Onkreukbare Elianne van Rens door PW-leider beschuldigd van vooringenomenheid Kondigt rechter Van Rens haar vertrek aan in het proces tegen Wilders? Dat zou een heel fout signaal zijn, aldus deskundigen. 14 NIEUWS DEN HAAG. Een tijdje terug lijkt Elianne van Rens (59) nog zo'n goede keuze voor het veelbespro ken proces over 'minder Marokka nen' tegen PW-leider Geert Wil ders. Perfect bijna. Van Rens werkt al meer dan 25 jaar als straf- en civielrechter en heeft veel moei lijke zaken gedaan. De vreselijke moord op de Haagse juwelier Ruud Stratmann bijvoorbeeld. En ze heeft een blinkende staat van dienst: insiders zien haar als gede cideerd, kundig, helder. Van Rens, vroeger ook persrechter, schept er plezier in ingewikkelde juridische dingen eenvoudig uit te leggen. Ze lijkt bovendien zo neutraal als wat. In een interview in 2014 po neert ze zelfs dat ze 'nergens van' is. „Niet links, niet rechts." Een zwaargewicht, vat Theo de Roos (hoogleraar strafrecht) samen. „En iemand die heel wat druk gewend is." En toch gaat het verhaal dat Van Rens - na Wilders' verwijt dat ze 'vooringenomen' is - van daag het proces tegen Wilders vaarwel zegt. Dat Van Rens mis schien om persoonlijke redenen, misschien 'in het belang van de zaak', haar stoel in het 'rechtszaak van het jaar' al op de tweede zit tingsdag aan een ander laat. Maar of het waar is? Ze laat via een woordvoerder weten dat ze er niets over kwijt wil. „Op donder dag zal de rechtbank in Den Haag kenbaar maken wat de beslissin gen zijn op de door de heer Wil ders en zijn verdediging gedane verzoeken. Voor die tijd doen we daar geen mededelingen over." Overwinning Als Van Rens gaat, is dat niet min der dan 'verschrikkelijk', oordelen collega-juristen die de zaak met ar gusogen volgen. Peter Tak (emeri tus hoogleraar strafrecht): „Het zou een totale knieval voor Wil ders zijn. Want wat de reden van zo'n vertrek ook moge zijn; hij zal het als overwinning vieren. En het idee zal blijven hangen dat er iets mis was. Hoe onterecht ook." Ook De Roos noemt een voor tijdig vertrek 'een heel verkeerd signaal'. Jonathan Soeharno (hoog leraar rechtspleging) kan zich wel voorstellen dat er 'persoonlijke re denen' zijn om te gaan. „Maar het zou erg jammer zijn. En juridisch volstrekt onnodig", aldus Soehar no. Waar gaat het allemaal ook weer over? Die eerste zittingsdag in het proces over 'minder Marok kanen', half maart, heeft Wilders Van Rens gevraagd zich terug te trekken (te 'verschonen' in juri disch jargon). Zolang zij voor hem zit, zit er voor hem geen eerlijk proces meer in, meent hij. Wil ders wijst naar haar optreden vo rig jaar augustus in het NTR-pro- gramma Kijken in de Ziel. Daar zei Van Rens tegen minimumstraffen te zijn; iets wat de PVV juist wel wil. En ze bekritiseerde het be sluit om bij het eerste proces te gen Wilders zo'n vijf jaar gele den de zittende rechters te vervangen. Een beslissing die Wilders juist goed uit kwam. Aanval van Wilders zou een strategische zet zijn om te laten zien dat rechters de PW niet welgezind zijn De aanval op Van Rens komt niet uit de lucht vallen. Wilders wantrouwt het Openbaar Ministe rie en de rechterlijke macht al heel lang. Hij ziet ze als 'D66-bol- werken'. En staaft dat vaak met een onderzoek van tijdschrift Vrij Nederland uit 2013. Daaruit blijkt dat 28 procent van de rechters op de partij van Wilders' politieke aartsvijand Alexander Pechtold stemt. Al dit wantrouwen was ook juist de reden voor de rechtbank Den Haag om lang voor aanvang van dit proces op zoek te gaan naar rechters van het on kreukbaarste soort. De rech ters mochten bijvoorbeeld Rechter Voorzitter G. Wlkloi De rechters Elianne van Rens, Hendrik Steenhuis en Sijbrand Krans tijdens de eerste openbare zitting in de strafzaak tegen Wilders. foto Remko de Waal/ANP Totale knieval' als rechter door Eefje Oomen Rechter Elianne van Rens. foto Frank Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14