Familie Elita overweegt claim tegen Zaventem wegens nalatigheid Cruz en Sanders winnen verrassend in Wisconsin NIEUWS 15 Stilte rond 'lekken' pleitnota geen lid van een politieke partij zijn. Dat een van de rechters, on danks al die omzichtigheid, toch onder vuur is gekomen vinden deskundigen niet verrassend. Mening Want de argwaan bij Wilders zit diep. Maar de aanleiding vinden ze wel vreemd. Van Rens' uit spraken in Kijken in de Ziel bie den volgens Soeharno 'nul juridi sche reden' om haar weg te stu ren. „Dat zou pas zo zijn als ze daar bijvoorbeeld had gezegd dat ze de vrijspraak in het eerste pro ces niet terecht vond. Of Wil ders' uitspraken had afgekeurd. Maar een rechter mag nu een maal een mening over politiek hebben. En een mening hebben over een juridisch oordeel dat los staat van deze zaak." Een oordeel dat volgens De Roos niet eens zo vreemd is. „Veel juristen hebben kritiek geuit op de vervanging van die rechters tijdens dat eerste pro ces." Het is volgens de rechtsgeleer den dan ook geen toeval dat het bij een emotionele oproep van Wilders aan Van Rens is geble ven. En dat er geen officieel 'wra- kingsverzoek' ligt dat tot haar af treden moet leiden. Tak: „Het kan best zijn dat Wilders' advocaat Geert-Jan Knoops dat ook helemaal niet wil. Ik heb Knoops hoog zitten: hij begint echt niet aan een wra kingsprocedure als hij geen schijn van kans heeft." Soeharno ziet Wilders' aanval eerder als een 'strategische zet' dan als een juridische move. „Wilders wil al vanaf het begin duidelijk maken dat de rechters de PW niet welgezind zijn en zo'n zet hoort daarbij." Een ding is zeker. Wil Elianne van Rens het proces wél uitzit ten, zal ze elk woord moeten wikken. Nog meer dan ze de af gelopen 25 jaar al gewend was. Soeharno: „Wilders heeft haar bewust in de schijnwerpers ge zet. Al haar vragen en opmerkin gen worden getoetst op de vraag: is ze wel echt onpartijdig?" Bij de eerste dag van het Proces Wilders II was er grote com motie over 'het lek ken' van de pleitno ta van Wilders' advo caat Geert-Jan Knoops naar deze krant; inmiddels wil de raadsman er niks meer over kwijt. Het OM heeft Knoops gevraagd aangifte te doen, om dat er sprake zou kunnen zijn van een strafbaar feit maar dat is nog niet ge beurd. Knoops kondigde daags na de zitting aan eerst zelf een on derzoek te doen. Wat dat heeft opgele verd, is onduidelijk. Vandaag gaat de rechtbank wel in op Knoops' vraag het proces tijdelijk stil te leggen zolang 'het lek' niet boven is. De raadsman heeft zich niet bij de hoofd redactie van deze krant gemeld. De Deventerse van Liberiaanse komaf overleed twee weken gele den bij de terroristische aanslagen op het vliegveld in Brussel. „We hebben nog geen besluit geno men, maar we denken wel serieus na over het nemen van juridische stappen", aldus Randall Weah. Ook de ouders van de omgeko men broer en zus Pinczowski uit Maastricht overwegen juridische stappen tegen Zaventem. De familie Weah is van me ning dat het Belgische vliegveld de passagiers niet voldoende be schermde. Ze verwijzen daarbij naar het vernietigende oordeel dat de Belgische luchthavenpolitie vo rige week velde over de beveili ging van Brussels Airport. In een open brief schreef de luchthaven politie dat de terroristen makke lijk poolshoogte konden nemen op het vliegveld. Ook schreven ze dat er 'geen en kele veiligheidscontrole is van rei zigers en hun bagage in het lucht havencomplex tot en met de cen trale fouillering'. De terroristen konden daardoor zonder proble men met hun bommen de vertrek hal bereiken. Een crowdfundingactie die Eli ta's buurvrouw Glenda Rouw on langs startte om de begrafenis van de vrouw in Liberia te bekostigen, heeft ruim 2.500 euro opgeleverd. Daarmee is het doel bereikt. „Be dankt lieve mensen voor het done ren, wij hebben met z'n allen 2.500 euro opgehaald voor deze lie ve familie", zegt Rouw. Het geld zal zij aan de nabestaanden geven. Een crowdfundingactie die Eli ta's broer Oscar in de Verenigde Staten heeft opgezet, leverde 766 euro op. De stiefVader van Elita Weah woont daar. Donald Trump en Hilla ry Clinton waren soms al meer met elkaar be zig dan met de concur rentie in eigen partij, zo comforta bel zaten ze in het koploperszadel. Maar de goed geïnformeerde, om hun vriendelijkheid geprezen be woners van Wisconsin schudden de gedoodverfde Amerikaanse pre sidentskandidaten ruw wakker. De buit is nog niet binnen. Zeker niet voor Donald Trump, die Ted Cruz er in het besneeuwde hart van de VS vandoor zag gaan met bijna de helft van de stemmen en zelf maar liefst 15 procentpunt ach terbleef. Voor het eerst lijken onbehou wen uitspraken over bijvoorbeeld straffen na abortus hem de das om te doen. Het gat met de lijst aanvoerder kan Cruz haast niet meer dichten, maar hij heeft er wel voor gezorgd dat het Trump hoogstwaarschijnlijk ook niet lukt om een meerderheid van de gede legeerden te winnen: de tussen personen die op de partij conven ties pas echt de presidentskandi daat kiezen. Dat betekent dat er eind juli een 'open conventie' komt, waarbij gedelegeerden niet meer aan een specifieke kandidaat gebonden zijn en opnieuw een keuze mogen maken. Alles ligt dan weer open, als de gedelegeer den het tenminste aandurven om Trump de kandidatuur te ontzeg gen. Cruz gebruikt zijn vers verwor ven overwinningsaura om zich te profileren als het enige geloof waardige plan B. Het is een fabel achtig scenario voor Cruz, die de voorverkiezingen in februari be gon als deelnemer uit de categorie Voor het eerst lijken de onbehouwen uitspraken van Trump, zoals over abortus, hem de das om te doen religieus-conservatieve eendags vliegen, die wel vaker de eerste ronde in bijbelvast Iowa op hun naam schrijven. Nog onwaar schijnlijker is de steun uit de Re publikeinse partij die hij inmid dels krijgt. Je zou Cruz vermoor den middenin de Senaat, grapte zijn ex-tegenstander en senator uit South Carolina Lindsey Gra ham een paar weken geleden nog, en niemand zou op- of omkijken. Met zijn compromisloze, tegen draadse houding heeft de Texaan zich in Washington tot meest ver afschuwde collega gemaakt. Zijn team verspreidde het gerucht dat toenmalig concurrent Ben Carson uitstapte om zijn kiezers naar Cruz te lokken. Maar mensen als Graham en zelfs Jeb Bush roepen inmiddels toch op Cruz te kiezen, zij het met duidelijke tegenzin en puur om Donald Trump in de wie len te rijden. Bij de Democraten is Bernie Sanders ondanks de winst in Wis consin geen echte bedreiging voor Clinton, die nog altijd een voor sprong van zo'n 240 gekozen gede legeerden en 438 'supergedelegeer den' uit de partijtop heeft. San ders, een 74-jarige socialist waar van vorig jaar ook niemand een se rieuze gooi naar de kandidatuur had verwacht, ziet vooral die ande re beloning die winst in Wiscon sin hem oplevert: aandacht en elan. Hij hoopt ervan te profiteren in New York, waar over twee we ken een jackpot aan gedelegeer den te vergeven is. Als hij daar Clinton met grote overmacht ver slaat, kan de race nog omslaan. Sanders wil het dan óók laten aan komen op een open conventie. Het is niet aannemelijk dat het zover komt. Sanders' succes legt vooral de zwakke plekken van Clinton bloot. Ze doet het niet goed bij jongeren (81 procent stem de in Wisconsin voor Sanders) en maakt veel minder energie en en thousiasme los dan hij. In het be gin van de race was zijn tegen stand nog welkom: de kritiek dat ze de kandidatuur als een kroon prinses in ontvangst mocht ko men nemen, sneed niet langer hout. Nu de meeste staten geko zen hebben, zou Clinton haar pij len echter op de Republikeinen willen richten. Ze pakte Trump de afgelopen weken al aan, maar moet nu toch weer een stap terug doen om de steeds agressiever campagne voerende Sanders op af stand te houden. En daar heeft ze genoeg van, liet ze doorschemeren in een giste ren gepubliceerd interview met Politico. „Er is een hardnekkige, georganiseerde poging om mijn staat van dienst verkeerd voor te stellen. Ik stel dat niet op prijs", zei ze over Sanders. THE PI DONDERDAG 7 APRIL 2016 opstapt door Paolo Laconi DEVENTER. Nabestaanden van Elita Weah (41) uit Deventer overwegen het Brusselse vliegveld Zaventem aan te klagen wegens grove nalatig heid. Dat zegt Elita's broer Randall Weah. door Karlijn van Houwelingen De koplopers in de Amerikaanse voorverkiezingen gaan beschadigd de slotfase in. Zowel Trump als Clinton kreeg in Wisconsin een klap van de nummer twee. Ted Cruz en Bernie Sanders rekken de competitie zo tot diep in de zomer. Presidentskandidaat voor de Demo craten Bernie Sanders, foto AFP De Republikeinse presidentskandi daat Ted Cruz. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15