V r 4 NIEUWS REFERENDUM OEKRAÏNE analyse Het nee-kamp heeft de eerste slag gewonnen bij het Oekraïne-referendum. Maar de uitslag van gisteren is een recept voor teleurstelling. Het nu al broze vertrouwen in de politiek zal nog meer afbrokkelen. DEN HAAG Terwijl de strategische thuisblijvers afgelopen nacht dui men zaten te draaien in de hoop op een te lage opkomst, vierde het nee-kamp onbekommerd feest. Geldig of niet, dat is voor Jan Roos, Geert Wilders en Emile Roe mer voor even slechts bijzaak. Zij hebben het kabinet lelijk in verle genheid gebracht met een overdui delijk 'nee'. Dat mag minister-president Mark Rutte, nota bene voorzitter van de Europese Unie, straks mooi gaan uitleggen bij zijn colle ga's in Brussel. Nederland staat er gekleurd op. Maar of de euforie bij de tegen stemmers zal beklijven is zeer twijfelachtig. Zelfs als het referen dum geldig blijkt te zijn, dan is het de vraag hoe het kabinet daar mee om zal gaan. Het staat voor een duivels dilemma, dat in de coa litie wellicht voor spanningen zal zorgen. De PvdA heeft immers al gezegd dat zij een 'nee' niet wil ne geren, terwijl de VVD 'niet wil buigen voor de Russische presi dent Poetin'. De liberalen zouden het 'nee' het liefst naast zich neer leggen. 35 miljoen Toch is negeren een nauwelijks se rieus te nemen optie. Zelfs par tijen die eigenlijk niets ophebben met raadgevende - ofwel niet-bin- dende - referenda, vinden dat de uitspraak van de kiezer bij een gel dig referendum niet kan worden genegeerd. Waarom trek je anders 35 miljoen euro uit en doe je niets met de stem van mensen die wél de moeite namen naar het stemlo kaal te gaan? Veel lastiger is de vraag hoe de uitslag dan wel kan worden ver taald. Trekt Rutte zijn eerder ge zette handtekening domweg in? Dan ligt er binnen no time een nieuw associatieakkoord van de overige 27 EU-lidstaten met Oek raïne, waarschuwen coalitiekop stukken anoniem. 'Een kwestie van copy-paste', met als enige ver schil dat het Nederlandse bedrijfs leven niet profiteert en de rest wel. Veel nee-stemmers hebben lucht gegeven aan weerzin tegen dit kabinet, de EU of de politiek in het algemeen Een ander scenario dat in de coali tie rondzingt: het 'nee' vertalen als een stem tegen de toetreding van Oekraïne tot de EU. Rutte zou dan zijn Europese collega's moe ten zien te overtuigen dat het asso ciatieakkoord wordt uitgebreid met een soort appendix, waarin die toetreding expliciet wordt uit gesloten. Het verdrag zelf kan dan overeind blijven. Beide oplossingen zijn verre van zaligmakend: nee-stemmers zullen er de bevestiging in zien dat de Europese trein gewoon doordendert, wat burgers ook stemmen en dat Nederland niets in de melk te brokkelen heeft. Niet voor niets menen pro-Euro- pese partijen als D66 dat het kabi net meer aan verwachtingsmana- gement had moeten doen: dan stond tenminste van tevoren vast dat de uitslag van dit referendum niet veel teweeg zou brengen. Weerzin Hier wreekt zich ook een terugke rend probleem met referenda: je krijgt antwoord op een vraag die helemaal niet is gesteld. Feitelijk heeft de Nederlandse kiezer zich nu uitgesproken tegen het ruim 300 pagina's dikke associatieak koord met Oekraïne. Aannemelijker is dat veel nee-stemmers lucht hebben gege ven aan hun weerzin tegen dit ka binet, de Europese Unie en/of de politiek in het algemeen. En dat was ook precies de bedoeling van de initiatiefnemers van dit referen dum: zij verbloemden niet dat het lot van de Oekraïners hen geens zins interesseerde. Het kabinet zal ongetwijfeld op gelucht ademhalen als de drempel van 30 procent niet wordt ge haald. Dan kan het het 'nee' im mers naast zich neerleggen. Maar voor triomfantelijkheid is ook in dat geval weinig reden: het cha grijn van een aanzienlijke groep kiezers ten opzichte van de Euro pese Unie is na dit referendum ze ker niet minder geworden. Dat maakt het 'nee' van giste ren slechts een recept voor teleur stelling. Met het toch al broze ver trouwen in de politiek als grote verliezer. Geert Wilders liet via Twitter we ten blij te zijn met de uitslag. „Een grote meerderheid stem mers is tegen, dat is geweldig. Ik hoop dat de opkomst nog de 30 procent zal halen!" De uitslag is een grote teleur stelling voor D66-leider Alexan der Pechtold, zelf groot voorstan der van het associatieverdrag tus sen de Europese Unie en Oekraï ne. Hij feliciteerde meteen het nee-kamp met de succesvolle cam pagne. „Ik had gehoopt en eerlijk gezegd ook verwacht dat ja en nee dichter bij elkaar zouden liggen." SGP-voorman Kees van der Staaij ziet de uitslag vooral als een 'nee' tegen dit referendum. „Het is glashelder dat de overgrote meer derheid zegt: wij hebben geen boodschap aan dit referendum. Burgers zeggen: politiek, zoek het zelf uit!" Gert-Jan Segers van de Christenunie vindt juist dat de uitslag serieus genomen moet worden, ook als de opkomstdrem pel op een paar procent na niet wordt gehaald. „Dat kan heel mak kelijk door vast te leggen dat Oek raïne niet bij de EU komt." Bij het drukken van deze krant was het nog onduidelijk of de op komstdrempel is gehaald. Als dat niet het geval is, kan het kabinet dit referendum rustig naast zich 'Ik had gehoopt en ook verwacht dat ja en nee dichter bij elkaar zouden liggen' Alexander Pechtold leider D66 neerleggen, ondanks dat een meer derheid tegen het verdrag stemde. Als de opkomstdrempel wel is ge haald, brengt dat premier Rutte in een lastig parket. Het deel van het verdrag dat over de handel gaat, is in de praktijk na melijk al in werking is getreden. Nederland heeft daar niets over te zeggen, omdat de bevoegdheid daarover al eerder aan de EU is overgedragen. Maar formeel moet Nederland net als alle andere lid staten het verdrag nog wel ratifice ren, voordat het officieel in wer king treedt. Regeringspartij PvdA heeft al gezegd dat het associatieverdrag bij een nee 'op deze manier niet geratificeerd kan worden'. Dan zijn er verschillende mogelijkhe den, schetst Linda Senden, hoogle raar Europees recht van de Univer siteit Utrecht. Nederland kan een speciale positie onderhandelen over de onderdelen van het ver drag waar ons land nog wel wat over te zeggen heeft, zoals veilig heid, terrorismebestrijding, migra tie en corruptie. „Daar moeten al le ministers van de lidstaten dan wel een unaniem besluit over ne men", zegt Senden. „De vraag is of andere landen de politieke wil hebben om Nederland een specia le positie te geven." Een andere mogelijkheid is een verklaring van Nederland bij het verdrag voegen. Senden: „Dat heeft politieke betekenis, maar is niet bindend. De vraag is wel wat je erin zet. Met dit referendum krijg je geen antwoord op de vraag: wat vindt de burger?" Nederland kan zich niet zo maar terugtrekken uit het verdrag. Over de handel heeft ons niets meer te zeggen, dus dat gaat toch wel door. De andere onderdelen eruit trekken is lastig, omdat alles met elkaar samenhangt. Duivels dilemma voor kabinet door Hanneke Keultjes en Laurens Kok Alexander Pechtold (D66) brengt zijn stem uit in Wageningen. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Ondanks de steun van Victoria Koblenko won het nee-kamp in het raadge vend referendum, foto Bart Maat/ANP 'Burgers zeggen: politiek, zoek het uit' door Hanneke Keultjes en Edwin van der Aa DEN HAAG. In Den Haag was de spanning om het Oekraïnereferen- dum gisteravond om te snijden. „Het is heel spannend of de op komstdrempel gehaald wordt", rea geerde SP-voorman Emile Roemer direct na de exitpoll. „Maar de uit slag is duidelijk: van de mensen die zijn gaan stemmen is twee derde tegen. Hier zijn we heel erg blij mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4