Fed Cup-coach Haarhuis legt druk bij Frankrijk SPORT 21 Rio of niet. Hoe het hebben laten zien TRIËST. De coaches van Oranje knepen el kaar de afgelopen dagen echt even in de arm in Triest. Een historische zege op Span je, de kolossen van Kazachstan kloppen en Duitsland voor het eerst in decennia ver slaan op een groot toernooi. Tijdens de eer ste dagen van het olympisch kwalificatie toernooi in Italië spotten de Nederlandse waterpoloërs met alle wetten. Daar deed de nederlaag tegen gastland Italië gisteravond niets aan af: 5-11. Natuurlijk heerst er ongeloof en euforie in het Nederlands team. Maar wat in het knusse hotel in Triest vooral naar voren komt bij spelers en stafleden is de ongeken de vastberadenheid. „Het is allemaal leuk en aardig, maar we hebben nog helemaal niets", klinkt het in koor. „We blijven met beide benen op de grond staan en weten dat het vrijdag D-day is", benadrukte assis tent-coach Hans Nieuwenburg gisteren. Morgen moet het gebeuren voor de wa- terpoloploeg. Winst in de beslissende kwartfinalewedstrijd betekent dat de man nen deze zomer mogen afreizen naar de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. Omgkeerde wereld Rio. Het zou de omgekeerde wereld beteke nen in het Nederlandse waterpolo. De man nen wel actief op de Spelen en de vrouwen niet. En dat terwijl de mannen het finan cieel gezien allemaal op eigen kracht moe ten doen en de vrouwen jaarlijks met een budget werken van ruim een miljoen euro. Waar de vrouwen op hun OKT in Gouda eind maart alles te verliezen hadden, heb ben de mannen deze week in Italië alles te winnen. Het motto van de ploeg van bonds coach Robin van Galen luidt niet voor UITSLAGEN OKT IN TRIËST Niet vreemd natuurlijk, gezien de rankings van beide ploegen. Het gastland treedt aan met drie speel sters uit de mondiale top 50: Kris hna Mladenovic (29), Caroline Garcia (44) en Alizé Cornet (45). Pauline Parmentier maakt het kwartet compleet. De beste Neder landse is kopvrouw Kiki Bertens, die deze week haar rentree maak te in de top 100. Ze staat op plek 96. Gespeeld wordt in Trélazé op een overdekte gravelbaan. Captain Haarhuis zag geen re denen zijn team te wijzigen. Hij koos ervoor het kwartet dat in fe bruari stuntte door Rusland in Moskou te verslaan opnieuw te se lecteren. Richel Hogenkamp, Arantxa Rus en Cindy Burger vor men met Bertens Team Neder land. Michaëlla Krajicek ontbreekt opnieuw. Ze is nog niet fit. 'Het is echt te hopen dat de druk van de favorietenrol en het optreden in eigen huis Frankrijk parten gaat spelen' Haarhuis maakt geen geheim van zijn tactiek. Hij duikt in de rol van underdog. En zal volgende week bij de persmomenten in Frankrijk herhalen dat de thuis ploeg het aan zijn stand verplicht is te winnen. „We moeten zelf al lemaal top spelen om kans te ma ken op de finale. Maar de Fransen moeten ook een beetje helpen. Het is echt te hopen dat de druk van de favorietenrol en het optre den in eigen huis ze parten gaat spelen", zei Haarhuis. Haarhuis schat de kansen voor Nederland op een nieuwe stunt in Frankrijk op zo'n 30 procent. „We hebben het nu acht keer op rij ge daan, waarvan zeven keer tegen op papier sterkere teams. In ons hoofd zit dat we kunnen win nen." Nederland won achtereenvol gens van Kroatië, België, Luxem burg, Wit-Rusland, Japan, Slowa kije, Australië en Rusland. Dat is de langste zegereeks ooit van het Nederlands Fed Cupteam. niets: Niets te verliezen, alles te winnen. Stap voor stap, dag voor dag. Even terug in de tijd. Amper drie jaar ge leden was het mannenwaterpolo in Neder land op sterven na dood. De ploeg kreeg geen financiële bijdrage meer van NOC*NSF en sponsoren waren er ook al niet. Stoute schoenen Sterspeler Luuk Gielen van Oranje trok be gin 2013 de stoute schoenen aan. Hij polste of Robin van Galen interesse had in de functie van bondscoach. Van Galens eerste reactie was: 'Ik ga toch niet aan een dood paard trekken?' Toen zijn waterpolomaatje Hans Nieu wenburg hem ook benaderde, ging de man die in 2008 de vrouwen naar olympisch goud coachte overstag. Van Galen en Nieuwenburg bedachten een plan waarbij bedrijven aandeelhouder of reisgenoot kunnen worden van Oranje. In ruil hiervoor mogen sponsoren bijvoor beeld teambesprekingen bijwonen. Door de ze constructie kan de ploeg inmiddels wer ken met een budget van enkele tonnen, waaraan ook de zwembond een steentje bijdraagt. De afgelopen drie jaar werkte Van Galen aan het verbeteren van het top sportklimaat, gaf hij jonge talenten een kans en bracht hij het geloof in de ploeg terug. Een jaar na zijn aan stelling benadrukte het waterpolo- boegbeeld dat zijn werk vooral gericht was op Tokio 2020. De kans dat Oranje 'Rio' zou halen schatte hij in op tien pro cent. Vorig najaar waren de kansen volgens Van Galen ge stegen tot twintig procent. En nu? Aan de vooravond van de cruciale kwartfinale van vrijdag is de kans op 'Rio' fifty-fifty. Het dode paard is getransformeerd tot een dartelend veulen. DONDERDAG 7 APRIL 2016 Geen dood paard, maar srss een dartelend veulentje door Natasja Weber Groep B: Kazachstan-Duitsland 11-11, Zuid- Afrika-Spanje 1-15, Nederland-ltalië 5-11 (1-3, 3-5,0-2,1-1). Stand: Italië 4-6, Nederland 4-6, Spanje 4-6, Duitsland 4-3, Kazachstan 4-3, Zuid-Afrika 4-0. Nummers 1 tot en met 4 naar kwart finales. De winnaars van de kwartfinales gaan naar Spelen. Programma vandaag: Spanje-Kazachstan, Nederland-Zuid-Afrika, Italië-Duitsland. Groep A: Canada - Roemenië 10-10, Rus- land-Hongarije 8-18, Slowakije-Frankrijk 8-10. Stand: Hongarije 4-7, Canada 4-6, Frankrijk 4-6, Roemenië 4-3, Rusl. 4-2, Slowakije 4-0. Programma vandaag: Frankrijk-Canada, Hongarije-Slowakije, Rusland-Roemenië. door Rik Spekenbrink ALMERE. Paul Haarhuis reist volgen de week met de Nederlandse ten nissters af naar Frankrijk voor de halve finale van de Fed Cup. En doet dat met een beproefd recept: de druk volledig bij de tegenstan der leggen en hopen dat die daar onder bezwijkt. Robin van Galen ziet de kansen op Rio steeds meer stijgen. Daar deed de nederlaag tegen Italië niets aan af. foto Gertjan Kooij Gevraagd naar de kansen van zijn mannenploeg om zich te plaatsen voor de Spelen, gaf Robin van Galen een jaar geleden nog aan dat die slechts 10 procent bedroegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21