Veertig rovers zijn er de baas' NIEUWS 7 VOOROORDELEN OVER NEDERLAND HASJ, KAAS EN IETS MET VOETBAL Onze (vooroorde len over Oekraïners werden de afgelopen dagen getoetst door verslaggever Bob van Huët. Nu is het hun beurt. OEKRAINE-REFERENDUM 6 APRIL Het Sobornaya- plein in Odessa is de plek waar je Oekraïners van al le leeftijden ont moet. Er staat een batterij autootjes voor kinderen, kunstenaars exposeren kitscheri ge schilderijen, omaatjes verko pen mierzoet gebak en bedelende zigeuners worden weggestuurd. Mannen in zwarte jasjes schaken onder een luifel of spelen domino met een beangstigende vinger vlugheid. Studenten kussen voor misschien wel het mooiste huis van de stad, een bijna instortend paleis van een van de adellijke Eu ropese families die hier voor de Eerste Wereldoorlog zomerverblij ven hadden. Een deel lijkt uitgebrand. Er wordt mee gespeculeerd, ruzie om gemaakt, zegt Violetta Velie- va. Ze is bloemdesigner en be stuurslid van 'WIJ', een actieve vereniging van vrouwelijke onder nemers. Naast haar dagelijkse job doet ze het nodige charitatieve werk en werkt ze aan de promotie van haar stad. Velieva wil wel een voorspel ling doen van wat de mensen op het plein ons straks gaan zeggen over Nederland. Meest gegeven antwoorden: 1. Tulpen 2. Legale hasj 3. Kaas. En dan nog iets met voetbal, vreest ze. Dat blijkt ook wel te kloppen. Ongeveer drie kwart van de aangesproken men sen op het plein noemt wat ze al dacht. Slechts een enkeling weet van het referendum. Velieva zet zich in voor het Fes tival van de Zee, zeg maar de ha vendagen van Odessa, in juni. De gemeente levert alle accommoda- ties en zorgt voor de beveiliging. Zijzelf heeft een artistiek budget van ï-ooo dollar, een schenking van een anonieme donor. Dat geld zal grotendeels opgaan aan het spotgoedkoop huren van geluids installaties. De artiesten en presen tatoren doen het voor niks, zoals velen die de historische maar ver vallen stad een warm hart toedra- Sergui twijfelt als hij het buurland van Nederland mag noemen. 'Frankrijk?', gokt hij gen. Velieva weet zelf dat Rotter dam een andere grote haven is. „Hebben ze daar ook havenda gen?" Jarenlang had ze een bloemen winkel. „Nederlandse bloemkwe kers leveren de beste bloemen en komen hun afspraken na. Zowel de mannen als de vrouwen." Die laatste aanvulling bevreemdt. „In Amerika komen vooral mannen hun afspraken altijd na, in Oekraï ne zijn vrouwen betrouwbaarder als je zakendoet. In Nederland maakt het niet uit", weet ze. In de vlakbij gelegen stadstui nen bij de winkelrijke Deribasovs- kayastraat is toevallig Bogdan Schwertz van kanaal 7, een lokaal televisiestation, aan het werk. Voor het dagelijkse ontbijtpro- gramma maakt hij een komisch in termezzo op basis van moeilijke woorden rond een actueel thema. Morgen blijkt de 'Dag van de Geo logie' dus vraagt Schwertz voorbij gangers maar eens wat een 'anticli- naal' is. Dat weet zelfs in het ge studeerde Odessa bijna niemand dus hebben de kijkers lol om de foute antwoorden. Het lijkt nog het meest op de Nederlandse tele visie anno 1964. Laten we eens doen alsof het morgen de 'Dag van Nederland' is. Wat weet de verslaggever zelf te vertellen? Hij moet even den ken. „Hmm, Holland. 1. Een tole rant land. 2 Coffeeshops, mijn vrienden zijn er geweest, haha 3. Fietsen 4. Kaas." De reporter blijkt een groot voetbalfan dus dat is makkelijk: Van Basten, Robben, Van der Vaart, Zlatan Ibrahimo- vic. Dat de laatste een Zweed is die ooit bij Ajax speelde, doet er niet toe. Geen Cruijff? „Och na tuurlijk", zegt hij bijna veront schuldigend. „Cruijff is van voor mijn tijd maar ik heb veel over hem gehoord en natuurlijk de beelden gezien. Iedereen in Oek raïne die van voetbal houdt, kent zijn naam. Wat een voetballer en wat erg dat hij dood is." Zijn cameraman Sergui twijfelt als hij een buurland van Neder land mag noemen. Frankrijk?, gokt hij. Vier passerende studen ten van de rechtenfaculteit van de marine zijn er ook niet zo zeker van. Zweden? Engeland? „Bij Zwit serland", zegt het enige meisje in de groep zonder uniform. Waarmee associëren ze Neder land: 1. Hasj. Meer niet? De mei den moeten hard lachen. Nou vooruit dan 2. Kaas 3. Chocola 4. Bloemen. Op een bankje aan de zijkant mijmert Natalia. Ze is 80 en laat haar identiteitsbewijs zien als ze ongeloof ziet bij de Nederlandse journalist. Ex-docent natuurkun de aan een middelbare school. Ze spreekt Frans en verontschuldigt zich voor haar 'versleten kennis', ze is al twintig jaar gepensio neerd. Ze somt op: 1. Staalfabrie ken en mijnen. 2. Amsterdam, Rot terdam. 2. Rembrandt, Van Gogh 3. Kaas 4. Thlpen 5. Dapper volk te gen het water en Duitsers 6. Een koningin. Kent ze koningin Maxima? Nee. Wel die vorige. Ze kijkt op als ze hoort dat Nederland inmid dels een koning heeft plus een Ar gentijnse koningin. „Is ze goed?", vraagt Natalia dan onverwacht. „Als ze goed kan besturen kan ze beter naar Argentinië gaan. Daar hebben ze haar harder nodig dan in Nederland, denk ik." De dag eindigt bij 'WIJ', een bu sinessclub van vrouwen. Velieva stelt de bekende vraag. Antwoord: 1. Tulpen 2. Haring 3. Hasj. De meeste leden zijn weieens in Ne derland geweest. Voorzitter Hele na Samsonava denkt dat er min der verschil is tussen de ambities van haar club en wat Nederlandse vrouwen willen dan tussen beide landen. „Wij vrouwen werken hard en daarnaast denken we aan de toekomst. Dat doen vrouwen meer dan mannen. Ook in Neder land, weet ik zeker." Wat vinden Bekende Nederlanders (met een Oekraïne-link) van het referendum? Vandaag: Jort Kelder Zijn kritiek op het associa tieverdrag steekt tv-ma- ker en financieel journa list Jort Kelder (51) niet onder stoelen of banken. „De financiële kant is mijn groot ste probleem. En niemand kijkt daarnaar! Oekraïne kan poten tieel het nieuwe Griekenland wor den. De handel tussen Oekraïne en Rusland is zo goed als stilge legd. Daarom moesten de Europe se Unie en het IMF al 30 miljard euro in het land steken. En daar zit óók Nederlands geld bij. Het gaat rechtstreeks naar de oligar chen." „Dat zijn zo'n veertig man, veer tig rovers, die de macht in Oekraï ne in handen hebben. Zij hebben voor een roebel en een ei de voor malige staatsbedrijven gekocht en zijn daar rijk mee geworden. Die politieke elite maakt de dienst uit. Die gaat niet met alleen goede voornemens zo maar weg. Het is naïef van de EU om dat te den ken. Als een land geen goed bestuur heeft, kun je er geen goed geld naar toe brengen. Vergeet ook niet dat dit land ook in oor log is met Poetin. En nu zeg ik niet dat we op de knieën moeten voor Poetin - be slist niet - maar het land is wel verscheurd. Dat moet eerst opge lost worden." „Zo zwart-wit is het niet. Kijk, die meisjes in hun hippe H&M- jackjes op het Maidanplein gun ik het allerbeste. De homo's daar ook. Als het een puur handelsverdrag - we schrappen de handelsbar rières - zou zijn, zou ik te kenen bij het kruisje." „Dan moeten ze hun eigen ver drag nog maar eens lezen. Impliciet staat integratie daar óók in. Ik denk dat het drie, vier jaar duurt en dan is het land kandidaat-lidstaat. En dan gaan de geldsluizen pas écht open. Kijk naar Polen. Dat heeft sinds het EU-lid is al 100 miljard euro van Europa gekregen." „Zo werkt het in de wereldpoli tiek niet. Er zijn mensen in Brus sel die gezegd hebben dat ze er voorstander van zijn dat Oekraï ne bij de EU komt. Die mensen willen uit een soort blind idealis me de EU tot Kazachstan oprek ken. En Oekraïne wil het ook. Wat heb ik daar dan nog aan toe te voegen?" WOENSDAG 6 APRIL 2016 Holland? Ver van Odessa Foto boven: Studenten van de marineopleiding. Rechtsboven: Reporters van Kanaal 7, de lokale tv in Odessa. Rechtsonder: Violetta Velieva in de bloemen- zaak van een oud-collega, foto V. Pavlychkoto door Hanneke Keultjes Wat is uw bezwaar tegen dit verdrag? Wie zijn dat? Duidelijk. U bent tegen het verdrag. Zegt het kabinet niet keer op keer: dit is een handelsverdrag? Premier Mark Rutte zegt: we hebben vetorecht dus dat gaat niet gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7