26 Marco Borsato geeft een strandconcert Dj Paul van Dyk nog in ziekenhuis In Wat een Poppenkast! maakt de sprekende pop morgen zijn rentree op de tv. Dit keer draait het om BN'ers met makkelijk uit te vergroten karaktertrekken. Media Entertainment Marco Borsato geeft 10 september een con cert op het strand van Scheveningen. In het voorprogramma staan Kenny B. en Diggy Dex. Een dag eerder houdt Golden Earring een strandconcert in Scheveningen. De kaartverkoop voor Borsato begint vandaag. 4» Dj Paul van Dyk (44) ligt nog steeds in het ziekenhuis na zijn val van het podium tijdens een festival in Utrecht eind februari. De dj moet daardoor zijn optre dens tot half juni afzeggen. Koning Willem-Alexander, Herman den Blijker, Eva Jinek, Johan Derksen, Marco Borsato, Mark Rutte en (onder) Jandino Asporaat. Het waren de tij den van Thatcher, Reagan en Gor- batsjov. Als zij in de Britse satire Spitting Image hun gal spuwden over de toestand in de wereld, luisterde de natie aandachtig. Uiteraard waren het poppen die spraken, maar omdat hun stemmen zo griezelig echt klonken, kregen die woorden ge wicht. Ruim dertig jaar later is de spre kende pop getransformeerd van politieke spreekbuis naar karika tuur van de entertainmentwereld. In het tv-programma Wat een Pop penkast!, dat morgenavond begint op SBS 6, zijn er van de twintig ka rakters slechts twee werkzaam op het Binnenhof. Premier Mark Rutte is één van hen. Hij spreekt in één van de eer ste afleveringen niet over het Oek- raïnereferendum, maar gaat ze nuwachtig op date met Eva Jinek: 'Mark, dit is super awkward'. De bedoelingen van bedenker Jeroen van der Boom en produ cent John de Mol zijn helder: het pratende poppenkabinet moet vooral vermaken. Zo bespreken Ronald en Frank de Boer (Edwin Evers sprak hun stemmen in) de volle dos van Ronald na zijn 'haar- transpiratie' en zijn voorliefde voor botox. 'Louis van Gaal zei me dat ik me moest ont-plooien.' Veel gekozen prominenten figu reerden eerder al in De TV Kantine van concurrent RTL. Geert Wil- ders, Gerard Joling, Gordon en Jo han Derksen: ze zijn allen heerlijk uit te vergroten met hun karakte ristieke accent, herkenbare woord keuze of opvallende gelaatstrek ken. Of zoals poppenmaker Evert Josemanders zegt: „Met de pop van Peter R. de Vries was ik het snelst klaar. Die vooruitstekende onderkaak is heerlijk voor een poppenmaker." Grote verrassing in de collectie is Marco Borsato. De zanger moet het niet hebben van zijn spectacu laire vocabulaire en spreekt be schaafd Nederlands. Toch wordt hij verbazend echt neergezet door zanger Bart Brandjes, die Borsato in The Voice of Holland als coach had. „Toen hadden we elkaar vaak aan de telefoon en begon ik auto matisch een beetje van zijn spraak over te nemen", legt hij zijn be trokkenheid uit. Hoe doe je Borsato geloofwaar dig na? „Hij praat van oorsprong met een Noord-Hollands accent", zegt Brandjes. „Maar hij is ver huisd naar Laren en heeft zich aan geleerd netjes te spreken. Hij heeft zelfs een lichte Gooische 'r' gekregen. Verder is zijn stemge luid wat nasaal. Ik moet mijn keel een beetje dichtknijpen en wat speeksel verzamelen, dan kom ik dichtbij." En de taal? „Marco gebruikt vaak grote woorden. Hij zal nooit zeggen: 'Dat is volgens mij niet waar', maar 'Dit is on-voor-stel- baar!'. En hij is heel serieus. Best lastig om van hem een grappige pop te maken." Cultuur rrSf 1 Alleen échte BN'ers krijgen een eigen pop door Stefan Raatgever Wat een Poppenkast!, vrijdag, SBS 6, 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26