12 NIEUWS De reputatie van de WD als partij van Law Order staat op het spel, als weer een justitieminister moet vertrekken. Wie volgt hem op? Dijkhoff, Kamp of... DEN HAAG. De pijn zit diep bij de liberalen. Het in 2010 speciaal op getuigde 'superministerie' van Vei ligheid en Justitie zou het uithang- bordje van de WD worden. Stren gere straffen, sobere gevangenis sen, meer rechten voor slachtof fers. Nu na Ivo Opstelten en Fred Teeven met Van der Steur een der de bewindspersoon door een affai re dreigt te sneuvelen, is alle glans weg. De criminaliteitscijfers dalen weliswaar, maar daar tegenover staat een reeks aan incidenten. De bonnetjesaffaire van Teeven en Opstelten. Het gedraal met infor matie. De verziekte sfeer op het ministe rie. De missers van Van der Steur. Zo wordt een mi nisterscrisis ook een partijprobleem voor premier Mark Rutte als WD-voorman. De verkiezingen zijn immers nog maar elf maanden weg. De vooruitzichten voor vandaag zijn niet best. Alle ingre diënten voor een poli tieke dood zijn daar. Een verstoorde ver trouwensband met zijn ambtenaren, gebutste geloof waardigheid en een hausse aan kri tiek in de media. Nog los van alle bespottingen bij Lucky tv ('Ard, ik wil jou zo even spreken'). Dus balanceert Van der Steur in het debat over de Brusselse aan slagpleger Ibrahim el Bakraoui op het randje. „In woorden doet men veel, maar of dat in daden ook zo is, dat moet nu echt maar eens dui delijk gaan worden", zegt CDA-lei- der Sybrand Buma. „De indruk is steevast gewekt dat we de zaakjes op orde hebben, maar als er vra gen worden gesteld, is het ant woord niet eens in orde. Of het be leid dat wel is, zal in het debat moeten blijken." Zeker nu Van der Steur dinsdagavond in een Ka- merbrief beaamde dat de diensten 'scherper' hadden moeten zijn toen de latere Brusselse aanslag pleger El Bakraoui door Turkije werd uitgezet naar ons land. Zon der dat de Turken meldden wie hij exact was, en waarom hij werd uitgewezen. Uit die brief blijkt bovendien dat Nederland enkele weken voor de aanslag hoorde dat El Bakraoui was gelinkt aan de aanslagen in Pa rijs. Het blijft onduidelijk waarom onze politie toen niet naar hem op zoek is gegaan. In het verdedigingsarsenaal van Van der Steur ont breekt vandaag in ie der geval het wapen van de excuses. Daar kan hij na drie eerde re affaires en evenzo veel knievallen niet meer mee aankomen. Of het nu was na de affaires rond pro fessor George Maat of Volkert van der Graaf - toen hij onjuiste in formatie gaf en onte rechte kritiek uitte- of na zijn eigen vreemde rol in de Tee- vendeal waarbij hij als controlerend Ka merlid meeschreef aan een kwalijk pers bericht van het minis terie dat hij daarna zou erven. Van der Steur moet vooral to nen dat hij 'controle' heeft over de terreurbestrijding. Waar andere ministers snel vergeven zouden worden, kan een verbaal foutje hem fataal worden. Christenunie, CDA, D66: nie mand zegt per se uit te zijn op zijn scalp. Want: wordt de terreur bestrijding beter van wéér een nieuwe minister? Maar de maat is vol: het moet vlekkeloos. Overleeft hij wel, dan zal de op positie hem de volgende elf maan den onder curatele houden en voortdurend herinneren aan eer dere missers. Wel zo prettig, met de verkiezingscampagne op komst. Van der Steur kan vandaag niet wéér met alleen excuses aankomen Als Van der Steur sneuvelt, wie moet dan wel zijn geterg de en grote ministe rie leiden? De ideeën aan het Bin nenhof zijn niet tal rijk, ook niet bij de oppositie. Het func tieprofiel wel: ie mand die rust kan herstellen, strak lei ding geeft en de cul tuuromslag op het ministerie (van in formatie verhullen naar meer open heid) doorzet. Het pragmatisme van staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel) is dan toepas selijk. Hij zou een stoeltje door kun nen schuiven, maar wordt te onervaren geacht. Omdat de VVD ook al moeite had om Opstelten en Teeven te vervan gen, kijkt men nu liever uit naar 'ze- kerheidje'. Een gede gen, meer ervaren, rasbestuurder. Mi nister Henk Kamp (nu Economische Zaken) wordt in dat verband genoemd. Minister laat de hele WD wankelen door Tobias den Hartog De Syrische vluchteling Amar Resol 'woont' nu op het strand van Chios, hij is gevlucht uit het kamp: „Afghanen hebben mijn geld en telefoon gestolen. Het is gevaarlijk daar." foto Thijs Kettenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12