cÉa. I a I EPZ maakt werk van Fukushima-maatregelen Coördinator terrorismebestrijding bepaalt inzet militairen A |:jj fs Ook zonder gewapende militairen aan de poort is het nucleaire deel zwaar beveiligd ZEELAND 3 Pk! t Vijf veiligheidsringen rond kerncentrale (oplopend) O O O O De maatregelen behelzen met name verbetering van noodvoor zieningen in het geval de elektrici teit uitvalt. Zes maatregelen zijn noodzakelijk om Borssele 'Fuku- shima-proof te maken. Dat gaat om het automatisch inschakelen van reserve-noodwaterkoelsyste- men, onder meer om het splijtstof bassin na een incident koel te hou den. Normaal gebeurt dat handma tig, maar als dat niet mogelijk is, worden de koelsystemen straks au tomatisch ingeschakeld. Verder plaatst EPZ een extra batterij op het tweede nood- stroomnet. Daardoor kunnen klep pen worden geopend om stoom af te blazen als alle wisselspanning is uitgevallen. Tevens kunnen straks de afsluiters van regel- en koelsystemen ook vanuit de reser- ve-regelkamer worden bediend. Een andere 'Fukushima'-maat- regel is een nieuwe aansluiting die het mogelijk maakt met mo biele pompen de kernreactor te koelen. Ook laat EPZ twee extra aansluitpunten voor een mobiele dieselgenerator monteren. De ge nerator kan worden opgestart als alle andere noodstroomvoorzie- ningen zijn uitgevallen. Verder modificeert de exploitant het koel systeem van het splijtstofopslag- bassin. Daarnaast wil EPZ ook de buitenkant van het reactorvat kun nen koelen. Bij een nucleair onge val kan straks water uit twee bron nen (reactorput en reservesys teem) worden benut om het vat koel te houden. Dat voorkomt of De nieuwe Kernenergiewet vergunning van EPZ is vanaf vandaag in te zien bij de gemeente Borssele. vertraagt het doorsmelten van het reactorvat. Ook komt er een tweede aan sluiting op het landelijke 38okV-elektriciteitsnet. De start en hoofdvoeding van de kerncen trale zijn nu door vier elektrici- teitsmasten verbonden met het i5okV-schakelstation van lande lijk netbeheerder Tennet. Het verbeteringspakket komt voort uit 1. de veiligheidsevaluatie die EPZ elke tien jaar houdt en i. uit de stresstest waaraan 140 kern centrales in Europa na de nucleai re ramp in het Japanse Fukushima zijn onderworpen. Borssele werd vervroegd geïnspecteerd. De kern centrale kwam goed uit de stress test, maar er volgde wel een serie noodzakelijke acties uit om de kerncentrale nog veiliger te ma ken. Een aantal - bijvoorbeeld de kerncentrale minder kwetsbaar maken voor overstromingen - is al uitgevoerd. Vorig jaar constateer de een onderzoeksteam van de in ternationale atoomwaakhond IAEA dat EPZ de resterende, nood zakelijk geachte veiligheidsmaatre gelen te traag uitvoert. EPZ zet nu een flinke stap door 35 maatrege len en honderden klussen uit te voeren tijdens de onderhouds- stops in 2016 en 2017. In de nieuwe ontwerpvergun- ning zijn de maatregelen en eerde re vergunningen samengebald. De ontwerpvergunning kan vandaag worden ingezien bij de gemeente Borsele en de nucleaire toezicht houder ANVS in Den Haag. meters dikke betonlaag is de buitenste laag van de kerncentrale. De nachtmerrie van el ke beveiligingsdienst is dat de eigen medewerkers zich tegen hun werkgever keren. Of dat ze daartoe ge dwongen worden. Scree ning van eigen personeel is daarom van groot be lang. Dat behoort bij EPZ uiteraard bij het beveili gingsplan. Terreurverdachten Een incident in een van de kerncentrales van Doel in 2014 onderstreept het belang van het goed door lichten van de eigen men sen. Een medewerker van Doel had toen opzettelijk smeerolie uit een stoom turbine laten weglopen. Volgens het hoofd van de Belgische terreurbestrij ding waren terroristen hier mogelijk verantwoor delijk voor. In februari van dit jaar kreeg de Belgische politie een video in han den waarop te zien was hoe terreurverdachten een topman uit de nucleaire sector bespioneerden. Het beveiligingsplan, in clusief aanvallen door hackers, van EPZ voldoet aan de eisen van de over heid en de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrij ding in het bijzonder. Dat betekent dat alle scenario's en acties daarop in beeld zijn, dus ook van een aan val vanuit de lucht. Regel matig worden die scena rio's geoefend. EPZ bepaalt niet zelf hoe zwaar de beveiliging dient te zijn. De Nationaal Coördinator Terrorismebe strijding stelt het drei gingsniveau vast. Die ni veaus zijn: minimaal, be perkt, substantieel en kri tiek. Voor Borssele is het drei gingsniveau al een hele tijd 'substantieel'. Of en wanneer militairen rond de kerncentrale moeten worden geplaatst, bepaalt de nationaal coördinator, niet de directie van de kerncentrale. Voor terroristen zijn ge makkelijkere doelen dan een kerncentrale te vin den. Maar dat betekent niet dat ze er niet aan den ken. Waakzaamheid blijft geboden. De politie vond ruim tien jaar geleden bij de Hofstadgroep een 'plat tegrond' van de centrale in Borssele. En ook de video die in België werd gevon den laat zien dat terroris ten een ongezonde belang stelling hebben voor nucle aire installa ties. waakhonden inzetten. De ringen dicht bij het nucle aire deel kom je normaal gesproken niet door. In 2005 lukte het actievoer ders van Greenpeace nog op de bol te klimmen, maar sinds de toegenomen terroristische dreiging zijn de beveiligingsmaatrege len zo opgeschroefd dat geen milieu-activist nog tot het nucleaire deel kan doorstoten. Detecteren, vertragen en reageren, luidt de bevei- ligingstrits bij EPZ. De be veiligingsmedewerkers zijn namelijk zelf onbewa pend. Volgens de wet mag dat niet. Dus moeten ze bij een eventuele terroris tische actie wachten op po litie of mili tairen. Vier jaar geleden is de beveili ging ver der opge schroefd. Om een voor beeld te noemen: de toegang tot het nucleaire gedeelte wordt geregeld met hand palmscanners. Wat als terroristen de kerncentrale met een vlieg tuig willen aanvallen? Be staat de kans dat radioac tief materiaal ontsnapt als een groot verkeersvlieg tuig bovenop de bol te plet ter stort? De kans is bijzonder klein, bezweren deskundi gen. De kerncentrale is als een Russische matroesj- ka-pop waarin elk poppe tje weer een kleiner poppe tje bevat. Het kleinste pop petje is in dit geval de splijtstof waaromheen een porseleinen mantel zit. Meerdere van deze porse leinen tabletten zitten op gestapeld in gesloten splijt stofstaven, die op hun beurt geplaatst zijn in het reactorvat, dat zich in een betonnen bunker bevindt. Het hele nucleaire systeem is opgesloten in een centi meters dikke stalen bol. Het reactorgebouw met zijn deci- Nee, er lo pen geen zwaarbe wapende militairen rond de kerncentrale in Borssele. Desondanks zal het nie mand lukken om onbe spied de toegangspoort of de hekken rond het EPZ-complex te naderen. Automatische camera's houden de omgeving in de gaten. De beveiliging van EPZ heeft indringers al ver bui ten het complex in de smiezen. Je identiteit wordt ontrafeld, je antece denten en mogelijk wordt je persoonlijke digitale ver keer onderschept. De kerncentrale is een haast onneembaar fort. Vijf veiligheidsringen zijn rond de kerncentrale ge trokken. De eerste ringen zijn bedoeld om indrin gers te ontdekken en ver volgens te vertragen. Ach ter de schermen neemt de beveiliging dan al maatre gelen. Ook kan het EPZ-beveiligings- team WOENSDAG 6 APRIL 2016 Kerncentrale haast onneembare veste door Frank Balkenende BORSSELE. EPZ voert de komende anderhalfjaar 35 maatregelen uit die de nucleaire veiligheid van de kerncentrale Borssele moeten ver hogen. Ze leiden tot een wezenlij ke verandering van het ontwerp. Daarom is er een nieuwe Kernener giewetvergunning aangevraagd en verleend. Die ligt vanaf vandaag ter inzage. door Theo Giele en Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31