Politie te laat ter plaatse in nood Een prinses bestelen, zeldzaam maar niet uniek Vermaard woordspelletje mét Lucille Werner op SBS 6 NIEUWS 11 Sinds de lancering in 1989 ging meer dan eens de stekker uit het programma. Insiders zijn zeker van een comeback. CANNES. Lingo gaat vrijwel zeker aan zijn tweede leven beginnen. Het is het best bewaarde geheim onder de aanwezige Nederlanders op de inter nationale tv-beurs in Cannes: Lingo keert dus tóch weer terug. Niet bij de publieke omroep? Dan wel op een commerciële zender. SBS zou het razendpopulaire programma, dat in 2014 van de publieke omroep verdween, nieuw leven in willen bla zen. De omroep zelf houdt de kaarten nog tegen de borst. „We maken niet bekend met wie we achter de scher men wel of niet in gesprek zijn en waarover. Pas als iets echt rond is dan maken we dat bekend of bevestigen we dat", luidt de officiële reactie. Lu cille Werner was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Groot gemis Lingo stopte in september 2014. In ja nuari van dat jaar verplaatste het pro gramma met Lucille Werner van NPO 1 naar NPO 2. De kijker heeft het programma helaas niet goed we ten te vinden, redeneerde de omroep toen. Werner kwam vervolgens terug met een ander dagelijks spelletje, Pointless. Over het einde van Lingo riep Werner toentertijd dat het een programma betrof waar ze moeilijk afscheid van kon nemen. Ook zou ze nog 'bijna dagelijks' horen dat kijkers het als een groot gemis ervaren. Oud-politicus Ed Nijpels onder nam in 2014 als voorzitter van de om roep AVROTROS nog een vergeefse poging om het populaire programma te behouden. In 2006 stond Lingo ook al onder druk. Toen wilde de net coördinator van Nederland 1 het pro- De Winter laat in een reactie weten dat het 'aanhoudende gerucht' van de rentree hem ook heeft bereikt gramma van de buis halen. Het trok te veel oudere kijkers, terwijl de pu blieke omroep wilde verjongen. Dat leidde tot nogal wat commotie. Zelfs toenmalig premier Jan Peter Balken ende bemoeide zich ermee. Oud publiek Producent Harry de Winter, die de quiz 25 jaar geleden lanceerde, ver weet de publieke omroep dat het spel moest verdwijnen omdat het een oud publiek trekt. „Ik vind de ziekte dat men het publiek steeds te oud vindt echt heel erg. De Nederlandse bevol king is voor minstens 60 procent bo ven de 50 jaar en jongeren kijken geen tv", aldus de tv-maker toen in het deze krant. De NPO ontkende dat leeftijd een rol speelde in de keuze om Lingo te laten vallen. De Winter laat nu in een reactie weten dat hij het 'aanhoudende ge rucht' van de rentree hem ook heeft bereikt. 'Wat ik als oorspronkelijke ei genaar leuk vond om te horen'. Op 5 januari 1989 werd de eerste Lingo, met presentator Robert ten Brink, door de VARA uitgezonden. Tot en met december 1992 presen teert hij 213 afleveringen. Francois Boulangé nam vervolgens het stokje over en presenteerde tussen januari 1993 en juli 2000 maar liefst 2043 afle veringen. In september 2000 verhuisde Lin go naar de TROS en ging Nance het spelletje presenteren. Tot en met au gustus 2005 komt zij tot 1164 afleve ringen. Lucille Werner werd de vol gende, zij presenteerde het program ma bijna 2000 keer. In het Groningse De Marne is de politie slechts in 30,5 procent van de gevallen binnen een kwartier ter plaatse. Andere regio's zoals Schiermonnikoog (33,3 procent) en het Friese Ferwerderadiel (41 procent) doen het niet veel beter. In totaal kwam de politie het afge lopen jaar in ruim 15 procent van de gevallen te laat, terwijl de lan delijke norm 10 procent is. Grote steden als Amsterdam en Rotterdam halen de norm niet, maar vooral dunbevolkte delen van Friesland, Groningen, Dren the en Zeeland komen slecht uit de bus. De politie scoort boven dien slechter dan in 2014, terwijl politiebaas Ruud Bik beterschap had beloofd. De PvdA en de SP willen minis ter van Veiligheid en Justitie Ard van der Steur volgende week woensdag aan de tand voelen over de slechte rapportcijfers. „De reac tiesnelheid van de politie is niet al leen bepalend in zaken van leven en dood, ook de pakkans van da ders hangt ervan af', zegt PvdA- Kamerlid Ahmed Marcouch. SP-Kamerlid Nine Kooiman wijt de reactietijden aan de bezui nigingen binnen de politie. „Dit is wat je krijgt als je 200 van de 400 politiebureaus sluit en ook bezui nigt op politieauto's. De minister stelt alles in het werk om de veilig heid van zowel burgers als agen ten op het spel te zetten. Ook het inroepen van assistentie kan ge vaarlijk lang duren." Voorzitter Geert Priem van de politievakbond ANPV: „Agenten zijn overbezet door het sluiten van bureaus, ziekteverzuim, de vluchtelingen en antiterreurbe- leid. De vraag is of de norm van 90 procent nog wel realistisch is." Toen prinses Margarita zich er wil de vestigen 5,5 jaar geleden, de wo ning aan Raaphorst 1 in Wasse naar, viel één ding al op: hoe mak kelijk haar villaatje in het bos te benaderen was. Waar haar volle neef, koning Willem Alexander, een hoog hek om zijn landgoed heeft staan, kun je vanaf de wan delpaden bij Margarita's optrekje zo naar binnen gluren. Nóg een re den die inbreker Joey misschien had om de woning van Margarita te bezoeken: de prinses ontwerpt sieraden, en niet van die goedko pe: van 2.000 tot 14.000 euro. Op Raaphorst 1 is haar designbedrijfje De Parme Design gevestigd, naar haar achternaam. Een geheim is het ook niet: vanaf 2014 scoort ze er publiciteit mee. Wellicht dat Joey M. het bij ei kaar optelde: een prinses die dure sieraden ontwerpt in een beschut gelegen woning waar je zo naar toe loopt. Proberen maar. „De prinses is lid van de koninklijke fa milie, maar niet van het Konink lijk Huis, dat is een verschil", zegt een woordvoerster van Margarita. „Zij geniet niet de bewaking van de Dienst Bewaken en Beveiligen- van de marechaussee." Joey M. tikte 21 december een ruitje in en ging er vandoor met, volgens de dagvaarding, 'een groot aantal sieraden, waaronder Lang kon hij niet genieten van zijn koninklijke glimmers. Via DNA-sporen werd Joey M. al na één dag opgepakt oorbellen, hangers voor een ket ting, ringen, een paarse hanger met diamanten en een ring met een diamant'. Althans, het Open baar Ministerie verdenkt hem daarvan. Lang kon Joey niet van zijn koninklijke glimmers genie ten. Via DNA-sporen werd de bij de politie bekende Joey na één dag opgepakt. Hij zit nog vast. Hoe zeldzaam ook, inbreken in koninklijke vertrekken of bij le den van de koninklijke familie is niet iets waar Joey M. een primeur mee heeft gescoord. In 1926 al klom een onverlaat over de schut ting van het koninklijk paleis in Amsterdam en kneep er met enke le ridderorden tussenuit. Spectacu lairder was het toen prinses Julia na in 1987 werd bestolen van juwe len. Met helikopters zouden de dieven Juliana's vakantiewoning in het Italiaanse Porto Ercolé heb ben weten te bereiken. Vandaag mag M. aan de rechter uitleggen waarom hij het deed. DONDERDAG 7 APRIL 2016 Terugkeer evergreen Lingo krijgt groen licht door Gudo Tienhooven Lucille Werner keert terug met Lingo en na tuurlijk de beroemde groene en rode ballen. foto Freek van Asperen door Koen Voskuil DEN HAAG. De politie is bij noodge vallen regelmatig te laat ter plaat se. De norm om in 90 procent van de gevallen binnen een kwartier aanwezig te zijn, wordt vooral in noordelijke provincies niet ge haald. door Victor Schildkamp Prinses Margarita de Bourbon de Parme foto Remko de Waal/ANP wassenaar. Joey M. (21) uit Noot dorp waagde het op 21 december 2015: inbreken bij een lid van de koninklijk familie. Thuis bij prinses Margarita om precies te zijn, stal hij sieraden. Maar zó moeilijk en uniek is zijn 'prestatie' ook weer niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11