Meeste Zeeuwen blijven thuis Waar is de Zeeuwse bioboer? 10 King Ayisoba brengt publiek in trance 64 procent van de kiezers tegen akkoord met Oekraïne Nederland stemt tegen het akkoord met Oekraïne. Het lijkt erop dat de kiesdrempel van 30 procent is gehaald. Meer over het referendum In Uit&Thuis DEN HAAG. De kiezers die de moei te namen om te gaan stemmen lieten gisteren een duidelijk 'nee' horen: 64 procent kleurde het hokje 'tegen' rood, slechts 36 pro cent stemde 'voor', zo blijkt uit de exitpoll van de NOS. De opkomst komt volgens die zelfde voorspelling uit op 32 pro cent, met een onzekerheidsmarge van 3 procentpunten naar boven of naar beneden. Dat duidt erop dat veel stemmers het associatie akkoord niet belangrijk genoeg vonden om de gang naar de stem bus te maken. Daarnaast lijken veel stem mers die eigenlijk vóór het ver drag zijn, thuis te zijn gebleven, in de hoop dat de grens van 30 procent niet gehaald zou worden. Niettemin doet de voorlopige uitslag het kabinet sidderen. Bij een geldig referendum moet het kabinet het verdrag heroverwegen Mocht de opkomst inderdaad bo ven de 30 procent uitkomen, dan kan de goedkeuring van het ver drag 'niet zonder meer doorgaan', aldus premier Rutte. Dat het om een raadgevend referendum, dus een advies gaat, doet daar niets aan af. In de wet staat dat het kabi net bij een voldoende opkomst het verdrag moet 'heroverwegen'. Rutte spreekt van een 'overduide lijke overwinning van het nee-kamp. Hij wil de tijd nemen om de uitslag te wegen. „Hier gaan we dagen, zo niet weken voor nemen. We laten ons niet op jagen." Procedure Het kabinet wacht eerst de defini tieve uitslag af. Die maakt de Kies raad op 12 april om 16.00 uur be kend. Morgen komen de minis ters bijeen. Allereerst wordt er gesproken over de te volgen procedure. Voor het kabinet is het eerste raadge vend referendum immers ook nieuw. Volgens Binnenlandse Za ken moet minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken, PvdA) met een voorstel komen. Regeringspartij PvdA verklaarde eerder al dat de uitslag bij vol doende opkomst moet worden ge volgd. Gisteravond zei partijleider Diederik Samsom dat het kabinet 'recht moet doen aan de nee-stem'. Coalitiepartner VVD heeft steeds in het midden gelaten hoe het 'ja' of'nee' zou wegen. 'Burgers zeggen: politiek, zoek het zelf uit' 14 Gekste campagne ooit 15 0 Jan Roos: 'Ik sta pas te springen als het zeker is' 16 Zo stemde Zeeland ZEELAND 10&11 VLISSINGEN. De meeste inwoners van Zeeland hebben gisteren het referendum over het associatie verdrag met de Oekraïne aan zich voorbij laten gaan. Van de Zeeuwen die hun stem wel uitbrachten koos ruwweg twee derde tegen en een derde voor het associatieverdrag. Het opkomstpercentage was in de gemeente Schouwen-Duive- land 36,8 procent, in Noord-Beve land 36,8 procent, in Kapelle 35,3 procent, in Borsele 32 procent en in Reimerswaal 30,8 procent, in Tholen 31,1 procent, in Sluis 31,5 procent en Middelburg 30,5 pro cent. In niet alle gemeenten werd de opkomstdrempel van 30 pro cent gehaald. In Vlissingen kwam 29,2 procent van de kiesge rechtigden opdagen, in de ge meente Hulst was dat 27,6 pro cent. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend of de kiesdrempel van 30 procent in de andere gemeenten in Zee land gehaald is. www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 7 april 2016 258e jaargang nr. 82 ZEELAND 2&3 o Wisselend weer Het is lang wachten op kiezers in verzorgingshuis Ter Weel in Krabbendijke. Op normale verkiezings dagen is het een drukte van belang, maar de SGP- achterban liet het referendum gisteren massaal link: liggen, foto Marcelle Davidse 'Nee' tegen verdrag doet kabinet sidderen door Hanneke Keultjes en Laurens Kok 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1