i'fi Wat hebben mkb'ers te zoeken in een belastingparadijs? NIEUWS 15 Clarence Seedorf genoemd Premier IJsland treedt af Niet alleen rijken en De Panama Papers grote ondernemers, ook mkb'ers hebben bedrijfjes in een belastingparadijs, blijkt uit Panama Papers. 12 staatshoofden, onder wie 6 zittend leine ondernemers type slager om de hoek. Ze komen re gelmatig op bezoel bij Sanne van den Eist van Jongbloed Fiscaal Juristen in Enschede. „Ze zeggen meestal iets in de trant van: ik wil geen belasting betalen in Nederland. Hoe doe ik dat?" Dat ze bij Van den Eist terecht komen is geen toeval: het opzet ten van internationale structuren behoort tot zijn specialiteiten. Dus telt de slager om de hoek de zaken bij elkaar op: hij leest overa dat het eenvoudig én legaal is om belasting te ontwijken via belas tingparadijzen, en deze man kan hem daarbij helpen. Van den Eist moet ze teleurstel len. „Je kunt hele leuke structuren creëren. Maar de slager om de hoek verdient zijn geld om de hoek, en niet op de Seychellen of in Panama. Een fiscale structuur die via die landen loopt is alleen toegestaan als een ondernemer daar ook daadwerkelijk dingen doet. En een tweede slagerij in een belastingparadijs, dat is niet echt geloofwaardig. De meeste mensen stuur ik weg." Dennis Vermeulen, die advies geeft namens Inco Business Group in Breda, is al even helder: „Er zijn weinig ondernemers die echt iets te zoeken hebben in een belastingparadijs." Toch blijkt uit de Panama Pa pers, de verzameling van 11,5 mil joen documenten afkomstig uit de administratie van de Panamese firma Mossack Fonseca, dat ook mkb'ers op grote schaal gebruik maken van 'offshore'-construc- ties. Volgens het Financieele Dag blad en Trouw, de kranten die in Nederland uit de stukken publice ren, hadden eind 2015 meer dan tweehonderd Nederlanders een vennootschap in een belastingpa radijs, alleen al via Mossack Fonse ca. Daarbij gaat het niet alleen om BN'ers als Clarence Seedorf of suc cesvolle ondernemers als Rattan Chadha (modemerk Mexx). Ook een botenmaker, een café-eige naar, stuwadoors en plantenkwe- kers staan op de lijst. De reden, sa mengevat in de woorden van Van den Eist: „Het mag niet, maar het kan wel." Wat doen mkb'ers die hij met dat verhaal de deur wijst? „Die doen of niks meer, of ze zoe ken zelf een route." De fiscaal jurist geeft een voor beeld van zo'n constructie „Een Nederlands bedrijf zet via een be drijf als Mossack Fonseca een ven nootschap op in een belastingpara- Voorbeeld belasting ontwijking dijs. Die stuurt vervolgens fictieve facturen naar het Nederlandse be drijf, voor diensten die nooit gele verd zijn. Die facturen worden be taald, en dat dempt de winst in Nederland. Het bedrijf betaalt daardoor minder belasting in ei gen land. En over de winst die in het buitenland geboekt wordt, wordt minder of helemaal geen belasting geheven." Prachtig, maar in veel gevallen dus wel illegaal. Wie zet al die Ne- 'Er zijn weinig ondernemers die echt iets te zoeken hebben in een belastingparadijs' derlandse ondernemers toch op dit spoor? Van den Eist en Ver meulen doen het niet, zeggen ze. „De vraag is of ondernemers Ne derland nog wel nodig hebben", zegt Vermeulen. „Ze kunnen zelf zóveel vinden op internet; ook buitenlandse dienstverleners." De publicaties uit de Panama Papers onderschrijven dat. Volgens het FD kwam het gros van de mkb'ers die zaken deden met Mossack Fonseca daar niet via een Neder landse adviseur, maar via Hong kong, Cyprus of de Antillen. Als de illegale satellietonderne ming eenmaal opgezet is, moet de Nederlandse fiscus maar zien dat ze er achter komt. Ondernemers moeten het opgeven, maar of ze dat ook doen? Van bedrijven als Mossack Fonseca kunnen we op dit gebied niet veel verwachen, stelt Vermeulen. „Ze zijn streng, maar dan gaat het over de aard van de klant: zijn er vermoedens van witwassen of van terrorisme? Ze controleren niet of iemand be lasting betaalt in Nederland." Nog een probleempje: omdat winst in een land als de Britse Maagdenei landen niet belast wordt, is een jaarverslag niet verplicht. Om mkb'ers met onheuse be doelingen toch te ontmaskeren, is de Belastingdienst afhankelijk van het betere speurwerk. Van een be lastinginspecteur die stuit op een fictieve rekening bijvoorbeeld, en die dan zo gis is om verder te gra ven en te ontdekken of de slagerij in kwestie zijn varkenslapjes wel echt uit de Bahama's betrekt. Suc ces is echter niet gegarandeerd. „De fiscus moet bij de onderne mer zelf te rade gaan", zegt Van den Eist. „Als die niks zegt of niks bewaart, wordt het moeilijk." Maar dankzij de Panama Papers kunnen ondernemers die tot nu toe de dans ontsprongen alsnog een bezoekje van de fiscus ver wachten. Staatssecretaris Eric Wie bes (Fiscale Zaken) sprak gisteren in de Tweede Kamer de verwach ting uit dat de documenten de schatkist 'heel veel' opleveren. Clarence Seedorf, voormalig voetbalin ternational is een van de Nederlan ders die voorkomt in de Panama Pa pers. Hij zegt dat hij geen weet heeft van illegale praktijken. Trouw schrijft over een sponsorcontract dat hij sloot voor een motorraceteam. De deal leverde het team van Seedorf 640.000 euro op. Het contract werd daarna een aantal malen verkocht via een bedrijf op de Britse Maagdeneilan den en werd 3 mil joen euro waard. „Het artikel lijkt iets te insinueren dat er niet is", liet een woordvoerster van Seedorf aan de NOS weten. „Seedorf heeft zijn eigen geld geïnvesteerd in het team en heeft er zelfs geld op verlo ren. Van illegale deals of contracten is hij niet op de hoogte." Sigmundur David Gunnlaugsson, pre mier van IJsland, trad gisteren af als gevolg van de Pana ma Papers. Hij is de eerste politicus die na het verschijnen ervan het veld ruimt. Gunnlaugs- sons echtgenote An na heeft een bedrijf dat obligaties bezit van drie IJslandse banken die door de recessie omvielen. De premier steunde een beweging die schuldeisers van de banken, waaronder Nederland, wilde uitbetalen. Daar door had hij een per soonlijk belang bij uitbetaling van schulden. Maandag gingen duizenden IJslanders de straat op in Reykjavik om zijn vertrek te eisen. De premier liet toen nog weten niet aan aftreden te denken. WOENSDAG 6 APRIL 2016 Varkenslapjes halen uit de Bahama's? Niet echt logisch Namen van personen die zaken deden met Mossack Fonseca zijn gelekt. Het gaat om 214.000 zaken tussen 1977 en heden. Gevonden in de stukken: hooggeplaatste politici banken, waaronder HSBC, UBS en Deutsche Bank door Sander van Mersbergen Advieskantoor Mossack Fonseca in Panama zet bedrijf op voor X in belastingparadijs betaalt Belasting- ontwijkerX Stuurt facturen naar X waardoor: geld naar de brievenbusfirma gaat, waar weinig belasting wordt betaald. de winst van bedrijf X omlaag gaat. X betaalt daardoor minder belasting. Deze 'brievenbusfirma's' geven geen naam van de eigenaar op of Mossack Fonseca levert een stroman. Dennis Vermeulen adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15