het associatieakkoord was slechts de stok om de hond mee te kunnen slaan. Door het oorverdovende geluid van de initiatiefnemers kwam de campagne van de voorstanders pas laat op gang. Het in de verdedi ging gedwongen kabinet zei aan vankelijk dat het alleen desge vraagd campagne zouden gaan WD-leider Halbe Zijlstra had het over een manifestatie waar 'wanhopige verlamming' uit sprak voeren. Gaandeweg liet het die houding varen. Uit uitgelekte stra tegieën en e-mails bleek dat Rut- tes regeringsploeg een flater wilde voorkomen. En zo kwam het dat uiteindelijk bijna iedere minister of staatssecretaris op een zeker moment toch de woorden 'Oekraï ne', 'associatieverdrag' en 'referen- dum' in de mond nam. Om daar aan toe te voegen dat hij of zij 'ui teraard' vóór ging stemmen. Uiteindelijk gingen slechts twee partijen vol op het orgel. D66, zijn kroonjuwelen schatplich tig, ijverde hartstochtelijk voor een voor-stem. Partijleider Alexan der Pechtold deelde al weken gele den onvermoeibaar flyers uit op markten in het land. Aan de ande re kant van het politieke spec trum gaf de SP gas met een niet te missen NEE, NEE, NEE-campag- ne. Landelijk campagneleider Har ry van Bommel trainde hoogstper soonlijk veertig tot vijftig regiona- le campagneleiders. Die moesten vooral in gesprek gaan met de mensen en voldoende munitie hebben om - verbaal - gaten te schieten in het associatieverdrag. De anderen - PW en Partij voor de Dieren in het nee-kamp, VVD, PvdA, GroenLinks, CDA, Christenunie in het ja-kamp - ble ven op de achtergrond. PW-lei- der Geert Wilders moest zijn eer ste flyeractie uitstellen na de aan slagen in Brussel. De Partij voor de Dieren begon pas een week vóór het referendum schoorvoe tend met de nee-campagne. Bij het ja-kamp spatte de tegen- zin er soms van af. WD-fractielei- der Halbe Zijlstra kwalificeerde de pro-manifestatie op de Dam, waar hij zelf aan meedeed, als een gebeurtenis waaruit 'wanhopige verlamming' sprak. Zijn partij zat dan ook in een vervelende spagaat: de WD is te gen referenda, maar vóór dit ver drag. CDA-leider Sybrand Buma was om dezelfde reden ook al niet erg zichtbaar. En de PvdA liet het felle campagnevoeren aan de Jon ge Socialisten over. Diederik Samsom had het druk genoeg met zijn plan om de vluchtelingen stroom in te dammen. DONDERDAG 7 APRIL 2016 De gekste campagne ooit door Hanneke Keultjes en Laurens Kok Het comité GeenPeil bood kiezers in stembureau aan. foto Vincent Jannink Oldenzaal, waar slechts vijf kieslokalen 1, gratis vervoer naar het Premier Mark Rutte brengt onder grote belangstelling van de media in een school in Den Haag zijn stem uit. foto Bart Maat/ANP Jan Roos van GeenPeil brengt zijn stem uit. foto Koen van Weel/ANP Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmer mans stemt en maakt een stemfie. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5