Maximaal vergoed 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som Hij heeft nog geen van goederen Staatje mederekeninghouder diep in het rood, dan ben jij ook hoofdelijk aansprakelijk krijgt wel een nog geen cent van de erfenis ontvangen, maar leen belastingaanslag Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk CTS ,£$9ra Een alternatief voor de en/of-reke- ning is de en/en-rekening. Bij een en/en-rekening moeten jullie in principe voor iedere transactie samen naar de bank komen. Jullie kunnen wel afspreken welke trans acties op voorhand gezamenlijke toestemming hebben, zoals een au tomatische incasso van de huur of energiekosten. Internetbankieren is weer niet mogelijk, wel kunnen de rekeninghouders het saldo chec ken. Een en/en-rekening is in prak tijk zo onpraktisch dat veel banken hem niet meer aanbieden. DUBBELE BESCHERMING TEGEN FAILLISSEMENT VAN BANK Het tegoed op een en/of-rekening in Nederland wordt gegarandeerd door het depositogarantiestelsel. Gaat de bank failliet, dan krijg je 100.000 euro vergoed. Bij een en/of-rekening op naam van twee rekeninghouders mogen beide re keninghouders aanspraak maken op het depositogarantiestelsel, dus maximaal 200.000 euro. Maar let op: als een rekeninghouder nog meer rekeningen heeft, geldt het maximum voor alle saldi gezamen lijk (zie Proef op de som). Nadelen GEVOELIG VOOR FRAUDE Je mag met iedereen een en/of-re- kening openen. Dat is prettig, maar brengt ook risico's met zich mee. Een gezamenlijke rekening kan uit komst bieden wanneer je moeite hebt om je geldzaken te regelen, bijvoorbeeld als je - vanwege je hoge leeftijd - niet goed met inter net kan omgaan. Met een en/of-re- kening kan zoonlief via internet bankieren de energiekosten over maken of controleren of er genoeg op je rekening staat. Maar als ouder moet je er wel van overtuigd zijn dat je rekening bij je kind in goede handen is. Andersom moetje er als kind trouwens ook zeker van zijn datje vader of moeder geen onverantwoorde betalingen doet. Staatje mederekeninghouder diep in het rood, dan ben jij namelijk ook hoofdelijk aansprakelijk. BELASTINGAANGIFTE DOEN IS LASTIGER De aangifte van een en/of-rekening is lastiger dan bij een gewone be taal- of spaarrekening. Je moet im mers bepalen wie het saldo opgeeft bij de Belastingdienst. Het lijkt misschien logisch om allebei de helft op te geven, maar zo zijn de fiscale regels niet. Elke rekening houder moet het bedrag opgeven bedrag op dat hij of zij op de reke ning heeft gestort. Het is daarom verstandig om gedurende het jaar goed bij te houden wat jullie over maken. Bij fiscale partners is het gelukkig een stuk gemakkelijker. Zij mogen de vrijstelling aan elkaar overdra gen. Hierdoor maakt het niet uit welk saldo op de gezamenlijke re kening van wie is. Je wordt niet meer automatisch fiscale partners als je gaat hokken. Heb jullie samen geen kind, eigen huis of pensioen, dan moeten jullie naar de notaris voor een samenlevings contract om fiscale partners te worden. KANS OP BLOKKERING BIJ OVERLIJDEN Als je mederekeninghouder over lijdt, kun je meestal nog wel bij de en/of-rekening. Alleen passen en creditcards op naam van de overle dene worden automatisch geblok keerd. In beginsel kun je dus nog altijd bij je geld. Maar bij onenig heid kan een erfgenaam ervoor zor gen dat de gezamenlijke rekening wordt geblokkeerd. Alleen met toe stemming van alle erfgenamen kan deze blokkering weer worden opge heven. Het saldo op de rekening dat toebe hoort aan de overleden rekening houder, behoort tot zijn of haar nalatenschap en moet volgens het testament worden verdeeld. Mocht er geen testament zijn, dan bepaalt het erfrecht naar wie het geld gaat. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van de spaarzame senioren Henk (67) en Thea (66). Henk en Thea uit Mid- delharnis hebben lang geleden, in het begin van hun huwe lijk, samen een en/of- rekening afgesloten. Daarop staat na lang sparen en door wei nig uit te geven het saldo van 150.000. Henk heeft nog een eigen spaarpotje van 60.000 euro, dat heeft hij op een aparte rekening gezet waarvan alleen hij de beheer der is. Thea heeft een vorde ring ter hoogte van de helft van 150.000, dus 75.000 euro. Thea krijgt 75.000 euro onder het depo sitogarantiestelsel vergoed. Henk heeft een vor dering van in totaal 135.000 (75.000 euro 60.000 euro). Daarvan krijgt hij de maximale vergoeding onder het depositogarantiestelsel van 100.000 euro vergoed. Hoewel hi j nog geen cent van tie erfenis van zijn overleden vader heeft ontvangen, krijgt hij wel belastingaanslagen die hem moedeloos maken. De man aan mijn bureau is ten einde raad: nu zijn vader is overleden, dreigt hij zijn toeslagen kwijt te raken. Zonder die toeslagen kan hij de huur van zijn huis niet betalen en komt hij misschien op straat te staan. Kan ik hem helpen? Hij is enig kind en maatschappelijk lang niet zo succesvol als zijn vader. Geen onaardige jongen, maar niet zo slim. Weinig opleiding, twaalf ambachten dertien ongelukken, klein baantje. Hij redt het financieel maar net. Na de dood van zijn vader wacht hem een erfenis. Zijn ouders zijn in gemeenschap getrouwd. Zijn financiële zor gen zouden voorbij moeten De helft van de gemeenschap gaat naar zijn moeder, de an dere helft delen zij als erfgenamen. Maar zijn vader heeft in zijn testament een langstlevendebeding laten opne men. De zoon krijgt zijn erfenis pas na het overlijden van zijn moeder. Zij kan tot die tijd het geld gebruiken om te voorzien in haar levensonderhoud. Geen probleem, de zoon heeft geen haast. cent heeft ontvangen uit de erfenis, heeft hij wel een belastingaanslag ont vangen over de 75.000 euro die hij - ooit - zal erven. Bovendien zal hij, zo is hem verteld, elk jaar belasting moeten betalen over zijn vermogen uit de erfe nis. Omdat hij volgens de fiscus vermo gen heeft, raakt hij waarschijnlijk zijn huursubsidie en andere toeslagen kwijt. Gelukkig kan ik hem geruststellen. Aan het betalen van de erfbelasting valt niet te ontkomen. De Belastingdienst wil ermee voorkomen dat er na de dood van de langstlevende partner voor de fiscus niets meer te halen valt omdat het geld op is. Maar het goede nieuws voor de zoon is dat de moeder de aanslag moet betalen; van zijn erfdeel, dat wel. Bovendien is er sinds enkele jaren de re geling defiscalisering, een tegemoetko ming van de fiscus aan erfgenamen die nog op hun erfdeel moeten wachten. Zij hoeven daardoor geen vermogensbelas ting te betalen zo lang ze hun erfdeel niet hebben ontvangen. Daardoor houdt de man dus recht op zijn toeslagen en kan hij in zijn huis blijven wonen. Opge lucht verlaat hij mijn kantoor. Makkelij ker kan ik het voor mijn cliënten meestal niet maken, leuker soms wel. ffcJOHAN NEBBELING woensdag 6 april 2016 GO !'i_ ju', v i^1"' "i 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl Erfbelasting Maar nu wordt hij op de huid gezeten door de Belastingdienst. Hoewel hij nog geen Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51