Marja de Lange ontpopte zich tot een prachtige vlinder U en Uw ONTLUIKENDE GROEN BUITEN 13 Op 't erf Marja de Lange, die on langs overleed, was bij velen bekend als Zeeuwse schil deres). Maar ik kende haar al heel lang als gesprekspartner over allerlei zaken met betrek king tot het Zeeuwse platteland. Ze woonde in Ouwerkerk, maar stamde uit een Oost-Zuid-Beve- landse boerenfamilie. Ze had een geheugen als een pot en wist heel veel van de dorps- en boe- renomstandigheden, speciaal uit haar geboortestreek. Haar kennis over ons dialect was ook respecta bel. Vaak belde ze me op naar aan leiding van de stukjes die ik sinds ongeveer 1999 schrijf (eerst nog Op 't Hof). 'Zeg Gerard, weet je dat.en dan kwam er weer een mooie aanvulling. Ze stuurde me ook brieven met in formatie. Dat waren juweeltjes, want die illustreerde ze prachtig, gekleurd en wel. Af en toe reisde ik af naar Ouwerkerk om haar langere verhalen aan te horen en te noteren. En passant mocht ik dan haar laatste schilderijen be wonderen. Dat waren dan net schilderijen van Marc Chagall; grote vrolijke doeken, met uit bundig en feestelijk kleurenpa let. Explosies van kleur en levens lust. Ze had een geheugen als een pot en wist heel veel van de dorps- en boeren- omstandigheden. In haar jonge jaren schilderde ze heel anders. Afkomstig uit een vrij streng en godsdienstig milieu gaf ze in haar werk per fect de sfeer van haar omgeving weer, die haar benauwde en be drukte. Eén van haar verhalen was, dat ze met vriendinnetjes 's zomers ging zwemmen bij de ka de en de steiger. Kleine meisjes van net na de oorlog, in badpak jes die moeder of oma zelf ge breid hadden. Als je die aantrok pasten ze redelijk (hoewel geens zins flatteus) maar als ze nat wa ren, lubberden ze heel erg. Een maal in het water hingen die din gen zo'n beetje op de knieën. Steevast was er dan een ouder ling van de kerk die bij de kade woonde, die de meisjes langdu rig bekeek. Dat vond Marja eng, want hij draaide zijn ogen wel erg vreemd. Hij bleef ook altijd in de buurt bij het aankleden. Soms riep hij en voegde ze ern stig toe: "et waeter is voe de vis sen en nie voe jonge misjes!'. Die zelfde ouderling kon haar in de kerk langdurig fixeren. Zodanig, dat de oudere Marja er tijdens ons gesprek nog de rillingen van kreeg. Haar vertelkunst, haar humor, haar prachtige kunstwerken, haar levensmoed - ik zal ze zeer missen. Marja was ook één van de wei nigen die me kon vertellen hoe de spelregels waren van het oude Zeeuwse gezelschapsspel 'Pot en Bure'. Als je bijvoorbeeld een 1 gooide, met de dobbelsteen, moest je 1 cent aan je linkerbuur geven. Bij 6 gooien moest een cent in de pot. Iedereen kreeg van tevoren 5 of 10 cent. Als je die voorraad centen kwijt was ge raakt, 'hing je an de koe z'n staert'. En dan het verhaal van de vie ring van het nieuwjaarsmaal bij de grootouders met de complete familie - inclusief de zoon die be neden z'n stand getrouwd was en dus niet meer thuis mocht ko men, en een ander kind dat van het geloof was afgeraakt en dus ook persona non grata was. Ik heb het verteld in het boek 'Rond het Hof, pagina 125 e.v. Ge heel zoals Marja het mij vertelde. Op nog veel meer plekken in al mijn boeken duiken verhalen en figuren op, afkomstig van Marja de Lange. Haar vertelkunst, haar humor, haar prachtige kunstwer ken, haar levensmoed - ik zal ze zeer missen. Ze heeft zo lang en zo goed als één van de orale geheugens van ons plattelandsleven en plat telandsgebeurtenissen gefun geerd. Verbazingwekkend is en blijft natuurlijk vooral ook die waterscheiding in haar kunst: van somber-realistisch tot een ex plosie van kleur en vreugde. De pop die zich ontpopte en een prachtige vlinder werd. Onze wereld krijgt weer kleur. Opeens ligt er een groen zweem over onze leefomgeving. Met hier en daar kleurige uitschieters. De grasmaaier kan ook weer van het winterstof worden ontdaan. Voor volgende week donderdag 14 april hopen we op foto's, die een beeld geven van het 'stille genieten'. De nieuwe lente vraagt om gedul dige aandacht. Dat kan op een terras in uw tuin of in de stad, dat kan op een bankje aan de waterkant, dat kan achter glas bij een paviljoen op het strand. En vast nog op meer locaties. Mail uw foto's van U en Uw STILLE GENIETEN naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van naam en woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 7 APRIL 2016 Een vroeg schilderij van Marja de Lange, waarin ze de sfeer van haar jeugd schildert. De benauwde en strenge omgeving beklemde haar. door Gerard Smallegange Alles in de natuur bij Haamstede begint uit te lopen in het zonlicht na de regen. foto Kitty Snijders De kleuren spatten van deze lentefoto af. foto Martine uit Renesse De 'tulpenboom', foto Desiree Hoondert Zwarte zwaan in de lente, foto Piet Grim Judasboom in bloei in Oost-Souburg, foto Maja de Wolf Een mini-Keukenhof bij Kasteel Westhove. foto Anne-Marie van lersel uit Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45