'Veerkracht van de delta is enorm' Proef met bunkeren vloeibaar aardgas in Vlissingen 4 ZEELAND Lng ontbrak nog in het portfolio van Zeeland Seaports. Met een proef die maandag begint, verandert dat. VLISSINGEN. De haven van Vlissin gen krijgt een bunkerpunt voor schepen die op lng ofwel vloeibaar aardgas varen. Het gaat om een proef die komende maandag be gint. Havenbedrijf Zeeland Seaports zet daarmee een eerste stap op het lng-pad. Aanstichter van het proefproject is de rederij Chemgas, die transpor ten van gassen verzorgt. Een aantal tankschepen vaart op lng, een rela tief schone brandstof die de uit stoot van broeikasgassen aanmerke lijk vermindert en dus de toekomst is voor de zee- en binnenvaart. Chemgas lost en laadt regelmatig bij de Vopak Terminal in Vlissin gen, waar chemische gassen en lpg worden opgeslagen. Dan is het han dig als je de eigen brandstoftanks meteen kunt volgooien met lng. Tot nu toe kon dat niet in Vlis singen, maar daar komt vanaf maan dag verandering in. „We ontvangen dan - toevallig - een splinternieuw schip van Chemgas, de Sundowner. Dat heeft twee lng-brandstoftanks van elk 20 ton op het dek staan. Die worden vanaf de wal door een tank wagen gevuld, eigenlijk net zoals je zelf aan de benzinepomp tankt, maar door het vonkgevaar gelden voor het bunkeren van lng nog strengere veiligheidsvoorschriften", zegt Danny van Solm, projectleider lng bij Zeeland Seaports. Overheve len van lng van een vrachtwagen naar een schip (truck-to-ship in vaktaal) mag tijdens het proefpro ject uitsluitend op een stuk kade aan De Kaloothaven. Voor de proef kreeg Zeeland Seaports gisteren de toestemming van de autoriteiten. Van Solm: „Slechts een half jaar na het verzoek van Chemgas kunnen we nu met het project beginnen. We hebben goed samengewerkt Als de proef slaagt, wil Zeeland Seaports in het havengebied nog drie bunkerlocaties voor lng inrichten met onder meer de Veiligheidsre gio Zeeland en de Regionale Uitvoe- rings Dienst Zeeland. De korte lij nen in Zeeland hebben hun voorde len." Voor de proef kreeg Zeeland Seaports ruimhartig informatie van naburige havens met lng-facilitei- ten. „Van die expertise hebben we veel profijt gehad." De proef loopt tot eind dit jaar. Als die slaagt, wil Zeeland Seaports in het havengebied nog drie bunker locaties inrichten, allemaal truck-to-ship, zegt Van Solm. Het havenbedrijf heeft ook plannen om de Ing-service verder uit te breiden. „We zijn bijvoorbeeld in gesprek met de haven van Zeebrugge, die al over een lng-terminal beschikt. Mo gelijk kunnen we samenwerken bij het bunkeren van schip naar schip. Onlangs heeft een andere reder ons daarvoor benaderd." Voor de lange termijn ambieert Zeeland Seaports nog steeds de bouw van een Zeeuwse lng-termi nal voor de op- en overslag van vloeibaar aardgas. Van Solm: „Dan zou je zowel zee- en binnenvaart schepen als vrachtwagens kunnen voltanken. Voor zo'n terminal heb je echter wel ruimte en een markt partij die er in wil investeren no dig." 112-nieuws Agressieve man aangehouden Een 27-jarige automobilist uit Roosendaal is maandag avond rond zes uur aange houden omdat hij vermoe delijk onder invloed was van drugs of medicijnen. De man zou aan de Edison- weg in Vlissingen in een geparkeerde auto aan het ruziën zijn geweest met een vrouw. Hij zou daarbij een paar trappen hebben uitgedeeld, en ook tegen de auto aan hebben ge schopt. De man is overge bracht naar een politiecel in Torentijd. Een arts nam bloed van de man af, dat wordt onderzocht op drugs en/of medicijnen. Arrestaties in zaak beelden Twee mannen zijn maan dag in een woning aan de Ossenhoofdstraat in Goes aangehouden in verband met de gestolen Christus beelden. De beelden doken halverwege vorige maand op bij een oudijzerhandel in Kapelle. De mannen, 54 en 43 jaar oud en afkom stig uit Goes, worden er van verdacht dat zij iets te maken hebben met de dief stal danwel heling van de bronzen beelden. De man nen zijn overgebracht naar een politiecel in Torentijd en zullen daar vandaag ge hoord worden over de zaak. Hennepkwekerij ontmanteld Aan de Ampèreweg in Mid delburg is gisteren een hen nepkwekerij van zo'n zes honderd plantjes ontman teld tijdens een speciale ruimingsdag. De plantjes zijn aangetroffen op de eer ste etage van een loods op industrieterrein Arnestein. Of er iemand is aangehou den, is niet bekend. Medewerkers van energie bedrijf Delta hebben onder zocht of er mogelijk stroom gestolen is. Zes hardrijders op de bon De politie heeft maandag zes automobilisten be keurd wegens snelheids overtredingen in dertigkilo- meterzones in Axel en Ter- neuzen. In Axel bij Magrette is tus sen 15.00 en 18.45 uur ge controleerd. Daar werden drie processen-verbaal uit geschreven voor het over schrijden van de maxi mumsnelheid met meer dan 20 kilometer per uur. Tussen 19.45 en 21.00 uur werd gecontroleerd op de Margarethaweg in Terneu- zen. Hier werden drie pro- cessen-verbaal opgemaakt vanwege het overschrijden van de maximumsnelheid. Het wordt een lezing met een hoopvolle toe komstvisie: de Zeeuw se delta kan de sterkste en mooiste natuurregio van Ne derland worden. Van heel West-Europa zelfs. Als we wil len... Als we minder op puur eco nomisch gewin uit zijn, als boe ren en groenen elkaar het licht in de ogen gunnen, als we met z'n allen gaan werken aan een voor ie dereen en alles leefbare delta. Dat is in het kort de bood schap, die directeur Johan van de Gronden van het Wereld Natuur Fonds (WNF) morgen laat horen in Middelburg. Hij doet dat in het kader van de tweejaarlijkse Thijs Kramerlezing. 'Als we het water meer als bondgenoot gaan zien, is de kans groot op een spectaculair herstel van de natuur* Thijs Kramer (1955-2006) was een kwart eeuw belangenbeharti ger van de natuurbescherming, vanaf 1985 bij de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), vanaf 2001 bij Staatsbosbeheer. In 2003 werd hij voor de PvdA dagelijks provincie bestuurder. In 2006 kwam hij tij dens een vakantie in China bij een noodlottig ongeval om het le ven. ZMF en Zeeuwse Bibliotheek organiseren nu voor de vijfde keer de Thijs Kramerlezing, morgen om 14.00 uur in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg. Johan van de Gronden is filo soof, schrijver en sinds 2006 direc teur van het WNF. Voor die tijd werkte hij bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, het Ontwik kelingsprogramma van de Verenig de Naties en de ontwikkelingsor ganisatie SNV. Hij woonde en werkte vele jaren in Paramaribo, Johannesburg en Kopenhagen. Paradijs In zijn lezing wil hij ook wat 'liefde' voor het deltagebied tot ui ting laten komen. Van de Gron den stamt uit een samengesteld gezin op de Veluwe, hij was de jongste van dertien kinderen. In zijn jonge jaren verhuisde het he le gezin elk jaar een maand lang naar Zeeland. Vanuit die ervaring en in lijn met het 'Natuurdag- boek' van Hans Warren ziet hij de provincie als 'een verloren para dijs': „Er is de afgelopen halve eeuw ontzettend veel verloren ge gaan." Desondanks ziet Van de Gronden de toekomst voor Zee land optimistisch. Het Plan Ture luur - met dank aan Thijs Kramer - is er al. Verder zegt de WNF-di- recteur: „De kans op natuurher- stel in de delta is heel groot. Zoals we het nu zien, is de veerkracht enorm. Als we het water meer als bondgenoot dan als vijand gaan zien, krijgen we een spectaculair herstel van de soortenrijkdom in de delta. Combineer dat met het behoud van de Zeeuwse tradities en eigenheid, en je krijgt een uniek klimaat voor wonen en toe risme. De delta kan één van de mooiste natuurlijke gebieden van West-Europa worden." Lng nu ook in haven door Frank Balkenende VLISSINGEN GOES MIDDELBURG AXEL r door Jan van Damme Johan van de Gronden directeur WNF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32