Vijfde kinderkunstweek van start met een zee vol Hofman-vissen Vanavond eerste aflevering van 'Zeeuwen in the West3 op televisie ZEELAND 9 Daan Wallis portretteert emigranten. Hij heeft te kort in de provincie ge woond om zich een Zeeuw te voe len, maar, zegt Daan Wallis (30): „Ik ben wel verliefd op Zeeland." Hij werkte anderhalf jaar als video journalist bij de PZC. Sinds tweeënhalf jaar woont hij in New York, waar hij als freelancer dat zelfde vak uitoefent. Vanaf de eer ste dag speelde hij met het idee iets te doen met Zeeuwen die naar de Verenigde Staten en Cana da zijn verhuisd. Nu is het er van gekomen. Vanavond zendt Om roep Zeeland de eerste aflevering 'Het gevoel dat ze meer Zeeuw zijn dan Nederlander zit er bij de meesten wel echt in' uit van de serie videoportretten Zeeuwen in the West. Wallis heeft acht afleveringen klaar, twee zijn er in de maak, en hij heeft plannen voor nog vijf portretten. Vanavond staat Björn Verduijn centraal, een Axelaar die negen tien jaar geleden naar Amerika ver trok en er uiteindelijk bleef han gen. Hij is foodmanager geworden van de Wereldbank in Washing ton, waar hij leiding geeft aan drie honderd mensen. Zijn hobby is ty pisch Amerikaans: hij bouwt vuur wapens. Wallis volgt de nog In het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland in Middelburg begon giste ren de vijfde editie van de Kinderkunstweek Zeeland (t/m 17 april). In totaal doen er ruim zeventig basisscholen mee, circa 10.000 leerlingen. Het thema is 'gewoon kunst'. Meer dan dertig galeries, ate liers en musea organiseren spe ciale activiteiten voor kinderen. Wim Hofman schilderde hon derden vissen voor de Kinder kunstweek. Leerlingen kunnen door kunstactiviteiten en mu seum- en galeriebezoek een stickerkaart bij elkaar sparen om zo voor 10 euro een unieke Hofmanvis aan te schaffen. Voor alle scholen is een spe ciaal Ideeënboek samengesteld, waarin suggesties staan voor kunstzinnige activiteiten. steeds met een Zeeuws-Vlaamse tongval pratende Verduijn op zijn werk, thuis en op de schietbaan. Voor de andere afleveringen film de hij onder anderen oud-Zeeuw en in Houston (Texas), New York en het Canadese Vauxhall. Tel kens logeerde hij een aantal dagen bij de Zeeuwen die hij interview de. Zo kon hij ze leren kennen en afspraken maken om ze te filmen op plekken waar je met een came ra niet zo snel komt. Drie van de geportretteerden fi gureren ook in het boek Zeeuwen in Amerika van voormalig PZC-ver- slaggeefster Lilian Dominicus. De anderen vond Wallis na intensief speurwerk via internet. „Ik ben vooral gaan zoeken op Facebook. Ik voerde alle plaatsen van Zee land in bij de zoekcri- teria en combi neerde die met plaatsnamen hier. Dan vond je bijvoorbeeld iemand die ge boren was in Kwadendamme. Maar het merendeel van de mensen die ik vond viel weer af, omdat bijvoor beeld bleek dat ze op jonge leeftijd uit Zeeland waren vertrokken, of omdat hun verhaal niet zo in teressant was. Want daar was ik naar op zoek. Men sen die nog steeds een band met Zeeland hebben en waarover echt een verhaal viel te vertellen." Eerder maakte Wallis verge lijkbare portretten van Braban ders en Gelderlanders in New York. De Zeeuwse serie had wat meer voeten in de aarde, omdat Omroep Zeeland verder wilde kij ken dan alleen New York. Wallis: „Daar zitten trouwens ook niet zo veel Zeeuwen." Anders dan Gel derlanders, hebben geëmigreerde Brabanders en Zeeuwen nog een apart plekje voor hun thuisprovin- cie. „Het gevoel dat ze meer Zeeuw zijn dan Nederlander zit er bij de meesten wel echt in." Tege lijk heeft Wallis goed in beeld ge bracht hoe de Zeeuwen zich heb ben aangepast in het land van de onbegrensde mogelijkheden. Ze werken er als kunstenaar, boer, le rares of verzekeringsagent. „Ze zei den vaak dat het ze in Nederland niet zou zijn gelukt om zoiets op te bouwen", vertelt Wallis. „Te gelijk zie je hoe ze hun afkomst koesteren. De Zeeuw se vlag wappert naast de Canade se, ze hebben Zeeuwse prullaria in huis. Dat is wel iets wat past bij de Amerikaanse maatschappij, het belang van je roots." Het was voor Wallis het eerste jaar in New York niet makkelijk om opdrachten binnen te slepen. Hij herkent de moeite om in het land iets op te bouwen, maar ziet ook een groot verschil met de Zeeuwen die hij film de. „Ik ben hier ook wel iets aan het opbou wen, maar ik heb geen green card, dus ik mag hier niet permanent werken. Ik heb een journalistenvi sum, ik zit hier op tijdelijke ba sis." DONDERDAG 7 APRIL 2016 Zoeken naar Zeeuwse roots door Ernst Jan Rozendaal Daan Wallis videojournalist Lees meer in Uitgids op pagina 4 Kinderkunstweek 2016: oog in oog met de vissen van Wim Hofman in het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland, foto Ruben Oreel De portrettenserie Zeeuwen in the West wordt elke donderdag uitgezon den, elk half uur vanaf 17.19 uur. 'GRATIS GOODIEBAG VÖ©R I EERSTE 300 KOPENDE KLANTEN B.B.V. 25,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41