ÉÉ&- WïëS Jï, V 14 NIEUWS 'Koester het voor eeuwig' «UK ï".;:va5r.ïW:"« "'v wm r»: Aan de Sportlaan in Den Haag staat een bijzon der huis. Op de boven ste verdieping, in een doodgewone slaapkamer, be vindt zich een kunstwerk dat me nig museumconservator het wa ter in de mond zou doen lopen. Een wandschildering van de Haagse kunstenaar Jaap Nannin- ga (1904-1962). „Het komt vermoedelijk uit het eind van de jaren '50", denkt aannemer Mare Riebroek. Niet al ledaags, een aannemer die zich als kunstkenner ontpopt. Maar Riebroek is dan ook geen gewo ne aannemer. „Nanninga heeft vroeger bij mijn schoonfamilie in huis gewoond. Hij betaalde met kunst. Er zitten nog zo'n twaalf schilderijen in de familie. Dus Nanninga is voor mij geen onbekende." Riebroek was dan ook blij ver rast toen hij vernam dat er in het huis dat hij moest renoveren ver moedelijk een Nanninga was ver stopt. „De vorige eigenaar vertel de dat er achter de boekenkast een wandschildering van hem zou moeten zitten. Het kostte me weinig moeite de nieuwe ei genaar te overtuigen de schilde ring te sparen. Gelukkig is hij nu ook enthousiast." Met de grootste omzichtig heid is vorige week de boeken kast uit elkaar gehaald. Dat was nog even opletten geblazen, want ook de rest van het huis wordt momenteel door slopers onder handen gelopen. „Daarom had ik met dikke zwarte stift 'niet slopen' op de kast gekalkt", lacht Riebroek. Voor de zekerheid haalde hij hem daarna eigenhandig uit el kaar. Daarachter kwam de schat langzaam tevoorschijn. Een kleur rijke, abstracte schildering met een paar figuurtjes. „Nog mooier dan gedacht. Het doet denken aan een mix van Corneille en Kei th Haring. En het heeft natuur lijk extra betekenis, omdat ik het 'We gaan er alles aan doen het kunstwerk zo mooi mogelijk tot zijn recht te laten komen' werk al ken via mijn schoonfami lie." Maarten Markink, huiseige naar, is blij met zijn aanwinst. „Het is een geweldige mooie ver rassing", laat hij telefonisch van af een zakenadres weten. „Het ziet er redelijk gaaf uit, maar er moet wel wat worden hersteld. We gaan onderzoeken hoe we dat kunnen aanpakken." Hoe en wanneer Jaap Nanninga de schildering aan de Sportlaan heeft gemaakt, is niet helemaal duidelijk. „Van de vorige eige naar begreep ik dat Nanninga vroeger een bekende was van zijn ouders", zegt Markink. „De schildering is aangebracht in de speelkamer waar de vorige eige naar als kind heeft gespeeld. Maar de exacte geschiedenis a moet ik nog eens goed navra gen." Heeft eigenaar Markink al plannen voor een museumpje aan huis? „Welnee", lacht Mar kink. „Het wordt gewoon de slaapkamer van mijn dochter. Maar we gaan er alles aan doen om het kunstwerk zo mooi moge lijk tot zijn recht te laten ko men." 'Een fantastische vondst!' Conservator Doede Hardeman van het Gemeente museum in Den Haag is laaiend en thousiast over de 'ontdekking' van het wandschilderij van Jaap Nanninga. „Het is uiterst zeld zaam dat zoiets ge beurt. Nanninga is één van de belang rijkste Haagse kun stenaars van zijn tijd." Hardeman is overi gens niet zó enthou siast dat hij zich bin nenkort met een slijptol op de Sport laan meldt. „Nee, dat is geen optie. Los van het feit of het technisch mogelijk is, hebben wij in het Gemeentemuseum al genoeg werk van Nanninga." De conservator wil eigenaar Maarten Markink nog wel een goed advies mee geven. „Documen teer het werk zo goed mogelijk met foto's en huur een ex pert in om het te con serveren. Het is een werk om voor eeu wig te koesteren." vm;. vt W fi Topwerk verstopt achter kast door Peter Koop Je koopt een huis. Sloopt een boe kenkast. En ontdekt een unieke wandschildering. En je hebt dan ook nog het geluk dat je een aan nemer hebt die iets van kunst weet. Maarten Markink eigenaar huis I ...i. TTin ~r'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14