10.000 6 NIEUWS REFERENDUM Kritiek in Kamer op stembiljet Buikgriep is verstorend Ook Saba stemt voor referendum Velen protesteren via het Oekraïne- referendum tegen het kabinet en de EU. Na vandaag zullen ze alleen maar bozer zijn. B> 'M e 63-jarige Jan Uding, vrijwilli ger in een ver pleeghuis in de Haagse Schilders wijk, blijft van daag thuis. Uit protest tegen het kabinet en 'alle mooie verhaal tjes'. Het is hier net zo'n corrupte bende als in Oekraïne. „Als je een maal in de Tweede Kamer hebt ge zeten, word je vanzelf burgemees ter of wethouder. Ik zie die Pecht- old op tv roepen over het verdrag: 'stem ja, stem ja, stem ja', omdat het zo goed zou zijn voor ieder een. Je ziet gewoon dat hij zit te liegen." Stemmen heeft boven dien geen zin, denkt de Hagenaar, dat verdrag komt er toch wel. Kiezers willen vandaag veel meer zeggen dan alleen wat ze van het associatieverdrag met Oek raïne vinden. Maar liefst tweeder de van de stemmers geeft met 'voor' of'tegen' een oordeel over de Europese Unie, blijkt uit opinie onderzoek van Maurice de Hond. Ook spreekt twee derde zich in dit referendum uit over 'de wijze waarop democratie in Nederland werkt'. Nog eens 42 procent zegt dat hun stem hun oordeel over het kabinet weergeeft. Onvrede Het viel politicoloog Martin Rose- ma, gespecialiseerd in kiezerson derzoek, al eerder op. „De EU is het belangrijkste motief voor kie zers. Hun onvrede zit diep en daar is slim op ingespeeld door de ini tiatiefnemers van het referendum. Jan Roos en consorten hebben het gepresenteerd als een referendum over de EU. Dat beeld draai je niet makkelijk meer om." Mensen voelen zich niet ge hoord, zegt onderzoeker Paul Dek ker van het Sociaal en Cultureel Planbureau. „Dat komt nu naar buiten. De elite is te ver afgedre ven van de gewone burger, is het gevoel. In de EU gebeuren allerlei dingen waarop gewone mensen geen greep hebben." De uitbreiding van de Unie met tien vooral Oost-Europese lan den in 2004 ging veel mensen bij voorbeeld te snel. Een jaar later kwam de grote onvrede aan het licht tijdens het referendum over de Europese grondwet, waar een meerderheid tegen stemde. Sinds dien is de boosheid niet vermin derd. Dekker: „Sommige mensen voelen zich vernacheld, omdat de grondwet voor hun gevoel toch is doorgegaan onder een andere naam: het verdrag van Lissabon." In theorie zou een volksraadple ging kunnen helpen het vertrou wen in de politiek te verbeteren. Het is immers een directe manier om invloed uit te kunnen oefe nen. Maar met dit referendum zal het wantrouwen alleen maar toe nemen, voorspellen deskundigen. „Het is een recept voor teleurstel ling", zegt Rosema. Want de uitslag heeft waar schijnlijk weinig gevolgen, ook als de tegenstemmers de meerder heid halen. Als de opkomstdrem pel niet wordt gehaald, kan het ka binet de uitkomst van het referen dum simpelweg negeren. Als de drempel wel wordt gehaald, moe ten het kabinet en het parlement het verdrag 'heroverwegen'. Rosema: „Maar het verdrag is dan niet ineens van de baan. 27 an dere lidstaten hebben er ook mee ingestemd. De Nederlandse rege ring heeft nauwelijks invloed om echt wat te veranderen." Dit refe rendum is dus vragen om een nieuwe teleurstelling voor de kie zer die toch al boos is. Hulp beloofd Silvia Overtoom (65), gepensio neerd IND-ambtenaar, houdt al vast rekening met een domper. „Er wordt met het verdrag beloofd dat er hulp zal komen, waardoor het allemaal beter zal worden in Oekraïne. Nou, daar komt niks van terecht. Dat heeft de historie ook wel uitgewezen. Poetin blijft via allerlei lijntjes daar toch bepa len wat er gaat gebeuren." En hoe wel ze gaat stemmen, denkt ze net als Jan dat regeringspartijen VVD en PvdA de uitslag toch naast zich neerleggen. „Het zal naar buiten worden gebracht als 'Nederland zegt weer nee', en dat is het." In de Tweede Kamer is dinsdag kritiek geuit op het stembiljet voor het Oekraïne-referendum. De SP, fervent tegenstander van het Europese samen werkingsakkoord met Oek raïne, vindt het biljet 'ver schrikkelijk onduidelijk'. SP-Kamerlid Ronald van Raak wilde nog gistera vond een debat, maar kreeg geen meerderheid. „Er is nog nooit zo'n stem biljet geweest, ook niet bij het referendum over de Eu ropese grondwet in 2005", klaagt de SP'er. In het stembureau van het Almeerse zorgcentrum Bui- tenhaeghe (Almere Bui ten) kan vandaag niet wor den gestemd over het asso ciatieverdrag met Oekraï ne. Door een uitbraak van het beruchte norovirus (buikgriep) heeft de ge meente, op advies van de GGD, besloten het stemlo kaal in deze zorginstelling niet te openen. Stemmers kunnen naar twee andere bureaus in de buurt. Het norovirus is zeer besmette lijk en gaat gepaard met misselijkheid, braken en diarree. Niet alleen in Nederland kan de bevolking zich van daag in het referendum uit spreken over het EU-associ- atieverdrag met Oekraïne. Ook op de Caribische eilan den Bonaire, Saba en St. Eustatius, die de status van bijzondere gemeente heb ben, kunnen de bewoners naar de stembus om hun voorkeur aan te geven. Bij de meest recente verkiezin gen, voor het Europees Par lement in 2014, ging het om een kleine 14.000 stem gerechtigden. De uitslag daar is vrijdag op het einde van de mid dag pas bekend. Jan Uding blijft thuis, uit protest tegen het kabinet: het is hier net zo'n cor rupte bende als in de Oekraïne, foto's Marco de Swart Het wordt hoe dan ook weer een teleurstelling door Maarten van Ast en Deborah Jongejan D DEN HAAG ALMERE Zeker 10.000 Nederlanders in het buitenland hebben al een stem uitgebracht over het associatieverdrag met Oekraïne. Dat meldt het Bureau Verkiezingen. Hoeveel stemmen naar de ambassades zijn gestuurd, is nog onbekend. 16.169 Nederlanders in den vreemde hebben zich voor deze keer geregistreerd. THE BOTTOM Silvia Overtoom gaat wel stemmen, maar is sceptisch over wat er na het re ferendum gebeurt: Poetin blijft de regels bepalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6