Weggestreepte informatie was geen 'censuur*, vindt Middelburgs college Meeste vissen planten zich niet voort in brakke Zeeuwse kreken ZEELAND 5 Het gaat niet goed met de visstand in de Grote Kreek bij Ouwerkerk. Vandaag begint een grootschalig uitzetproject. Beste Zeeuwse singer-songwriter mag optreden in Porgy Bess De Grote Kreek bij Ou werkerk is de komen de drie jaar het decor van een grootschali ge proef met kweek- vis. Slaagt het onder zoeksprogramma, dan is het de be doeling het uitzetproject uit te brei den naar andere brakke viswateren in Zeeland, zoals de Schelphoekkreek bij Serooskerke (S) en de Westkapel- se Kreek, aldus Emiel Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland. In de kreek pal voor het Waters noodmuseum worden vandaag de eerste van vijftienhonderd tarbotten dit jaar uitgezet. In iets mindere mate wordt het water over een tijdsbestek van drie jaar in het kader van het pro ject Platvis in de Polder eveneens ver rijkt met bot en bruine forel. De opzet gaat beduidend verder dan de leden van de lokale hen gelsportvereniging Oosterschelde iets meer te doen geven op hun favo- 'Als ik een dagje op de kreek ga vissen mag ik blij zijn met twee, drie forelletjes' riete visstekje, benadrukken hsv-se- cretaris Peter Willemse en Derks. De tienduizend kweektongetjes die in 2011 bij wijze van spontaan experi ment werden uitgezet, laten zich nau- welijks nog vangen. Het vermoeden is dat het merendeel de strenge win ter dat jaar niet heeft overleefd. Ook de zuurstofarme onderlaag van het water in de kreek kan de boosdoener zijn. „Maar er is onvoldoende serieus onderzoek naar gedaan om met meer zekerheid te kunnen zeggen wat de oorzaak is", zegt Derks. „Dat project was amper voorbereid. Nu gaan we het heel anders aanpakken. De leden van de hsv krijgen een registratie- kaart, waar ze hun vangsten exact op gaan bijhouden. Ook zullen ze regel matig watermonsters nemen. Verder kijken we zelf met schietfuikjes en netten wat we tussen de zeven en twaalf meter diepte vangen." Tot een meter of zes is het water in de kreek zuurstofrijk. Onder die grens nemen de overlevingskansen voor vis snel af. Het onderzoek moet een betrouw baar beeld opleveren van de wa terkwaliteit en de visstand in de Gro te Kreek, zeggen Derks en Willemse, en meer inzicht verschaffen in de ef fecten van de zoute kwel uit de Oos terschelde. Die kennis wordt gedeeld met het waterschap en Staatsbosbe heer, in de hoop dat de kwaliteit van het viswater kan worden verbe terd. „Het water van de Westka- pelse Kreek bijvoorbeeld is kraakhelder vergeleken met Ouwerkerk. Maar wat dat verschil maakt? We weten heel weinig over dit soort brakke wateren." Het gaat niet echt goed met de visstand en daarmee de hengelsport op de Deltawateren. HSV Ooster schelde is de afgelopen vijftien jaar bijna de helft van de leden kwijtge raakt, zegt Willemse. De 500 die nog regelmatig een hengeltje uitgooien, vangen nauwelijks nog iets. „Als ik een dagje op de kreek ga vissen mag ik blij zijn met twee, drie forelletjes. Ik hé! Iemand die fanatieker is, vangt misschien iets meer." De HSV Ooster schelde heeft het exclusieve visrecht van de Grote Kreek. Om de achter ban tegemoet te komen werd begin dit jaar ook al 400 kilo forel uitgezet in de kreek. Anders dan in de zoete binnenwateren, planten de meeste vissen zich in de brakke Zeeuwse kre ken niet voort. TARBOT Dat schrijven B en W in ant woord op vragen van D66. Deze partij stoorde zich aan de hoeveel heid weggestreepte informatie en noemde dat 'censuur'. Volgens B en W was de informatie vertrou welijk, omdat er bedrijfsnamen in stonden. Deze bedrijven brengen mogelijk ook een bod uit op Wa terpark Veerse Meer, zodra de cu rator klaar is met het bidbook voor de overname van het failliete recreatiepark bij Arnemuiden. Het college stelt dat het te wei nig tijd had om alle betrokkenen te vragen of zij bezwaar hadden te gen het verstrekken van de infor matie aan de raad. Daarom zijn de namen onleesbaar gemaakt. 'Wij begrijpen uit uw vragen dat onze inschatting over deze pragmati sche aanpak niet overeenkomt met uw beleving'. D66 vond het ook opmerkelijk dat de Rekenkamer van de ge meente het stuk wel ongecensu reerd heeft mogen inzien. 'Dit had zo niet mogen gebeuren', er kennen B en W. 'Op dat moment hebben we te lichtvaardig de infor matie ter inzage gegeven'. D66 wilde weten of het college bereid is voortaan alleen ongecen sureerde stukken ter inzage te leg gen. 'Dat is wel ons uitgangspunt', stellen B en W. Zij vragen er ook begrip voor dat ze afwegingen moeten maken 'indien het ver trouwelijke informatie van derden betreft'. TERNEUZEN. Het Bureau City Marketing Terneuzen en Zee- landjazz, de samenvoeging van Scheldejazz in Terneuzen en het Internationaal Jazzfestival Mid delburg, speuren naar muzikale talenten. Die kunnen zich vanaf vandaag melden voor de verkie zing van de beste singer-song- writer van Zeeland. De verkiezing is opgezet om de beoefening van (jazz)muziek, vooral door jongeren, te stimule ren en te promoten. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk maan dag 9 mei inschrijven via info@stadterneuzen.nl onder ver melding van Singer-Songwriter Zeeland 2016. Uit de inschrijvingen worden twaalf deelnemers geselecteerd, die tijdens drie voorrondes (za terdag 21 mei in café Du Com merce, 28 mei in café 't Bierwin keltje en zaterdag 4 juni in Vest zaktheater De Paerdenstal, alle drie in Terneuzen) drie eigen nummers brengen. Een vakjury met Herman Brock jr, Hans van Bellen en Kees van Dorst kiest de vier finalisten. De finale is za terdag 11 juni in Porgy Bess. De winnaar mag er in een voor programma optreden. WOENSDAG 6 APRIL 2016 1500 tarbotten op proef Peter Willemse, Emiel Derks en Sander Visch (vlnr) van kwekerij Fry Marine met de door Marcel Modde Peter Willemse hengelsportvereniging tarbot die vanaf vandaag wordt uitgezet in de kreek bij Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema De gekweekte tarbot voor het Platvis in de Polderproject komen van Fry Marine uit Kamperland. De eerste vissen wor den uitgezet door gedeputeerde Jo-An- nes de Bat en wet houder Jacqueline van Burg. door Maurits Sep MIDDELBURG. Het wegstrepen van informatie uit een document aan de gemeenteraad was geen 'cen suur', maar vooral een 'pragmati sche aanpak'. Het college van B en W van Middelburg erkent wel dat het zo de controlerende taak van de gemeenteraad heeft beperkt. door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33