'Kennelijk ben ik een gifkikker' 699 Ontdek Aruba! Dordts stel woont al jaren bij fabriek van Dupont waar C8 werd geproduceerd NIEUWS 3 Echtpaar laat bloed testen bij lab en ziekenhuis. Resultaat: zorgwekkende concentraties van zeer gevaarlijk C8. 749 Zonvakanties DORDRECHT. Op verzoek van deze krant lieten Jan en Ineke van Gen- deren uit Dordrecht hun bloed onderzoeken door het Albert Sch weitzer ziekenhuis in Dordrecht en een gespecialiseerd lab in Bre- men. Het paar woont al 32 jaar in de buurt van de fabriek van Du- pont. Vooral bij Ineke bleek de waarde extreem hoog: 83,6 micro gram per liter. Bij haar man was de waarde 28,3 microgram per li ter. Het RIVM schatte de waarde van omwonenden in het worstca- sescenario in op 10 microgram per liter. En die schatting gold al leen voor een specifiek risicoge bied rond de fabriek, waar Jan en Ineke nog buiten wonen. De uitkomsten zijn meer dan opmerkelijk, stelt onderzoeker Warry van Gelder van het Albert Schweitzer ziekenhuis. Vooral de waarde van Ineke. „Hoe komt het bij haar zo hoog? Ik heb hier echt geen verklaring voor." Volgens hoogleraar toxicologie Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht zijn de resultaten alarme rend. „Dit zijn opmerkelijk hoge waarden. De vrouw zit vlak on der de gezondheidskundige grens waarde. Maar omdat C8 afbreekt in het lichaam, mogen we aanne men dat hun waardes in het verle den nog veel hoger waren, en be duidend boven de risicogrens. Dat is beslist zorgwekkend." Kabinet Volgens de Utrechtse toxicoloog is niet te zeggen of de gezond heidsklachten van de vrouw, zo als een te hoge bloeddruk en een vergrote lever, te maken hebben met het hoge C8-gehalte in haar bloed. Wel vindt hij dat deze uitsla gen reden zijn voor een gedetail leerd en individueel bloedonder zoek in het hele gebied rond de fa briek, uitgebreider dan waar het kabinet onlangs toe besloot. „We moeten weten of deze mensen zeldzame uitzonderingen zijn, of dat dit rond de fabriek een alge meen beeld is. Dat laatste zou zeer verontrustend zijn en daar moet zo snel mogelijk duidelijk heid over komen voor de omwo nenden." In de Dupont-fabriek in Dord recht, waar teflon wordt gemaakt, werd tot 2012 decennialang met de stof C8 gewerkt. In 2013 is die stof aangemerkt als 'zeer gevaar lijk'. Uit onderzoek van deze krant bleek eerder dat het bedrijf al sinds de jaren '80 nadacht over de risico's van C8 en zelfs bloed tests uitvoerde onder de werkne mers. Die werden nooit gedeeld met de toenmalige Arbeidsinspec tie, de huidige Inspectie SZW. Die is naar aanleiding van bericht geving nu begonnen met een ei gen onderzoek. Ook het RIVM onderzoekt de situatie rond de fabriek. Het onderzoeksinstituut keek naar de jarenlange uitstoot van C8 door de fabriek in de lucht. In een eer ste rapport stelde de dienst drie weken geleden dat jarenlang meer is uitgestoten dan volgens het RIVM toelaatbaar is. Maar over gezondheidsrisico's vermeld de het rapport nog geen explicie- te inschatting: daarvoor is meer onderzoek nodig. Het kabinet be sloot een steekproef onder omwo nenden te laten uitvoeren. Uitsluiten Maar met de uitslagen van Jan en Ineke van Genderen in de hand is dat niet meer genoeg, stelt toxico loog Van den Berg. „Bij deze waar des kun je dus niet meer uitslui ten dat er gezondheidsrisico's zijn. Ik vind het zorgwekkend dat bij haar, een niet-werknemer van Dupont, zo'n hoog gehalte gevon den is." Het RIVM stelt in een reactie dat het moeilijk is om conclusies te trekken op basis van één me ting. „Dit onderstreept wel het be lang van een steekproef naar con centraties C8 in het bloed van mensen in de omgeving van de fa briek." Chemours, het bedrijf waar de fabriek sinds 1 jaar onder valt, laat weten niets over de bloedtests te kunnen zeggen. „We blijven in overleg met het RIVM en zullen alle informatie overhandigen voor het onder zoek, zoals we al tijden doen." Jan werkte er 35 jaar lang, sa men woonden ze in een huis op een paar kilometer van de fabriek. „Ik ben zo ontzettend teleurgesteld in Dupont", zegt Jan. Natuurlijk hadden ze wel eens het vermoeden dat er iets raars aan de hand was. Als Jan of één van zijn collega's weer een golf van rillingen door zijn lijf voelde, en een koortsaanval kreeg. Zomaar, tijdens het werk. „De teflonshake, zo noemden we dat onderling", zegt Jan. Of toen hij op z'n 46e een hartinfarct kreeg. Of als hij en zijn collega's weer eens bloed moesten afstaan van de baas, voor onderzoek. „Je hoor de er nooit meer iets van." Maar altijd relativeerden ze hun zorgen. Pas afgelopen maan den namen die toe. Over die bloedtests, over de uitstoot en over de bezorgdheid van toxicolo gen. Ook Ineke werd ongerust: al een jaar kampte ze met gezond heidsklachten. Een hoge bloed druk, een vergrote lever. Ze na men contact op met de krant. En toen die voorstelde om hun bloed te laten onderzoeken, stemden ze toe. Nu weten de twee dat ze extre me concentraties C8 in hun bloed hebben. Ineke nog veel meer dan Jan, opmerkelijk genoeg. „De waar heid wilden we, en die hebben we nu. Ik ben kennelijk een gifkik ker", zegt Ineke. Ook bij het Albert Schweitzer ziekenhuis is de verbazing over de uitslagen groot. Vooral die van Ine ke is zorgwekkend. „We dachten eerst: is er niet iets verwisseld?", zegt medisch directeur Warry van Gelder van het Result Laborato rium. „Maar het klopt." Het ziekenhuis wordt sinds de publicaties overspoeld met vra gen, en ook met aanvragen voor bloedtests.Door naar buiten te tre den, willen Jan en Ineke de nood zaak voor een algeheel bloedonder zoek in het gebied aantonen. „We doen dit ook voor anderen." De wereld is Kras Ga naar Kras.nl/aruba of bel 0900-969770cPg DONDERDAG 7 APRIL 2016 door Ingrid de Groot en Peter Groenendijk Jan en Ineke (rechts) laten bloed checken in het Albert Schweitzer Ziekenhuis, foto Jan de Groen Het leven van Jan en Ineke draaide om de Dupontfabriek. Ze ontmoet ten elkaar er, op het fietspad voor de fabriek. Nu blijkt dat die ge schiedenis in hun bloed zit. Uitslag bloedtest schol Inclusief huurauto tijdens het gehele verblijf! 9 dagen v.a. 9 dagen 9 dagen v.a. 9 dagen Aruba Blue Village Twee zwembaden met zonneterras Nu inclusief gratis ontbijt! Klantbeoordeling 7,5 Zie: Kras.nl/76314 Hacienda Wayaca Intiem en sfeervol appartementencomplex Ligging in een luxe villawijk Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/31907 Aruba Tropic Apartments Persoonlijke service Appartementen met uitzicht op het zwembad Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/31546 Paradera Park Kom tot rust in de groene, tropische tuin Centrale ligging en ruime appartementen Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/31458 Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3